24 Haziran 2021 Perşembe / 14 Zilkade 1442
Gece modu

HDP'den Millet İttifakı ortağı Akşener'e tehdit: Şimdiden uyarıyoruz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, 'Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP ayrı aday çıkarsın' yönündeki açıklamasına cevap veren HDP Eş Başkanı Mithat Sancar, 'Şimdiden uyarıyoruz. Kimse HDP'yi siyasi olarak yok sayma gibi bir gaflete kapılmasın.' diyerek, Akşener'i tehdit etti.

09 Haziran 2021 Çarşamba 12:37 - Güncelleme: 09 Haziran 2021 Çarşamba 12:40

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz hafta katıldığı canlı yayında, 2023 yılında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş, seçime ortak bir adayla gidilmesinin faydalı olacağını ifade etmişti. Akşener'in tavsiyelerine yanıt veren HDP Eş Başkanı Mithat Sancar ise, "Şimdiden uyarıyoruz. Kimse HDP'yi siyasi olarak yok saymak gibi bir gaflete kapılmasın." sözleriyle adeta gözdağı verdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2019 yerel seçimlerinde ittifak yaptıkları HDP'nin, o dönemde stratejik bir çalışma yaptığını ifade ederek, "HDP, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi ayrı aday çıkarmalıdır." ifadelerini kullandı.

Akşener'in açıklamalarına bir televizyon programında cevap veren HDP Eş Başkanı Mithat Sancar, Akşener'e adeta gözdağı vererek şu ifadeleri kaydetti:

"Şimdiden uyarıyoruz. Kimse HDP'yi siyasi olarak yok sayma gibi bir gaflete kapılmasın. Biz bu düzenin devam etmemesini istiyoruz. Bu iktidarın anlayışıyla, yakın bir zeminde oluşacak muhalefet ittifakının bu ülkeye hayrı dokunmaz. Seçenekler çoktur, halkın gücü yüksektir, HDP'nin diğer güçlerle oluşturacağı ortak akla da herkesin güvenmesini öneririm."