02 Mart 2021 Salı / 18 Recep 1442
Gece modu

Emine Erdoğan BM’de sıfır atık projesini anlatacak

Başkan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletlerde (BM) düzenlenecek yan etkinlikte, Türkiye’nin “Sıfır Atık” tecrübesini anlatacak.

23 Eylül 2019 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 23 Eylül 2019 Pazartesi 07:00

Emine Erdoğan, 25 Eylül’de Türkiye BM Daimi Temsilciliğince BM Genel Merkezi’nde düzenlenecek, “Sürdürülebilir Atık ve Kaynak Yönetiminde Problemler ve Çözümler: Sıfır Atık’la İlgili Ulusal Girişimler Neden Önemli” başlıklı etkinlikte konuşma yapacak. Ulusal çapta “Sıfır Atık” hareketine önderlik eden Emine Erdoğan, konuşmasında, 2017’den bu yana başarıyla sürdürülen Türkiye’nin “Sıfır Atık” tecrübesini paylaşacak. 

GENİŞ KATILIMLI ETKİNLİK

Erdoğan konuşmasında, global düzeyde iklim değişikliği ve çevre sorunlarında ulusal girişimlerin neden önemli olduğu konusuna dikkati çekecek.  Etkinlikte UN-Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı ve Columbia Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Direktörü Profesör Jeffrey Sachs, BM Çevre Programı Genel Sekreter Yardımcısı ve New York Ofisi Direktörü Satya S. Tripathi, Dünya Sağlık Örgütü Evrensel Sağlık Güvencesi ve Sağlıklı Toplumlardan sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Dr Naoko Yamamoto da birer konuşma yapacak. 

Emine Erdoğan, konuşmacılardan Columbia Üniversitesi Dünya Enstitüsü Başkanı Profesör Jeffrey Sachs ile geçen yıl da New York’ta bir araya gelmiş, Türkiye’deki “Sıfır Atık” projesi hakkında fikir alışverişinde bulunarak, atık yönetim modelleri ve dünyadaki başarılı uygulamalar konusunda bilgi almıştı.   

KAYNAK YÖNETİMİ     

Düzenlenecek bu etkinlik ile hükümetlerin, ulusal ve yerel sıfır atık çözümlerini destekleme ve uygulama konusundaki yenilikçi ve dönüştürücü rollerine dikkat çekilmesi ve doğrusal ekonomide atık yönetiminden, döngüsel ekonomide kaynak yönetimine geçişte uluslararası işbirliği çağrısının yinelenmesi amaçlanıyor. Ayrıca ulusal düzeydeki kampanyalar ve eğitim seminerleri aracılığıyla atıkların azaltılması ve geri dönüşümün artırılması için kamuoyunun teşvik edilmesi, çevresel açıdan bilinçli ve sürdürülebilir atık yönetimi için Türkiye’deki Sıfır Atık programının güncel statüsüne odaklanılması da etkinliğin amaçları arasında yer alıyor.  Etkinliğe Bulgaristan, Letonya, Sırbistan, Tayland, Honduras, Somali, Haiti, Antigua ve Barbuda, Kiribati ülkelerinin de aralarında bulunduğu lider eşleri ile BM ve UN-Habitat’tan da ilgililer katılacak. Öte yandan Emine Erdoğan’ın 25 Eylül’de ayrıca BM Çevre Programı İcra Direktörü İnger Andersen ve Alman Çevre, Doğayı Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanı Svenja Schulze ile ikili görüşmeler yapması da bekleniyor.