22 Nisan 2021 Perşembe / 10 Ramazan 1442
Gece modu

Geri adım beklemeyin

Başbakan Erdoğan dersane kararlarından geri adım atmayacaklarını vurgulayarak, “Bu iş bitti. Şimdiye kadar cemaatteki kardeşlerimiz bizden ne istediler de yapmadık. Ben bu makamda olduğum sürece kimse geri adım bekelemesin” dedi.

Mustafa Kartoğlu/ S.T Petersburg24 Kasım 2013 Pazar 07:00 - Güncelleme: 24 Kasım 2013 Pazar 07:00

Başbakan Tayyip Erdoğan, Yüksek Düzeyli İstişare Konseyi toplantısı için gittiği Rusya’dan dönerken gündeme ilişkin konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.  Erdoğan dersaneler ile ilgili düzenlemeden geri adım atılmayacağını belirterek, “Bu iş bitti. Haziran’dan itibaren yok artık” dedi. Dersaneler ile ilgili olarak Cemaat’in tepkisini de değerlendiren Erdoğan “Cemaat üyeleri şimdiye kadar bizden ne talep ettiler de yapmadık” yanıtını verdi. Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar şöyle;

Üç bakan yapmadı, Avcı yapacak

“Eğitimde 1980-90’lı yıllardan beri dönüşüme ihtiyaç vardı. Hüseyin Çelik’i Milli Eğitim Bakanlığı’na atadığımda dershanelerle ilgili hemen bir çalışma yap dedim; olmadı. Nimet Hanım’a da Ömer Bey’e de söyledim. Onlarda da olmadı. Artık Nabi Bey döneminde bu olacak. Bu dönüşümü yaparken herhangi bir art niyetimiz olamaz. Dershaneciliği sadece belli bir grup yapmıyor. Ama nedense hedef tahtasına konulurken çok ağır konulduk.”

Aynı konuda ağır şamar yedik

“(Özel okularda 10 bin burslu öğrenci projesi ile ilgili) Danıştay ret kararı verdiğinde gazeteler ‘İktidar, cemaatin okullarına kaynak aktarmak için bu yasayı çıkardı’ başlıkları attı. Oradan bir şamar yedik. Şimdi de maalesef bu yönden de şamar yemek bizi ciddi manada üzdü.”

Etüt merkezleri kapatılmıyor

“Bir konuda daha saptırma yapıyorlar. Ona da üzülüyoruz ki çok büyük yalandır. Etüt merkezlerini okuma salonlarını kapatmıyoruz. Etüt merkezlerinde ağırlık SODES’indir. Buradaki öğretmenlerin birçoğu da cemaatteki kardeşlerimizden. Oradan projelerle geliyorlar, uygun görülüyor. O öğretmenlerin ücretini de devlet olarak biz ödüyoruz.”

İki yeni nükleer santral daha geliyor

AB ile Şangay birbirinin alternatifi değil. Ancak ekonomik ilişkilerde seçenekler ne kadar çok olursa iyi olur. Rusya ile 35 milyar dolar dış ticaret hacmimiz var. Stratejik bazı alanlarda da Rusya ile gelişmeler var. Üçüncü ve dördüncü nükleer enerji adımlarını da daha sonra atalım. Şu anda yer hazırlığı çalışmaları yürütülüyor.

Mevcut seçim sistemi ile devam

Kimseden bir teklif gelmeyince, demek ki mevcut halden memnunlar. O zaman biz mevcut halle yolumuza devam ederiz.

Fatih Hoca’yı takdir ediyorum

Ben Fatih Terim’i takdir ediyorum. Yapılan eleştirileri de haklı bulmuyorum. Çünkü, işini seven, hücrelerine kadar da yaşayan bir hoca olarak görüyorum. Televizyonlarda bu tür insanlara sürekli vurmak, sürekli bindirmek, çirkin çirkin şeyler söylemek, bunlar hoş şeyler değil.

22 Büyükşehir için adaylarımız belli

Fazla  geciktirmek istemiyorum. Bölge bölge, hem büyükşehir hem de il belediyelerinin içinde olduğu adayları yakın zamanda açıklayacağız. Şu ana kadar 22 büyükşehir ile 11 il belediye başkan adayımızı belirledik. Bu belediyeler içinde belirlediğimiz fakat tatmin olmadığımız yerler var. Onlarla ilgili kamuoyu araştırmaları yaptırıyoruz. 8 Büyük şehirle ilgili de kamuoyu araştırması yaptırıyoruz. Bunların da neticesini gördükten sonra açıklama serisine dahil edeceğiz. Şu anda oyumuz yüzde 50-52 oranında görünüyor. Kabinedeki arkadaşlardan bazı isimleri belediye başkan adayı yapmamız halinde bazı değişiklikler olacaktır.

Daha fazla kokutmaya gerek yok

Muhalefetin daha düne kadar bir tek küfretmedikleri kalmıştı. Okyanus ötesi, bilmemne, filan falan diye... MHP’nin, CHP’nin neler söylediklerine bakın. Ama onlara yem olanlara sormak lazım. Siz niye onlara böyle zemin hazırladınız? Bütün dershane sahiplerine söylüyorum. Hemen okullaşmaya gidin. Her türlü desteği biz verelim. Artık geri adım atmamız diye bir şey yok. Yani ben bu makamda olduğum sürece kimse bizden beklemesin. Haziran’a kadar inşallah bu işi bitireceğiz. Bunu daha fazla kokutmaya gerek yok. İlk Bakanlar Kurulu’nda arkadaşlarımızdan tekrar bir sunum alacağız. Sonra da hayırlısıyla tasarımızı getireceğiz.

Cemaat bizden ne istedi de vermedik

“Cemaate kızgınlıkla bu adımların atıldığı iddiası dört dörtlük iftira, yalan. Cemaatin en ileri gelenleri, mensupları bugüne kadar acaba ne getirdiler de Tayyip Erdoğan bunu geri gönderdi. Yani üniversitelerin verilmesiyle alakalı adımlardan tutun da birçok faaliyetlere yönelik yapabileceğimiz ne varsa bunları yaptık. Benden geri dönen hiçbirşey yoktur. Buna rabbim şahittir.”