06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

Erdoğan: 'O icraatları köşe yazarlarının nasihatleriyle yapmadık'

Zaman zaman bazı arkadaşların yaptıkları açıklamaların kendilerini üzdüklerini dile getiren Erdoğan, 'AK Parti'nin ortaya koymuş olduğu icraatlar, köşe yazarlarının verdiği nasihatlerle olmamıştır' ifadelerini kullandı.

28 Temmuz 2014 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 28 Temmuz 2014 Pazartesi 07:00

Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda kimin başbakan ve AK Parti'nin genel başkanı olacağıyla ilgili soruyu yanıtlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bazı arkadaşlarımızın açıklamaları doğrusu bizi üzüyor"

"AK Parti'nin şahsım, arkadaşlarımla beraber kurucusuyuz. Ben partinin genel başkanıyım ve biz partimizi bir lider hareket olarak kurduk. Partimizin adımını atmadan, 'erdemliler hareketi' diye başladık. Oradan partinin oluşumuna geldik. Dolayısıyla biz, eğer belli yıllara hitap edecek bir partiyi kurmuşsak, o zaman şu anda parlamentoda tek parti, tek başına iktidar olamayan partilerin düştüğü duruma düşeriz. Zaman zaman bazı arkadaşlarımızın bazı açıklamaları oluyor, bunlar doğrusu bizi üzüyor. Bu konuda açıklamalara girmek istemiyorum. Bunlar, AK Parti'nin bugüne kadar yapmış olduğu, ortaya koymuş olduğu icraatlar, köşe yazarlarının verdiği nasihatlerle olmamıştır. Bazı köşe yazarları kendilerine göre bazı ifadelerle bize akıl vermeye çalışıyor, o aklı siz kendinize saklayın. Bizim partimizin Merkez Karar Yönetim Kurulu vardır, MYK'sı vardır. Biz, buralarda A'dan Z'ye atacağımız her adımın istişaresini yaparız ve kararımızı da ona göre veririz.

Eğer bize yardımcı olacaksanız, bunu köşenizden vermeye gerek yok, randevulaşırız, otururuz, konuşuruz bunu yaparız. Ama öyle şeyler yazılıyor ki, partimizin içinde olmayan şeyler, varmış gibi gösteriliyor. Örneğin, 'Erdoğan da bundan önceki cumhurbaşkanları nasıl çalıştıysa, öyle çalışacak'. Kim dedi sana öyle çalışır diye. Benden önceki başbakanların çalıştığı gibi mi çalıştım ben. Eğer benden önceki başbakanların çalışmış olduğu gibi çalışsaydım şu anda, Türkiye Cumhuriyeti'nin geldiği noktaya bu ülke gelemezdi. Eğer bir lider, başbakan kendi kabinesine sahip olamıyorsa, kendi kabinesini sevki idare edemiyorsa sizin bir netice almanız mümkün değil. Biz, 'ben'i yıktık, 'biz'i koyduk. Eğer biz olmasaydık bu hareket, buralara gelemezdi."

"İstişarelere önem vermemiş olsaydık buralara gelemezdik"

Başbakan Erdoğan, arka arkaya 8 seçim kazandıklarının altını çizerek, şunları belirtti:

"Bu seçimleri kazanırken, birilerinin verdiği o tür akıllarla değil, meşveret ettiğimiz arkadaşlarımızla, MKYK'mızla, MYK'mızla, milletvekili arkadaşlarımızla yaptık. Her konuda kim daha otoritedir, kim daha bize yardımcı olabilecektir, onları davet ederek, onlarla bu işleri yaptık. Bu istişarelere önem vermemiş olsaydık buralara gelemezdik. Çoğu zamanlar bu ülkeyi batıranlar, bizim için güya 'yol göstericiymiş' gibi ifade edilmek istendi. 'Filanca gelmiş de onun programı uygulanıyor mu' falan gibi yaklaşımlar yaptılar. Ne alakası var. Eğer onların programı bu ülkede faydalı olsaydı 3,5 senede iktidarı bırakıp, kaçıp gitmezlerdi. Niye kaçıp gittiler, niye yürütemediler? Bir Gölcük depreminin altında kaldılar, Sakarya depreminin altında kaldılar, Düzce depreminin altında kaldılar, kalkamadılar altından. Ama biz hamdolsun Simav, Bingöl, Van depreminde bir yılda oraları ayağa kaldırdık. Ekonomi, eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, enerjide geldiğimiz durum ortada.

"Çankaya'ya vitrin süsü seçmiyoruz"

Tüm bunlara baktığınız zaman bunlar öyle durup dururken olmuyor. Ama bazıları bunu kabullenemiyor, rahatsız oluyor. Onun için de 'diğer cumhurbaşkanları nasıl çalıştıysa, Erdoğan da böyle çalışacak'. Hayır arkadaş. Allah nasip eder de milletim bize bu görevi verirse, nasıl bir cumhurbaşkanı örneklemesi yaptığımızı göreceksiniz. Çünkü biz eğer öncekilerin daha önüne gidemiyorsak zaten o zaman bu göreve gelmenin bir anlamı yok. Bazılarının ağırına gidiyordur ama kusura bakmasınlar. Ben Abdullah Gül kardeşimi tenzih ederim. Biz Çankaya'ya kalkıp da bir vitrin süsü seçmiyoruz. Orada seçilmiş bir hükümetle seçilmiş halkın bizzat seçtiği bir cumhurbaşkanı el ele verecek, omuz omuza verecek ve biz Türkiye'yi uçurmamız lazım, uçuracağız."

ERDOĞAN İSKELE SANCAK YAYINI 1. KISIM

ERDOĞAN İSKELE SANCAK YAYINI 2. KISIM