7 Aralık 2023 Perşembe / 25 CemaziyelEvvel 1445

Cezayir'de kritik temas! Başkan Erdoğan resmi törenle karşılandı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun tarafından resmi törenle karşılandı. Başkan Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun tarafından önce Huari Bumedyen Havalimanı'nda sonra ise Cezayir Cumhurbaşkanlığında resmi törenle karşılandı. Törenlerin ardından Başkan Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun'nun görüşmesi başladı.

AA21 Kasım 2023 Salı 13:57 - Güncelleme:
Cezayir'de kritik temas! Başkan Erdoğan resmi törenle karşılandı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere özel uçak "TUR" ile 13.55'te Cezayir'e geldi.

Başkan Erdoğan, önce Cezayir Huari Bumedyen Havalimanı'na gelişinde Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun tarafından karşılandı. Erdoğan, daha sonra Cezayir Cumhurbaşkanlığında resmi törenle karşılandı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile ikili görüşmesi başladı.

Ziyaretin ardından Cezayir Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelen Erdoğan, buradaki resmi karşılama törenin ardından Tebbun ile ikili görüşmeye geçti.

Karşılama sırasında üzerinde geleneksel kıyafetleri bulunan iki çocuk, Erdoğan'a çiçek takdim etti. Daha sonra Başkan Erdoğan için havalimanında resmi karşılama töreni düzenlendi. Erdoğan ve Tebbun'un tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülkenin milli marşları çalındı. Tören kıtasını denetleyen Erdoğan ve Tebbun, daha sonra heyetlerini birbirine takdim etti.

Başkan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da Cezayir'e geldi.

İŞBİRLİĞİYLE İLGİLİ ADIMLAR ELE ANILACAK

Ziyaret kapsamında Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin İkinci Toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun başkanlıklarında yapılacak.

İlgili bakanların iştirakiyle tertiplenecek Konsey Toplantısı'nda, son dönemde önemli ivme kazanan Türkiye-Cezayir ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirilecek, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

Görüşmelerde, ikili münasebetlerin yanı sıra Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan İsrail saldırıları başta olmak üzere, bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacak.

Konsey Toplantısı dolayısıyla Türkiye-Cezayir ilişkilerinin ahdi zeminine önemli katkılar sağlayacak muhtelif anlaşma ve mutabakat metinlerinin imzalanması da öngörülüyor.

CEZAYİR ŞEHİTLER ANITI'NA ÇELENK BIRAKTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir'de ziyaret ettiği Şehitler Anıtı'na çelenk bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere geldiği ülkede Cezayir Huari Bumedyen Havalimanı'nda gerçekleştirilen resmi karşılama töreninin ardından Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti.

Abideye çelenk bırakan Erdoğan, Cezayir Milli Marşı'nın dinlenmesinin ardından şehitler için dua etti.

  • Erdoğan
  • Cezayir karşılaması
  • resmi tören