06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

İşte Kılıçdaroğlu'nun unutulan dosyası

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK'da yöneticilik yaptığı dönemdeki vukuatları yeniden gözler önüne seriliyor.

23 Temmuz 2014 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 13:05
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 1998 yılında Savaş Ay'ın programındaki görüntüleri günlerdir hem sosyal medyada hem de internet medyasında konuşuluyor. Son olarak da Başbakan Erdoğan, dünkü grup toplantısında bu görüntüleri partililere izlettirdi. 
Akşam'dan Emin Pazarcı da bugünkü köşe yazısında Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski dosyalarını gün yüzüne çıkardı. 
İşte merakla okuyacağınız o yazı: 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SSK’nın eski Genel Müdürü. Dün AK Parti Grubu’nda o döneme ait görüntüler paylaşıldı. 
Rahmetli Savaş Ay’ın ekrana taşıdığı görüntüler oldukça çarpıcıydı! Başbakan Erdoğan da hayli ağır konuştu: 
-Bu görüntülerden Genel Müdür sorumlu değilmiş. Bakın sadece sırıtıyor, her zamanki pişkinliğiyle… 
O görüntüler, Kılıçdaroğlu’nun “yapmadıkları” ile ilgiliydi. Ama bir de yaptıkları var. Onları da Ocak ve Şubat 1998’de yine AKŞAM’da ben dile getirmiştim. Üstelik, o yazılanlar oldukça ibret vericiydi… 
F.A, yıllarca SSK’nın Bilgi İşlem Dairesi Başkanı olarak görev yapmıştı. Ardından Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Konuk tarafından 24 Şubat 1997’de bir rapor hazırlanmıştı. Raporun altında SSK Genel Müdürü Ekrem Önal’ın “olur”u bulunuyordu. 
Raporda korkunç iddialar yer alıyordu… 
Bir firma, 1990 Yılı’nda SSK ile anlaşma yapıyordu. Ardından, anlaşmaya uymayıp işi yarım bırakıyordu. Buna rağmen işi yapmış gibi parayı alıyor ve cebine atıyordu. 
Teftiş Kurulu Raporu’nda, bu tespitler yer alıyor ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanı F.A ile ilgili iddialar sıralanıyordu: 
*Firmaya menfaat sağlamak. 
*1 milyar 619 milyon lira usulsüz ödeme yapmak. 
*4 milyar 536 milyon lira gecikme cezasını firmadan talep etmeyip, SSK’yı zarara uğratmak. 
Durum bu olunca, F.A hakkında 18 Temmuz 1997’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca suç duyurusunda bulunuluyordu. Sonra, Kemal Kılıçdaroğlu SSK Genel Müdürü oldu. 
Ne yaptı biliyor musunuz? Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde SSK’yı zarara uğratma suçlamasıyla yargılanan F.A’yı, yeniden Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’na getirdi. 
* * *
Böylece kurum açısından acı bir durum ortaya çıktı… 
SSK Genel Müdürlüğü’nün “mağdur” sıfatıyla 26.12.1997’de nöbetçi Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak, yasal faiziyle 6 milyar 156 milyon lira talep ettiği F.A, “davalı” bulunduğu SSK’nın “yetkilisi” oldu! 
Bitmedi, devam edelim… 
O dönemde SSK müdürlüklerine 1,5 trilyon liralık bilgisayar alımı yapılacaktı. Kılıçdaroğlu’nun yaptığı atama, bu ihalenin başına da “görevi kötüye kullanma” suçundan yargılanan F.A’nın gelmesine yol açtı! 
Kurum, garip bir tabloyla karşı karşıya kaldı: 
Aynı kişi, hem “mağdur”, hem “şüpheli” oldu! 
Ve yazdığım o yazı üzerine SSK Genel Müdürü Kemal Bey, telefonla arayıp aynen şu ifadeyi kullandı: 
-F.A zaten beraat edecek. 
Tekrar ediyorum, beni arayan ilgili mahkemenin hakimi değildi. Bunları söyleyen kişi, dönemin SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu’ydu! 
Bu gelişmelerin tamamı o günlerde AKŞAM’da yayımlanan yazılarımda yer aldı. 
* * *
Devam edelim mi? Çünkü dahası da var… 
SSK, kurumun Personel ve Unvan Yönetmeliklerinde 1996’da bir değişiklik yapıp, sınav şartını kaldırdı. Danıştay da yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dönemin Çalışma Bakanı Nami Çağan, SSK’ya bir yazı yazıp “kazanılmış hakların geri alınmayacağını” bildirdi. 
Peki “Sosyal Demokrat” Kemal Kılıçdaroğlu ne yaptı? 
 
Bakan’ın bu yazısını dikkate almadı. Tam 380 sağlık personelinin sözleşmesini feshetti. Hepsini kapının önüne koydu. Yetmedi, 400’e yakın personelin de “Unvan Yükselmeleri” geri alındı. 
O dönemde SSK Genel Müdürlüğü Koltuğu’na “yargı kararı” ile oturan Kılıçdaroğlu, Bakan’ın uyarısını dikkate almayıp, çalışanlar aleyhine bir operasyon gerçekleştirdi. 
Geçmişte yaşanan SSK’daki “sınav skandallarını” saymıyorum. 
İnsan hafızası unutuyor ama bunların hepsi arşivlerde duruyor! 
Kaynak: Akşam