13 Mayıs 2021 Perşembe / 1 Sevval 1442
Gece modu

DSP Genel Başkanı Aksakal'dan Kılıçdaroğlu'na sert sözler: Hadi oradan

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, partisinin CHP'nin oylarını böldüğüne yönelik iddialara ilişkin, Kılıçdaroğlu'nun uygulamalarını hatırlatarak, 'Ekmeleddin'i cumhurbaşkanı adayı yapan sen, çizgisi, istikameti belli olmayanlara 15 günlüğüne ödünç 15 milletvekili veren sen, ‘Abdullatif Şener, Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olsun’ diye yalvaran sen, seçimlerde yenilip 'biz yenildik ama başardık' diye yüzsüz yüzsüz dolaşan sen, ondan sonra 'AK Parti'ye seçimi kazandıran ben.' Hadi oradan' dedi.

AA26 Şubat 2019 Salı 07:00 - Güncelleme: 26 Şubat 2019 Salı 09:33

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, partisinin Türkiye Barolar Birliği Litai Konukevi'nde düzenlenen "Seçim Bildirgesi ve Aday Tanıtım Toplantısı"nda konuştu.

Konuşmasına toplantıya katılanları selamlayarak başlayan Aksakal, 31 Mart seçimlerine yapılamayan muhalefeti ele almak ve 2023'te cumhurbaşkanlığını kazanmak için girdiklerini söyledi.

Toplantıda annesi Hatice Aksakal'ın da bulunduğunu belirten Aksakal, "40 yıldır siyasetteyim, annem de burada. Şimdi onlara da inat anamı da aldım geldim buraya." ifadesini kullandı.

"Teknoloji ilerledi ama bizim o kadar ileri teknolojimiz yok. Abiler, ablalar prompterden okuyorlar, biz önümüzdeki kağıttan okuyacağız." diyen Aksakal, "CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun demiş ki 'Bunlar bu parayı nereden buluyor?' İşte bak, buradaki DSP'liler ekmeklerinin yarısını bölerek buluyor." değerlendirmesini yaptı.

"BEN PARTİ ROZETİ TAKMAM, BEN ÜLKÜCÜYÜM DİYENİN ETEĞİNİN ALTINA SAKLANDIN"

İftira, hakaret, aşağılama, hakir görme anlayışını şiddetle reddettiğinin altını çizen Aksakal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hep bilinen tavırlarıyla, hep görünen basitlikleriyle ve hep yaşadıkları çaresizlikleriyle bu jakoben zümre artık siyasi tarihin çöplüğüne doğru emin adımlarla yol almaktadır. Kendilerinden başka siyasi yapılara tahammülü olmayan bu gardrop Atatürkçüleri elbet bir gün halkın şamarını yiyecek ve unutulacaklardır. Şimdi yine eski plaklarını çalmaya başladılar. 'Oyları bölüyorsunuz' diyorlar değil mi? Bu plağı hep çaldı bunlar DSP kurulduğundan beri. Temcit pilavı gibi önümüze getirirler her seçim öncesinde. Ecevit bunlar için her zaman bir 'bölen' oldu. Bir partiye 'oyları bölüyorsunuz' demek, çoğulcu demokrasiye inançsızlık, hakka, adalete saygısızlık değil midir? Bu söylem halkımıza ve seçmenlere hakaret değil midir? Halkın iradesine siyasi ipotek koymak değil midir? Bunların Manisalı bir milletvekilleri var, önceki gün bir toplantıda partililer karşı konuşurken biraz ağlaşmış, inciler döktürmüş. 'Karaoğlan'ın partisine AK Parti'ye seçim kazandırmak yakışır mı?' diyor. Sevsinler seni kardeşim. Sen daha kendi ilinde, Manisa'da aday çıkaramamışsın. Her yerde 'Ben parti rozeti takmam, ben ülkücüyüm' diyenlerin eteğinin altına saklanmışsın, şimdi de kalkmış 'Karaoğlan'ın partisi' diyip, Ecevit'i istismar ediyorsun. Ayıp değil mi? Hayatınız Atatürk'ü istismar etmekle, Atatürk'ü pazarlamakla geçti. Hayırdır, sermaye tükendi mi? Şimdi Ecevit'e mi sıra geldi?"

"ABDULLAH GÜL, CUMHURBAŞKANI OLSUN DİYE YALVARAN SEN..."

DSP'nin AK Parti'ye seçim kazandıracağına yönelik iddialara tepki gösteren Aksakal, şu ifadeleri kullandı:

"AK Parti'yi iktidara taşıyan sen, Tayyip Erdoğan'ı Başbakan yapan sen, 'Abdullatif Şener, Abdullah Gül cumhurbaşkanı olsun' diye yalvaran sen, ülkücüleri solcu diye bu millete aday gösteren sen, Ekmeleddin'i cumhurbaşkanı adayı yapan sen, ondan sonra bu 12 Eylül öncesinin faşistleriyle, Madımak'ın figürleriyle kol kola olan sen, bunları Meclis'e taşıyan sen, çizgisi, istikameti belli olmayanlara 15 günlüğüne ödünç 15 milletvekili veren sen, seçimlerde yenilip 'biz yenildik ama başardık' diye yüzsüz yüzsüz dolaşan sen, ondan sonra 'AK Parti'ye seçimi kazandıran ben.' Hadi oradan. Bu oylar sizin babanızın tapulu malı mı? Ne zaman geçirdiniz zimmetinize bu oyları? 31 Mart seçimleri mevcut iktidarın karşısına gerçek muhalefeti çıkaracak, sizin gibi çapsız, çıkarcı, kavgacı, itici siyaseti ve aktörlerini tribünlere gönderecektir."

Aksakal, "bölen" sözlerinden usandıklarını vurgulayarak, "Ankara'dan İstanbul'a kadar yürüyüş yaptın 'hak, hukuk, adalet' diye. Bu yaptığın adalet mi? Ayıp değil mi? Bugüne kadar köpeksiz köyde değneksiz gezdiniz. Artık yeter. Yenimahalle'de, Çankaya'da aday çıkarmadık, hiç bundan bahsetmiyorsunuz ama değil mi o işinize geliyor çünkü. Keyfiniz yerinde." dedi.

"KİM ADAMMIŞ, KİM ODUNMUŞ GÖRECEKSİNİZ"

CHP'nin Aydın'da, Muğla'da mevcut belediye başkanları Demokrat Parti'ye, AK Parti'ye geçerken "gıkının çıkmadığını" ifade eden Önder Aksakal, "DSP'ye geldi mi 'Partimizin önemli isimlerini kattılar.' İyi ki de katmışız, iyi ki de DSP'ye yeniden gelmişler. Kendileriyle DSP'nin iktidarında Türkiye'yi yönetmek için el ele kol kola hep birlikte çalışacağız." diye konuştu.

"Sizi gidi köftehorlar sizi. 'Odunu koysak seçilir' dediğiniz Kadıköy'de, Beşiktaş'ta size inat adamı aday gösterdik. Siz bunları bilmezsiniz ama 31 Mart akşamı o şamarı yediğinizde aklınız başınıza gelecek, kim adammış, kim odunmuş göreceksiniz." görüşünü dile getiren Aksakal, DSP olarak kendilerinin ülke bölünmesin derdinde olmalarına rağmen, CHP'nin "oylar bölünmesin" derdinde olduğunu belirtti.

Aksakal, konuşmasının ardından partisinin yerel seçim bildirgesini ve projelerini açıkladı, adayları tanıttı.

TOPLANTIDAN NOTLAR

Toplantının düzenlendiği salonda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in posterleri ile Türk bayrakları yer aldı.

DSP'nin reklam filminin gösterildiği toplantıya eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de katıldı.

Şişli Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan, toplantıya gelirken partililer sevgi gösterisinde bulundu.

DSP, 30'u büyükşehir, 51'i il, 323'ü ilçe ve 29'u belde olmak üzere toplam 433 yerde aday çıkardı.