18 Ocak 2021 Pazartesi / 4 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Jandarma, MİT TIR’ını ihtilal havasında bastı

Adana'daki MİT TIR’ı baskınına katılan bir subay, savcılığa ihanetin boyutunu ortaya koyan bir ihbar maili gönderdi: “Operasyonu ihtilal havası içinde alt kademeleri aptal yerine koyarak yaptılar. Baskın sonrası telefonlarımızı bile aldılar.”

Kemal Gümüş13 Şubat 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 13 Şubat 2014 Perşembe 07:00

ADANA’DAKİ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından MİT TIR'larına yönelik yürütülen çifte soruşturmada operasyona katılan bir subayın gönderdiği ihbar maili ihanetin boyutunu ortaya koydu. "Operasyon hazırlıkları tam bir ihtilal havası içerisinde gerçekleşti" diyen subay, olaydan rahatsızlık duyduğu için mail gönderdiğini belirtti.

Adana'daki MİT tırına yönelik İhanet operasyonuna katılan bir subay yaşanılanlardan rahatsızlık duyduğunu belirterek İçişleri Bakanlığı'na bir mail gönderdi. Subay, mailinde 19 Ocak sabah saat 9.00'da 5 ilçede görevli jandarma personelinin ihtilal havası içinde operasyona çağırıldığını belirtti. Operasyon talimatının bölge komutanından geldiğini kaydeden Subay'ın verdiği önemli bilgiler Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen iki önemli soruşturmanın da dosyasına girdi.

Kobay olarak kullanıldık

Subay mailinde şunları dile getirdi: "Bölük komutanları emirlerinde bulunan asayiş ve istihbarat kısım komutanlarını aramış 'Alay komutanı toplantı yapacak acil bölüğe gelin' emri verilmiştir.  Personel konudan habersiz Pazar günü olmasına rağmen bölüklerde toplanmıştır. Malum olay bölgesine gidilmiş Alay Komutanının toplantı yalanı olay yerine gidilince ortaya çıkmıştır. Olay yerinde 'Bomba İmha', 'Narkotik', 'KOM', 'Olay Yeri İnceleme' unsurları vardı. Hatta Nükleer Alarm bile alınmıştı."

Telefonlarımız kontrol edildi

"Emri bilen başta bölge komutanı, sırasıyla alay komutanı, istihbarat şube, Seyhan, Yüreğir, Sarıçam İlçe Jandarma Komutanları ve Asayiş İstihbarat Kısım Başçavuşları konunun içindelerdir.  Alt kademeye kesinlikle bilgi sızdırılmamıştır. Komutan toplantı yapacak diye izin gününde kışlaya çağırılan personel aptal yerine konulmuş operasyon dönüşünde cep telefonları toplanarak kontrol edilmiştir. Gelen müfettişler kandırılarak gönderilmiştir. Olay tekrar araştırılır ve personelin ifadelerine başvurulursa gerçekler ortaya çıkacaktır."

17 OCAK’TAKİ SIR TOPLANTI

Adana'da 19 Ocak'ta gerçekleşen TIR baskını ile ilgili 17 Ocak'ta Adana Bölge Jandarma Komutanlığı'nda kritik bir toplantı gerçekleştirildiği iddia edildi. Toplantıya Bölge Komutanı ve İl Jandarma Alay Komutanı dahil üst düzey jandarma personelinin katıldığı ileri sürüldü. Aynı gün Adana'da Dışişleri Bakanlığı'nca verilen bir protokol yemeğine davetli olmalarına rağmen hem Bölge Komutanı Hamza Celepoğlu hem de İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay'ın katılmamaları dikkat çekmişti.