21 Haziran 2024 Cuma / 15 ZilHicce 1445

Kabinesi toplantısı sona erdi! Alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine toplantısı sona erdi. Alınan kararları açıklamak için Cumhurbaşkanı Erdoğan ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirecek.

AA/TRT Haber16 Nisan 2024 Salı 15:43 - Güncelleme:
Kabinesi toplantısı sona erdi! Alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı saat 15.35'te yaklaşık bir buçuk aylık aranın ardından yoğun gündemle toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleşen toplantının en sıcak başlığı ise İran-İsrail gerilimi. Türkiye, Orta Doğu'da yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Kabine toplantısında İran'ın İsrail adımı sonrasında bölgede daha da yükselen tansiyonun düşürülmesi için yürütülen diplomasi trafiğine ilişkin değerlendirme yapıldı.

Bölgedeki durumun Türkiye'ye yönelik güvenlik tehditleri üzerinde durulacak. Ayrıca Gazze'de acil ateşkesin sağlanması ve Filistinlilere insani yardımların kesintisiz ulaştırılması için atılacak adımlar konuşuldu.

TERÖR OPERASYONLARI ELE ALINACAK

Toplantının bir diğer konusu Türkiye'nin sınır ötesindeki terörle mücadele operasyonları olacak. Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerinin yok edilmesi için devam eden operasyonlar Kabine'de ele alınacak. Erdoğan'ın bu ay içinde Irak'ın başkenti Bağdat'a yapacağı resmi ziyaretin hazırlıkları konuşuldu.

BEŞTEPE'DE EKONOMİ GÜNDEMİ

Kabine toplantısında Orta Vadeli Program ve 12'nci Kalkınma Planı çerçevesinde uygulanan ekonomi programındaki son durum da değerlendirilecek. Programın temel hedefi olan enflasyonu kalıcı olarak düşürmeye yönelik alınabilecek ilave tedbirler görüşüldü.