4 Aralık 2023 Pazartesi / 22 CemaziyelEvvel 1445

İnşallah Gezi eyleminde muvazzaf subay çıkmaz

Gezi Parkı eylemlerine karışan muvazzaf askerlerin bulunduğu yönündeki iddialarla ilgili inceleme yapıldığını belirten MSB İsmet Yılmaz, “Karışan varsa listesi bana gelir, inşallah böyle bir şey yoktur” dedi.

Nevin Bilgin/Ankara27 Haziran 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme:
İnşallah Gezi eyleminde muvazzaf subay çıkmaz

Milli Savunma Bakanı (MSB) İsmet Yılmaz, Gezi Parkı olaylarına karışan muvazzaf askerlerin olup olmadığı konusunun incelendiğini açıkladı. Yılmaz, “Eylemlere subayların, muvazzafların da katıldığı söyleniyor” sözleri üzerine, “Emekli olanlara ben karışmam da görevde olanların listesi bana gelir. İnşallah öyle birşey yoktur” yanıtını verdi.

Dövizle askerlik indirimi

Yılmaz, “Öyle bir talimat verdiniz mi” sorusuna karşılık, “Bu herkesin asli görevidir” dedi. Yılmaz, Meclis’te gazetecilerle yaptığı sohbette Meclis’e gönderilecek Askeri Torba Yasa Tasarısı’nın Meclis kapanmadan geleceğini söyledi. Yılmaz, dövizle askerlik rakamının indirilmesi konusunda Bakanlar Kurulu’nda karar alındığını, haftaya rakamın kesinleşeceğini, 10 binin altına düşeceğini söyledi.

Polise kaldırım taşı atılıyor

Yılmaz, polisin olaylarda orantısız güç kullandığına ilişkin eleştirilere de yanıt verdi. Polise, silah, taş, molotof kokteyli, kaldırım taşı atıldığını anımsatan Yılmaz, şunları söyledi: “Sapanlarla bilyalalar, taşlar atıldı. Polis bunlara ne taş, ne molotof kokteyli, ne kaldırım taşı attı. Dolayısıyla elinde iki müdahale silahı var gösterilere müdahale etmek için, ya su ya biber gazı. Bunun dışında polis bir başka birşey kullandı mı?”

Muvazzaflara inceleme

İsmet Yılmaz, “Eylemlere subayların da katıldığı söyleniyor, muvazzafların da var olduğu söyleniyor” hatırlatması üzerine, “Emekli olanlara ben karışmam da görevde olanların listesi bana gelir. İnşallah öyle birşey yoktur” dedi.