22 Ocak 2021 Cuma / 8 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

İtalyan gazetecinin Türkiye sorusu Libyalı komutanı kızdırdı: Size meydan okuyorum

Altı ülkenin tehdit etmesi nedeniyle Türkiye ile ittifak yaptıklarını belirten Libyalı Sözcü Idrah, İtalyan gazetecinin Türkiye ile ilgili sorusuna tepki göstererek 'Size meydan okuyorum' cevabını verdi.

Star.com.tr12 Ocak 2021 Salı 13:14 - Güncelleme: 12 Ocak 2021 Salı 13:17

"Sirte ve Jufra Operasyon Odası" resmi sözcüsü Tuğgeneral Al-Hadi Salem Idrah, İtalyan gazeteci Vanessa Tomassini'ye Libya'da yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

"BİRÇOK ŞEHİRDE 4 ÜLKEYE AİT SİLAHLAR BULDUK"

"Hafter'e verdikleri destek nedeniyle düşman olduğunu düşündüğünüz ülkeler var mı?" sorusuna Libyalı komutan, "Nisan 2019'da başlayan savaş sırasında, birçok şehirde Rusya, Fransa ve Mısır'a ait silahlar bulduk. Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait Rus silahları bulduk. Bütün bunlar, bu ülkelerin Halife Hafter'in güçleriyle birlikte Libya çatışmasına doğrudan dahil oldukları anlamına geliyor" dedi.

TÜRKİYE SORUSUNA TEPKİ: SİZE MEYDAN OKUYORUM

İtalyan gazetecinin "Sizin tarafınızdaki Türk desteği, Hafter'in Trablus'a hücumunu durdurmada belirleyici oldu. Sirte ve El-Jufra bölgesinde bugün Türk Ordusu'nun koordinasyonunda kaç Suriyeli savaşçı bulunuyor?" sorusuna tepki gösteren Idrah, "Misrata'ya ve Sirte-Jufra Kurtuluş Operasyon Odası tarafından kontrol edilen bölgeye gelmeniz için size meydan okuyorum. Bu alanda size veya herhangi birinin gelip görmesine izin verilir. Bizim kontrolümüz altında bulunan hiçbir bölgede yabancı güç bulunmuyor. Bu sizin veya herhangi biri için bir meydan okumadır! Birçok televizyonda ve canlı yayında şunu söyledim: Hafter'i gözlerinizle görmeye gelin" açıklamasında bulundu.

"ALTI ÜLKE BİZİ TEHDİT ETTİ BİZ DE TÜRİYE İLE İTTİFAK YAPTIK"

"Suriyeli savaşçılar" konusunda ısrarını sürdüren İtalyan gazeteciye Libyalı komutan, "Neden Türkiye'den bahsediyoruz? Hafter, altı ülke Fransa, Mısır, BAE, Rusya, Sudan ve Çad'ın desteğiyle bize saldırıyordu; Neden bizi meşru Hükümetimiz ile Türkiye arasında resmi bir sözleşme için sorguluyorsunuz? Avrupa ülkeleriyle de diğer resmi ittifaklara açığız. İtalya veya başka bir Avrupa ülkesi Libya'da istikrara ulaşmamıza yardım etmek isterse, masanın altına değil, resmi anlaşmalar imzalamaya hazırız. Trablus'ta altı ülke bizi tehdit ediyordu, bu yüzden Türkiye ile ittifak yapmak zorunda kaldık ama bunu resmi bir şekilde yaptık" cevabını verdi.

Star.com.tr