20 Ağustos 2022 Cumartesi / 23 Muharrem 1444

Kanlı eylemdeki derin kuşkular!

PKK-DAEŞ-DHKP-C, Suriye’deki paslaşmayı kendilerine engel oluşturan Türkiye’ye taşıdı.

Haber Merkezi13 Ekim 2015 Salı 07:00 - Güncelleme:

HESAPLARINI BOZAN TÜRKİYE HEDEF

Diyarbakır, Suruç, Ankara... 134 vatandaşımızın vahşice katledildiği saldırılar, Suriye’de Kobani merkezli, PKK kontrolündeki devlet oluşumuyla eş güdümlü başladı. PYD’nin ABD desteğiyle yayılması için DAEŞ’le gizli ittifak yaptığı istihbarat raporlarına yansımıştı. Esad’ın da açıkça desteklediği DAEŞ, PKK ve DHKP-C, planlarını bozan Türkiye’ye yöneldi. Paralel örgüt ve terör medyası da ittifaka dahil oldu.

ÜÇ ÖRGÜT AYNI AMAÇLA ÇALIŞIYOR

Başbakan Davutoğlu’nun, “Suruç’u DAEŞ yaptı ama onlar da işin içinde” açıklamasından sonra AB Bakanı Dedeoğlu’nun “DAEŞ-PKK anlaşmasına benziyor” sözlerini de istihbarat raporları doğruluyor. Esad’la birlikte, Ankara’yı Suriye denkleminin dışına itmek isteyen devletlerin de desteklediği örgütlerin amacı, HDP’nin oylarını yükseltip, Türkiye’yi zayıflatmak. ‘Suçlu devlet’ kampanyası da raporları teyit ediyor. l10-12

İstihbarat bilgilerine göre, 1 Kasım seçimleri öncesinde Başkent’i kana bulayan eylem ve öncesindeki bulgular, DAEŞ-PKK ve DHKP-C arasındaki kirli ittifak şüphesini güçlendiriyor... 

Ankara’daKİ canlı bomba saldırısının işaret ettiği şüpheli örgütler DAEŞ, PKK ve DHKP-C’nin birbirinin işine yarayan eylem kronolojisi ve uzmanların görüşleri, çarpık ilişkileri gözler önüne seriyor. İstihbarat bilgileri, Diyarbakır, Suruç ve Ankara’da meydana gelen ve 136 vatandaşımızın hayatını kaybettiği saldırılardaki kirli uluslararası ilişkilerin, paralel örgüt ve terör medyasının da desteği ile Türkiye’yi zayıflatmak ve Suriye denkleminin dışına itmeyi amaçladığını doğruluyor.

-Kobani olayları: DAEŞ, Eylül 2014’te kendisi için stratejik olmamasına karşın Kobani’ye saldırdı. HDP, Kobani’yi savunan PKK’nın ülkedeki kolu PYD için Türkiye’de ‘Sokağa çıkın’ çağrısı başlattı, 50 kişi öldü. PKK, sözde alan hakimiyeti denedi. HDP, bölgedeki rakibi Hüdapar’a saldırdı.

-Diyarbakır mitingi: HDP’nin 5 Haziran’da Diyarbakır’daki mitinginde bombalı saldırı düzenlendi. 5 kişinin öldüğü saldırının faili olarak DAEŞ’li Orhan Gönder yakalandı. Uzmanlar, 7 Haziran’da HDP’nin kentte yaptığı oy patlamasının saldırıyla ilgili olduğunu söyledi. Gönder’in saldırıdan 2 gün önce terör nitelikli kayıp şahıs’ olmasına rağmen polis tarafından ‘asker kaçağı olarak’ sorgulanıp bırakıldığı, bilgilerinin UYAP’a girilmediği Parlel Yapı iziyle ortaya çıktı.

-Suruç katliamı: HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 19 Temmuz’da Suruç’taki mitingde ‘Sırtımızı PYD ile PKK’ya yaslıyoruz’ açıklaması yaptı. 20 Temmuz’da, Yüksekdağ’ın eski partisi ESP’li 300’ü aşkın genç Suruç’un HDP’li belediyesinin ‘Güvenliği biz sağlarız’ dediği ve daha önce birkaç kişinin katıldığı toplantılara çok sayıda milletvekili ile katılan HDP’den kimsenin bulunmadığı sırada, DAEŞ’li canlı bomba Abdurrahman Alagöz’ün saldırısına uğradı. PKK; 32 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı nedeniyle Türkiye’yi sorumlu tutup Adıyaman’da askere saldırdı, Şanlıurfa’da 2 polis memurunu uyurken evinde şehit etti. 

-Viranşehir’de HDP etkinliğine PKK bombası: 15 Eylül’de 5 PKK’lı HDP’nin etkinlik yapacağı parka bomba koyarken yakalandı. Teröristlerin HDP’nin sözde özerklik ilan edeceği etkinlikte sabotaj yapmayı planladığı ortaya çıktı.

-Ankara katliamı: AB’nin Türkiye’yi öven açıklamalarının yapıldığı bir dönemde ve 1 Kasım seçimleri öncesinde Ankara’da düzenlenecek ‘Barış’ konulu miting öncesinde Ankara’da iki canlı bomba saldırısı düzenlendi. 97 kişinin öldüğü saldırıya ilişkin ilk bulgular Suruç benzeri saldırı ile 7 Haziran seçimleri öncesindeki DAEŞ’i gösterdi.

-Yıldız Teknik Ünv. Siyaset Bilimi Prof. Ömer Çaha: “DAEŞ’in HDP kortejine saldırması HDP’ye ve PKK’ya hizmet eden bir eylem oldu.”

KANLI DİZAYNIN AYAKLARI

1 - FT’DEN TÜRKİYE İDDİASI: İNGİLİZ AĞZINDAN BAKLAYI ÇIKARDI

Ankara’daki saldırıları fırsat bilen İngiliz gazetesi Financial Times, ‘Türkiye’nin yönetilemez bir ülkeye dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya’ olduğunu iddia etti. 

Financial Times’ın editoryal görüşlerinin aktarıldığı sayfada yer alan yazıda ‘Ankara’daki saldırı tehlikeli kutuplaşmayı besliyor’ başlığı kullanıldı.Gazete, saldırının Türkiye tarihinin en kanlı saldırısı olmakla kalmadığını, polisin patlamanın ardından göstericilere göz yaşartıcı gaz sıkarak ‘katliamı daha da kötüleştirdiğini’ iddia etti. Rus uçaklarının Türkiye’nin hava sahasına girdiği, DAEŞ’in Türkiye sınırında olduğu ve PKK ie savaşın alevlendiği gerekçelerini sıralayan gazete,  “Ülkenin şu an ihtiyacı olan tek şey siyasi olarak hesap verilebilirliğe geri dönüp, kutuplaştırmaya son verilmesi. Eğer yapılmazsa, bu önemli NATO müüttefiki  yönetilemez hale gelecek.” İddiasında bulundu.

2 - ABD-PKK İTTİFAKI YENİDEN MASADA

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD, ABD’nin yeni Suriye yaklaşımına hazırlanıyor. Örgüte yakın gruplar, “Suriye Demokratik Güçleri” adı altında birleşti.

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’ye yakınlığıyla bilinen gruplar “Suriye Demokratik Güçleri” adı altında birleşti. YPG sözcülerinden Polat Can, Twitter hesabından, PYD’nin askeri kanadı YPG ve YPJ, Suriye Arap Koalisyonu’nu oluşturan 8 grupla birleşerek “Suriye Demokratik Güçleri” oluşumu altında birleştiğini duyurdu. Açıklamada, “Suriye Demokratik Kuvvetleri, kendi kendini yöneten bir Suriye kuracak” ifadelerine yer verildi.

OBAMA’NIN PLANI

PYD’ye yakınlığıyla bilinen Kürt ve Arap grupların birleşerek oluşturduğu yeni kuvvet, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye için geliştirdiği yeni yaklaşıma paralel olması nedeniyle dikkati çekti. ABD Başkanı Barack Obama, 3 Ekim’de Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada eğit-donat programının planlandığı gibi işleyemediğini belirtmiş, “Bazı Kürt topluluklarıyla çalışarak bunu geliştirmenin yollarını arayacağız” demişti. Obama, CBS’e verdiği röportajda program konusunda başından beri şüpheleri olduğunu belirterek, “Esad iktidarda kaldığı sürece bu kişileri DAEŞ’e odaklandırmak oldukça zor” diye konuştu.

3 - KİRLİ İŞBİRLİĞİNİN BELGESİ: DAEŞ ALIYOR ESAD’A VERİYOR

Terör örgütü DAEŞ’in Suriye’de aldığı beldeleri Esad güçlerine savaşmadan verdiği ortaya çıktı. Böylelikle Esad’ın DAEŞ ile neden mücadele etmediği sorusu da aydınlanmış oldu.

DAEŞ, Halep’in kuzeyinde geçen hafta ele geçirdiği iki noktayı çatışmaya girmeden rejime teslim etti. Terör örgütü DAEŞ, 9 Ekim’de Suriye’nin kuzeyindeki Halep vilayetinde, muhaliflerin kontrolündeki 8 noktayı kontrolüne geçmişti.Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre terör örgütü Serbest Ticaret Bölgesi ve Kefr Tune’yi çatışmasız şekilde rejim güçlerine devretti. Yerel kaynaklar, söz konusu 8 noktanın DAEŞ’in eline geçmesi sırasında rejim güçlerinin havadan varil bombası atarak muhalifleri hedef aldığına dikkat çekmişti.Kaynaklar, DAEŞ’in ilerlemesinde rejimin desteğinin belirleyici olduğunu ifade ediyor.

PUTİN’DEN İTİRAF

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, Esad’ın konumunu korumasını hedeflediklerini, bu ülkede kara harekatı düşünmediklerini söyledi. Putin, hava operasyonunun en ince ayrıntısına kadar planlandığını belirterek operasyonlarının Suriye Ordusu’nun taarruzuna destek amaçlı olduğunu bildirdi. Rusya’nın Suriye’de bir kara harekatını ise düşünmediğini belirten Rus lider, “Ne olursa olsun bunu yapmayacağız. Suriyeli dostlarımız da bunu çok iyi biliyor” dedi.Rusya hava kuvvetlerine ait savaş uçakları ,  Hama ile kuzey kırsalındaki köy ve beldelerde muhaliflere saldırılarını sürdürüyor. Muhalif kaynaklar, uçaklarının yoğun bombardımanı nedeniyle Es-Sıkeyk ve Kefrenbude beldelerinden çekilmek zorunda kaldıklarını belirtti.

TIMES’IN İDDİASI

Rusya, İngiltere’nin Moskova Büyükelçiliği savunma  ataşesini, Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotlarına Ortadoğu’daki Rus uçaklarını  vurma yetkisi verildiğine dair haberlere açıklık getirmesi için çağırdı. Yalanlanan haber Times gazetesinde çıkmıştı

4 - DAEŞ KİMLİKLİ PKK’LI

PKK’nın DAEŞ ile iş birliği daha önce İzmir’de belgelenmişti. 8 Eylül’de Bergama’da teröre lanet yürüyüşünde provokasyon yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Barkın Parın’ın (19) otomobilinde, hem PKK/KCK üyesi, hem de DAEŞ adına düzenlenmiş sözde kimlik kartları çıkmıştı. AK Parti Mersin Milletvekili Muhsin Kızılkaya: Bu tür eylemler kimin işine yarıyorsa onun için yapılmıştır.”

5 - VİRANŞEHİR’DE HDP ETKİNLİĞİNE PKK BOMBASI

15 Eylül’de 5 PKK’lı HDP’nin etkinlik yapacağı parka bomba koyarken yakalandı. Teröristlerin HDP’nin sözde özerklik ilan edeceği etkinlikte sabotaj yapmayı planladığı ortaya çıktı.

6 - DOĞAN’DAN TERÖR ÇIĞIRTKANI DEMİRTAŞ’A DESTEK

Doğan medyası, HDP’ye destek için her fırsatı kullanıyor. 

Ankara’da 97 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısını da desteğin malzemesi haline getiren Hürriyet, saldırı gerçekleştiğinde doğrudan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile seçim hükümetini suçlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı en sağduyulu ikinci lider seçti. Hürriyet, ‘Hain saldırı sonrasında Türkiye’de internetin nabzı’ başlığı adı altında yaptığı ankette sorulan ‘Ankara’daki saldırının ardından dört siyasi partinin liderleri arasında en sağduyulu, en başarılı açıklamayı yapan kim?’ sorusuna verilen cevaplara göre Kılıçdaroğlu, Demirtaş, Davutoğlu ve Bahçeli şeklinde sıraladı.