25 Haziran 2022 Cumartesi / 26 Zilkade 1443

Duque Türkiye'de... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak

Kolombiya Devlet Başkanı Duque ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'İlişkilerimizi 2 yılda bir Cumhurbaşkanları düzeyinde gerçekleştireceğimiz görüşmelerle geliştireceğiz. Hedefimiz ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmaktır.' dedi.

AA20 Mayıs 2022 Cuma 18:24 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kolombiya Cumhurbaşkanı Marquez, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmeler ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına, Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki en önemli ortaklarından Kolombiya'nın Cumhurbaşkanı Ivan Duque'yi Türkiye'de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirerek başlayan Erdoğan, Marquez'e, "İstanbul'a hoş geldiniz." dedi.

Son dönemde iki ülke arasında artan temas ve ziyaretlerin memnuniyet verici olduğunu belirten Erdoğan, nisan ayının başında Kolombiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı'nın Türkiye'ye geldiğini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da Latin Amerika turu kapsamında 26-27 Nisan'da Kolombiya'yı ziyaret ettiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Az önce imzaladığımız ortak bildiriyle ülkelerimiz arasındaki ilişkileri 'stratejik ortaklık' seviyesine yükselttik. Yüksek düzeyli iş birliği konseyi mekanizması sayesinde ilişkilerimizi iki yılda bir cumhurbaşkanları olarak gerçekleştireceğimiz toplantılarla en üst düzeyde ele alacağız." bilgisini verdi.

- "KARŞILIKLI YATIRIMLARIMIZIN ARTIRILMASI İÇİN YOĞUN GAYRET SARF EDİYORUZ"

Kolombiya'nın halihazırda Brezilya'nın ardından Latin Amerika'daki en büyük ikinci ticari ortakları olduğundan bahseden Erdoğan, şunları kaydetti:

"2021'de ticaret hacmimiz ikiye katlanarak 2 milyar doları aştı. Kolombiya ayrıca geçen sene ihracatımızı en çok artırdığımız ülkelerden biri oldu. Hedefimiz, ticaret hacmimizi en kısa sürede 5 milyar dolara ulaştırmaktır. Karşılıklı yatırımlarımızın artırılması için de yoğun gayret sarf ediyoruz. Kolombiya, gelişen ekonomisiyle Türk yatırımları için cazip fırsatları sunuyor. Türk ve Kolombiyalı iş insanları arasındaki karşılıklı temas ve ziyaretlerin artırılmasını destekliyoruz. Kolombiya aynı zamanda Latin Amerika'daki mevcudiyetimiz ve bölgeye açılım politikamız bağlamında da merkezi bir konumdadır."

- "DÜZENSİZ GÖÇTEN EN FAZLA ETKİLENEN İKİ ÜLKE OLARAK İŞ BİRLİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ"

TİKA'nın bölgedeki iki ofisinden birinin ve Anadolu Ajansının (AA) bölge temsilciliğinin Bogota'da bulunduğuna işaret eden Erdoğan, Türkiye Maarif Vakfının da beşeri ilişkilere önemli katkı sağladığını kaydetti.

Erdoğan, Türk Hava Yollarının (THY) Bogota-İstanbul hattında her gün sefer düzenlediğini aktararak, şöyle devam etti:

"Kolombiya'yla ilişkilerimizi her alanda gerek ikili gerek uluslararası platformlarda geliştirme konusunda karşılıklı iradeye sahibiz. Savunma sanayi, sağlık, turizm, tarım ve göç gibi pek çok alanda iş birliğimizi geliştirmek için beraberce çalışıyoruz. Bilhassa göç başlığında düzensiz göçten en fazla etkilenen iki ülke olarak iş birliğine önem veriyoruz. Uluslararası platformlarda gerçekleştireceğimiz ortak girişimler yoluyla bu küresel sorunun çözümü yönünde birlikte çaba göstereceğiz. Ayrıca, uyuşturucu kaçakçılığı, terör ve organize suçlarla mücadele konusunda da iş birliğimizi artıracağız. Türkiye bursları kapsamında bugüne kadar 177 Kolombiyalı öğrenciye ülkemizde eğitim imkanı sağladık. Bugün ayrıca son dönemde meydana gelen bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldık."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya'da 29 Mayıs'ta ilk turu gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dost Kolombiya halkı bakımından hayırlı olmasını dileyerek, Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez ve heyetine ziyaretleri için teşekkür etti.

Erdoğan, Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque'nin konuşmasının ardından "7 Ağustos'ta Kolombiya'da cumhurbaşkanlığı değişimi olacak. Görevi bırakmadan önce bizi Kolombiya'ya bekliyor. Biz de planlamamızı yapacağız. Çalışmalarımızı yapacağız. Şöyle bir bölge turunu inşallah 7 Ağustos'tan önce gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

- İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALANDI

Basın toplantısı öncesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kolombiya Cumhurbaşkanı Marquez, Türkiye Cumhuriyeti ile Kolombiya Cumhuriyeti Arasındaki Stratejik İşbirliği ve Ortaklığa Dair Ortak Bildiri'ye imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kolombiya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Anlaşma, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kolombiya Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fernado Ruiz Gomez tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Kolombiya Ulusal Arşiv Direktörlüğü Arasında İşbirliği Protokolü'ne Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal ile Kolombiya'nın Ulusal Arşiv Başkanı Enrique Serrano Lopez imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu ile Kolombiya Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Arasında Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı'nı ise Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile Kolombiya Milli Eğitim Bakanı Maria Victoria Angulo imzaladı.

Toplantıda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Türkiye'nin Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk de yer aldı.

KOLOMBİYA CUMHURBAŞKANI DUQUE: İLİŞKİLERDE ÖNEMLİ BİR TOHUM EKİLDİ

Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque, Türkiye ile Kolombiya arasında imzalanan anlaşmaların sadece ticari hacmi genişletmekle kalmadığını, aynı zamanda ilişkilerde önemli bir tohum ekildiğini söyledi.

Duque ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Duque, ziyaret kapsamında Kolombiya'dan önemli bir heyetle İstanbul'a geldiklerini belirterek, "Bizim amacımız ikili ilişkilerimize ivme kazandırmak. Bu ivmeyi nasıl kazandıracağız? Öncelikli olarak ikili ilişkilerimizi geliştireceğiz. Bu geliştirmeyi de stratejik olarak iş birliğimiz ile birlikte sağlayacağız." dedi.

Kolombiya'nın stratejik olarak önemli bir noktaya geldiğini dile getiren Duque, "İkili ticaret hacmimizi önümüzdeki 10 yıl içerisinde iki, üç, dörde (katına) çıkarmaya hemen başlayacağız. Hemen bugünden buna başlamamız lazım." diye konuştu.

Duque, iki ülke arasındaki yatırımların oldukça önemli olduğunu ve bunu en yüksek seviyeye çıkarmayı istediklerini, tamamlayıcı iş birliği anlaşmalarıyla iki ülke arasındaki yatırımları en önemli noktaya çıkarabileceklerini ifade etti.

İstanbul'da Türk ve Kolombiyalı yatırımcıların bugün bazı toplantılar düzenlediğini anlatan Duque, "Zaten Türk şirketleri halihazırda mevcut ve gelmek isteyenlere de kapılarımız açık." şeklinde konuştu.

Bu yıl Kolombiya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 400 milyon avroyu geçmesini hedeflediklerini aktaran Duque, ülkesinin çok önemli sektörlerde rol oynadığını ve aynı zamanda önemli bir fırsat yarattığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Duque, ziyareti kapsamında Türkiye ile Kolombiya arasında imzalanan anlaşmaların önemine değinerek, yüksek öğretimle ilgili anlaşmaların kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye ile Kolombiya'nın büyük göç alan ülkeler olduğunu, ülkesinin Latin Amerika ve Karayipler içerisinde en fazla göçmen ağırlayan ülke konumunda bulunduğunu vurgulayan Duque, "Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi kollarını açıp kapılar açık şekilde bu kardeşlerini ağırlıyor. Kardeşlerinin ailelerinin de hayat kalitesini yükselterek kendi sosyal gelişimi ve ekonomisine katkıda bulunmasına vesile oluyor." ifadelerini kullandı.

Duque, Kolombiya'nın yaklaşık 2 milyon göçmene ev sahipliği yaptığını ve bu göçmenlere 10 yıldır geçici koruma belgesi verdiklerini, bu belge sayesinde göçmenlere haklar tanıdıklarını aktardı.

Ziyareti kapsamında göçmenler konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını ve bu konuda iki ülke arasındaki iş birliğini geliştireceklerini kaydeden Duque, "Göç konusunda bizim önümüzde paylaşacağımız dersler var, edineceğimiz tecrübeler var." değerlendirmesinde bulundu.

Duque, Kovid-19 salgınının görünmez bir düşman gibi ülkeleri tesiri altına aldığını belirterek bu bağlamda Türkiye ile sağlık alanında yapacakları iş birliğinin önemine vurgu yaptı.

Duque, sağlık alanında varılan mutabakat ile Türkiye ve Kolombiya arasında sağlık bakanlıkları düzeyinde stratejilerin ve fikirlerin paylaşılacağını anlattı.

- "Türkiye gibi Kolombiya da terörizmle kararlı mücadele ediyor"

Türkiye ile terörizm konusunda net politikaları olduğunu, Türkiye gibi ülkesinin de terörizmle kararlı şekilde mücadele ettiğini kaydeden Duque, şöyle devam etti:

"PKK karşısında ortaya koyduğunuz politikalar var. Biz de Kolombiya'da aynı kararlılıkla ve hiçbir taviz vermeden aynı şekilde devam ediyoruz. Bu yapıları dağıtmaya devam ediyoruz. Aynı şekilde üç tane terörist organizasyonu yerle bir ettik. Terörist yapılarını dağıttık. Sizinle güvenlik konusundaki iş birliğimiz çok önemli. Çünkü Türkiye'nin bu konuda NATO'da önemli bir vazifesi var. NATO'daki mevcudiyeti çok önemli. Bu bağlamda fikirlerimizi ve tecrübelerimizi paylaşabiliriz.

Yine Sayın Cumhurbaşkanı, iki ülke olarak iklim değişikliğine karşı da el ele mücadele etmemiz lazım. Aynı zamanda enerji değişimini öncelememiz lazım. Karbon ayak izimizi azaltmaya çalışmamız lazım. Sürdürülebilirlik alanında çalışmalarımızı yapmamız gerek. Bütün dünya olarak karbon ayak izimizi azaltmamız gerekiyor."

Duque, Kolombiya ziyareti ile ilgili davetini yineleyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 7 Ağustos'ta ülkesinde ağırlamak istediklerini söyledi.

Türkiye ile Kolombiya arasında yapılan anlaşmalardan birinin önemli bir sürece evrildiğine dikkati çeken Duque, "Attığımız adımlardan bir tanesi önemli bir yola doğru gidiyor. İlişkilerimizde ticaret hacmimizi ikiye, üçe, dörde katlamaktan da öte bir tohum ektik. İki ülke arasında, iki ulus arasında turizmle, yatırımcılarımızla, akademisyenlerimizle, öğrencilerimizle bir tohum ekmiş olduk. Bu diplomasi bizim için ilerde Kolombiya'da ve Türkiye'de çok yönlü senaryolarımızı, ilişkilerimizi paylaşabilir. NATO'daki tecrübelerimizi paylaşalım ve diplomasimizi, sistemlerimizi uluslararası düzeni güçlendirmeye kullanabiliriz. Ve bunun üzerinde birlikte el ele çalışacağız." şeklinde konuştu.

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan
  • Kolombiya Devlet Başkanı Duque
  • BASIN TOPLANTISI