07 Mart 2021 Pazar / 23 Recep 1442
Gece modu

Fatma Şahin gözyaşları içinde devretti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, görevi Fatma Şahin'den devraldı. Fatma Şahin, görevi gözyaşları içinde devretti.

26 Aralık 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 26 Aralık 2013 Perşembe 20:30
Bakanlıktaki devir teslim töreninde konuşan Şahin, 12 yıl önce eşiyle Gaziantep'te AK Parti'nin kurucusu olarak yola çıktıklarını belirtti. Millete hizmet etme yolculuğunun çok onurlu ve şerefli olduğunu dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

"En büyük makam bu partinin, bu takımın parçası olmaktı. Demokrasi faziletli insanların rejimidir, bu koltuklar da milletin koltuğudur. Bize düşen bu emanetin hakkını vermek, sorumluluğu yerine getirmek, oturduğun koltuktan kalkarken de itibarla şerefle hakkını vererek kalkmaktı. Hep bu bilinçle bu şuurla ben ve arkadaşlarım büyük bir gayretle çalıştık. Önce bize güvenen Sayın Cumhurbaşkanım, Başbakanım bütün kabine üyesi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çok genç bir bakanlık olduğunu belirten Şahin, idare ve mali olarak kurumsal manada çok güçlü hale gelindiğini söyledi. Bakanlığın geleceğe dair çok güçlü temeller oluşturduğunu, bunun sürdürülebilir hale dönüşebilmesi için bugün bu maraton koşusunda yeni bir sürecin yaşandığını ifade eden Şahin, "Bu emaneti, bu sorumluluğu takım ruhuyla kıymetli ve çok sevdiğim arkadaşıma Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam'a vermekten de büyük bir onur ve şeref duyuyorum. Sakarya'ya, ülkemize, kadınlarımıza hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

Yola çıkarken 'biz büyük bir aileyiz, hiç kimsenin kaybolmasına izin vermeyiz dedik' diyen Şahin, kadınların statüsünü güçlendirmek için kadınlardan aldıkları cesaretle yola çıktıklarını vurguladı.

Çocukların masumiyeti ve gözlerindeki ışığın, anaların hayır duasının, şehitlerin ve gazilerin vatan sevgisinin, engellilerin gönül birlikteliği ve cesaretinin yollarını aydınlattığını dile getiren Şahin, bugün bu güzellikleri hep beraber yaşadıklarını söyledi.

-"Her bitiş yeni bir başlangıçtır"-

Şahin, şunları kaydetti:

"Fakat bu uzun ince bir yolculuk, bu yolculuğun devam etmesi ülkem ve ülkemin geleceği adına çocuklarımız adına çok önemli. Bu emaneti ehil ellere vermek liyakatıyla ehliyetiyle sorumluluğuyla insanlığıyla doğru insana vermek bir o kadar önemli. Ben o konuda gönül huzuru içinde sevgili kardeşime ve yol arkadaşıma bu emaneti veriyorum. Biz bundan sonrada bir ve beraber olarak benden ne istiyorsa bu Bakanlığın, ülkenin hizmetkarı olmaya devam ediyorum. Her bitiş yeni bir başlangıçtır.

Bugün ben Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak bırakıyorum ama ülkenin en çok büyüyen şehirlerinden birinin kadın belediye başkan adayı olarak huzurlarınızdayım. Hemşehrilerimin teveccühüyle de ilk kadın milletvekili olarak çıktığım şehrime ilk kadın belediye başkanı olarak da dönmeyi çok önemsiyorum, hizmet makamı olarak görüyorum. İnşallah Yüce Mevlam o makamı da nasip eder ve hakkını vermeyi, sorumluğun altından kalkmayı nasip eder. Bu bakımdan bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

-Gözyaşlarını tutamadı-

Çalışma arkadaşlarından helallik isteyen Şahin, "Eksiğimiz, yanlışımız olabilir ama inanın büyük bir gayretle cesaretle samimiyetle bu yolculuğa devam ettik. İnanıyorum ki en büyük makam milletimizin gönlünde yer alabilmek. Bu amaçla bu şuurla bu hizmet yolculuğu Başbakanımızın liderliğinde devam edecektir" dedi.

Devir teslim töreninde gözyaşlarını tutamayan Şahin, yoğun temposunda yanında olan basın mensuplarına da teşekkürlerini sundu.

-"Bayrağı çok yukarılardan devralıyorum"-

Bakan İslam ise günün önemine değinerek bayrağı çok yukarılardan devraldığını söyledi. İşinin bu manada çok zor olduğunu ifade eden İslam, "Bayrağı teslim aldığımız yerden çok daha yukarılara çıkarmak için elimizden gelen gayreti sarf edeceğimize söz veriyorum" dedi.

Ayşenur İslam, Türkiye, hükümet ve kendisi için çok değerli olan Bakan Şahin'in, ülkenin en çalışkan ve başarılı insanlarından olduğunu kaydetti. Yıllardır birlikte çalıştıklarını, çok güzel bir devir teslim töreni olduğunu ifade eden İslam, şunları belirtti:

"Türkiye'nin en önemli kadın bakanlarından birini, ilk kadın büyükşehir belediye başkanı olarak inşallah uğurluyoruz. Şerefli bir yerden çok şerefli bir yere uğurluyoruz. Bu değiş tokuş bize gurur veriyor, bundan çok memnunuz. Ona layık olmaya, bıraktığı esere layık olmaya çalışacağız. Bundan sonrasını çok daha onun ideallerine uygun biçimde yükselterek devam etmeye çalışacağız. Sayın Bakanım, evlatların benim evlatlarım."

Konuşmaların ardından İslam ve Şahin, birbirlerine çiçek ve hediye verdi.