13 Ağustos 2022 Cumartesi / 16 Muharrem 1444

Cumhurbaşkanlığı'ndan kritik İsveç ve Finlandiya açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Finlandiya ve İsveç'in bu ay Madrid'de yapılacak NATO zirvesi öncesinde üyelik hedeflerinde ilerleme kaydetmelerinin Türkiye'nin taleplerine vereceği cevaba bağlı olduğunu söyledi.

4 Haziran 2022 Cumartesi 09:13 - Güncelleme:

Stockholm ve Helsinki yönetimleri Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline cevap olarak geçen ay NATO'ya başvurmuş ancak teröre destekleri nedeniyle Türkiye'nin vetosuyla karşılaşmıştı.

İsveç ve Finlandiya, anlaşmazlığın çözülmesi için Türkiye ile müzakerelerin devam edeceğini söylerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin terörist kabul ettiği gruplara desteğin durdurulması, Türkiye tarafından aranan şüphelilerin iade edilmesi ve silah ambargolarının kaldırılması gibi taleplerine ilişkin herhangi bir teklif almadıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın İspanyol El Pais gazetesine verdiği demeçte, 29-30 Haziran'da Madrid'de yapılacak NATO zirvesi öncesinde ilerleme kaydedilip kaydedilemeyeceğinin Finlandiya ve İsveç'in Türkiye'nin taleplerine nasıl yanıt vereceğine bağlı olduğunu söyledi.

Kalın "Süreç İsveç ve Finlandiya'nın ne yapacağına bağlı. Taleplerimizde ilerleme gördüğümüzde süreç ilerleyecektir. NATO bir turizm ya da ekonomi ittifakı değil; bir güvenlik ittifakıdır, yani tüm üyelerine eşit ve adil bir şekilde güvenliği sağlamalıdır" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bu hafta Washington'a yaptığı ziyarette, konuyu görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Finlandiya, İsveç ve Türkiye'den üst düzey yetkilileri Brüksel'de bir araya getireceğini söylemişti.