24 Temmuz 2021 Cumartesi / 14 ZilHicce 1442
Gece modu

Egemen Bağış'tan AB'ye eleştiri

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, yarın yapılacak AK Parti kongresine değinerek, 'Kongrede bireyler değil, Başbakanın mesajları bence daha önemli.' dedi. Avrupa Birliği'ni eleştiren Bağış, AB raporunu ciddiye almadığını söyledi.

29 Eylül 2012 Cumartesi 07:00 - Güncelleme: 29 Eylül 2012 Cumartesi 17:58
Çeviri İşletmeleri Derneği tarafından düzenlenen 'Çeviride Meslekleşme: 21. Yüzyılda Değişen Profiller' konulu etkinlik yapıldı. 30 Eylül Dünya Çevirmenler Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a 'Meslek Onur Ödülü' verildi. Bakan Bağış törene verilen arada gazetecilerin Pazar günü Ankara'da yapılacak AK Parti'nin 4. Olağan Büyük Kongresiyle ilgili sorularını cevapladı.

Partiye yeni olan katılımların olduğunu söyleyen Bakan Bağış, ancak kongrede verilecek mesajların daha önemli olduğunu ifade etti. Bağış, "Parti olarak hücrelerimizin yenilenmesi, daha da güçlenmesi ve önümüzdeki 10 yıla, 20 yıla, 100 yıla yönelik projelerin ortaya çıkması adına önemli bir toplantı olacak.Bu kongre için hem doğudan hem batıdan hem kuzeyden hem güneyden birçok yabancı konuk gelecek. Partimiz her geçen gün daha da büyüyor. Evet don dönemde yeni katılımlar var ama biz 75 milyonun siyasi partisiyiz. Çünkü bu partiyi millet kurdu ve tabelasını millet astı ve tamamen milletin değerleriyle siyaset yaptığı için, milletin mesajlarını ilgili platformlarına taşıdığı için, bu kadar ilgi gördü. Cumhuriyet tarihinde ülkemizde hiçbir siyasi parti Ak Parti gibi her girdiği seçimde bir önceki seçimden daha da güçlenerek toplum desteğine kavuşmamıştı. Bunun sırrı da milletin değerleriyle hemhal olmaktır. Yarınki kongrede de göreceksiniz yine Türkiye'nin değerlerini, Türkiye'nin ve insanımızın değerlerini dünyaya duyurma konusunda önemli bir gün yaşanacak " diye konuştu.

Bağış, kongredeki mesajların dünyaya ulaştırılmasında çevirmenlere büyük iş düştüğünü söyledi. Dünya çevirmen günün kongre ile aynı denk gelmesinin bir tevafuk olduğunu belirten Bağış , "Bugün şu anda Dünya Çeviri Günü münasebetiyle Çevirmenler Derneği'nin konuğuyuz. Yarınki toplantıda da yine çevirmenlerimiz dünyanın farklı dillerine o mesajları çevirecekler. Türkiye'den yayılan barış mesajlarını, insanlık mesajlarını, dostluk kardeşlik mesajlarını bütün dünyanın algılaması için yine bu sektör bir araya gelecek. Aslında Dünya Çevirmenler günü 30 Eylül. AK Parti Kongresi'nin de 30 Eylül'de gerçekleşeceğini düşünürsek bunun güzel bir tevafuk olduğunu, çünkü bu mesajların bütün dünya tarafından algılanması gerektiğine inanıyoruz. " açıklamasında bulundu.

'AB İLERLEME RAPORUNU CİDDİYE ALMIYORUM'

AB ilerleme raporlarının Türkiye'yi yansıtmadığını belirten Bağış,"Türkiye'yi sorunlu gösterme çabası içine girebilirler. Ama buna karşılık da biz kendi raporumuzu kendimiz hazırlayacağız. Yıl sonunda kendi karnemizi kendi ilerleme raporumuzu kendimiz hazırlayacağız. İlerleyemeyen bir AB'nin Türkiye için hazırladığı bir İlerleme Raporunu çok da fazla ciddiye almaya gerek görmüyorum. Bizim için önemli olan kendi raporumuzu kendimizin hazırlamasıdır." şeklinde konuştu.