08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Karanlık güçlerin Türkiye'ye karşı tek kozu kaldı!

Başbakan Erdoğan, 17 Aralık'ta yapılan operasyonların arka planına dikkat çekip Türkiye'ye karşı kirli bir oyunun oynandığına işaret ederken, bu tarz karalama kampanyalarının da devam edeceğini söyledi. Uluslararası Stratejist Ömer Özkaya ise, dış güçlerin Türkiye'ye karşı kullanbilecekleri tek bir kozun olduğunu ve saldırıların da buradan gelebileceğine dikkat çekti.

Haber726 Aralık 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 26 Aralık 2013 Perşembe 10:28
Kenan Biter'in haberi
 
 
'17 Aralık Operasyonu' sonrası ortaya çıkan soru işaretleri halen akılları tırmalıyor. Operasyonda hedef seçilen Halkbankla ilgili olarak, ABD Kongre'sindeki 47 milletvekilinin Nisan ayında yazdıkları bir mektupla banka hakkındaki iddiaları hem ABD Dışişleri Bakanlığı'na hem de Hazine Bakanlığı'na sorması ve bir grup AB büyükelçisiyle 17 Aralık'ta büyükelçilikte yemekte buluşan ABD elçisi Ricciardone'un "Halkbank konusunu dile getirmiştik. Sonuç alamadık. Şimdi imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz" şeklinde konuştuğuna yönelik iddialar operasyonun arkasında başka güçlerin olduğu algısını güçlendirirken, Avrasya Stratejik Araştırmalar (ASAM) Genel Müdürü Uluslararası Stratejist Ömer Özkaya'nın haber7'ye yaptığı çarpıcı değerlendirmeler ve özellikle paylaştığı bir bilgi söz konusu iddiaları daha da güçlendirdi...
 
 
ÖZAL VE MENDERES'E YAPILANLAR YAPILIYOR
 
 
Yaşanan son gelişmelerin, bağımlı bir güç olmaktan çıkmak isteyip, dünyada kendisi için belirlenmiş yeri değiştirmek için adımlar atmaya çalışan Türkiye'ye karşı Washington ve Londra'nın ortak hareket ettiğini gösterdiğini dile getiren Özkaya, operasyonlarla yapılmak istenenin Menderes ve Özal'a yapıldığı gibi, bir süredir ciddi bir yenilenme içinde olan Türk devlet rejiminin dönüştürme teşebbüsünün tasfiyesi olduğunu öne sürdü.
 
 
OPERASYONLAR KESİNLİKLE ''YOLSUZLUK'' ÜZERİNE DEĞİL
 
 
Türkiye'nin antenlerini dışa çevirmesinden ve yeni dünyanın inşasında rol alacak olmasından rahatsızlık duyanların iç dinamiklerle oynayarak, Türk devletini yeniden Anadolu'ya hapsetmek istediğini aktaran Özkaya, operasyonların da kesinlikle iddia edildiği gibi ''yolsuzluk ve rüşvet'' çerçevesinde yapılmadığını belirtti. Özkaya, ABD Haber Alma Araştırma Dairesi Eski Direktörü ve ABD'nin Ankara eski Büyükelçisi Morton Isaac Abramowitz'in  20 Eylül 2012 yılında The National İnterest adlı Amerikan dergisinde yer alan makalesine de dikkat çekti.
 
 
BUGÜN YAŞANANLARI 1 YIL 2 AY ÖNCE YAZMIŞ!
 
 
Bugün yaşananları Abramowitz'in 1 yıl 2 ay önce söz konusu dergideki makalesinde;  "On yıldır Türkiye siyaset sahnesinde siyasal bir karışıklığa şahit olmadık... Ama 2014 itibariyle, içerde ve yanı başında devam eden karmaşa yeni partilerin ortaya çıkışına ve hatta belki de AK Parti'nin çözülmesine yol açabilir." şeklindeki sözlerle dile getirdiğini söyleyen Özkaya, ''Tabi bu operasyonlara karar verenler belki de ülkelerine hizmet ettiğini sanıyor ancak üst resme bakıldığında bunun Türkiye'nin kendi için belirlenen alandan çıkma çabalarını engelleyecek gibi gözüküyor.'' diye konuştu.
 
 
AK PARTİ YIPRATILARAK CHP İLE KOALİSYONA ZORLANACAK
 
 
İleriye sürülen bazı iddiaların önümüzdeki süreçte yıpratılmış bir AK Parti'nin CHP ile koalisyona zorlanması şeklinde öngörüldüğünü bunun ise bir istikrarsızlık anlamına geleceğini ifade eden Özkaya, '' CHP dönüştürülüyor, MHP'li bir adayı Ankara'dan, Cuma günleri ise Eyüp Sultan'dan çıkmayan bir ismi İstanbul'dan aday gösterdiler. Çünkü biliyorlar ki sağ muhafazakâr tabanın oyunu almadan bir şeyler yapmak güçtür. Ancak unutulmamalı 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde 62 hükümet düştü. Bu hükümetlerin içinden, darbe ve tek parti dönemleri ile Özal, Menderes ve AK Parti dönemleri çıkartılınca geri kalan hükümetler 4-5 ay gibi kısa bir süre görev yapabildi. O yüzden Türkiye son 10 yıl içinde bir istikrarı yakaladı, bu bozulmamalı.'' şeklinde ifade etti.
 
 
MİT'İN GÜCÜNDEN DAHA BÜYÜK NASIL BİR GÜÇ VAR OLABİLİR?
 
 
Emniyet üzerinden yapılan operasyonun, Vali, Emniyet Müdürü ve İçişleri Bakanı'nın bilgisi dışında yapıldığı ve bu operasyonu kendilerinin basından öğrendiğini dile getiren Özkaya, ''Milli İstihbaratın aklından ve teknolojik gücünden daha büyük nasıl bir güç vardır ki; Başbakan ve İçişleri Bakanı'ndan habersiz bir operasyon yapılabilsin?  Ayrıca 3-5 daire başkanı böyle bir operasyon yapabilir mi? bu soruların bir an önce cevap bulması gerekiyor.'' dedi.
 
 
ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM: AMERİKA VE İNGİLTERE MUTABAKATA VARDI
 
 
Amerika ve İngiltere'nin tıpkı Mısır'da olduğu gibi Türkiye üzerinden bir mutabakata vardıklarını üzülerek söylediğini ifade eden Özkaya, '' Ben hep söylüyordum; 'Mısır'da Mursi'nin düştüğü duruma Türkiye düşmesin' diye... Çünkü eski bir yapıyı yıkmanın en kolay yolu o yapıdan sıkıntı çekmiş kadronun iş başına getirilmesidir. Acaba birileri bu ekibi yıkım ekibi olarak mı kullanmak istedi. Buna çok dikkat edilmeli.'' şeklinde konuştu.
 
 
MASUM GÖRÜNEN ŞİRKETLERİN ARKASINDA FRANSA VE İNGİLTERE VAR
 
 
Yaşanan gelişmelerle alakalı çok çarpıcı bir noktaya da işaret eden Özkaya, 2 hafta önce Avrupa Birliği'nde rekabet halinde olduğunu düşündüğümüz bankaların faiz hadlerini belirlemek üzere birlikte hareket ettiğinin ortaya çıktığını ve AB'nin tarihi bir kararla bu bankalara 1.71 milyar Euro para cezası kestiğini söyleyerek, ''Son zamanlarda bize göre masum görünen ülkeler üzerinden Türkiye'ye yatırım girişimleri olduğunu görüyoruz. Bunlar Katar, Dubai ve Kuveyt şirketleri gibi görünüyor ancak edindiğimiz bilgiler bu şirketlerin arkasında İngiltere, Fransa ve Almanya'nın olduğunu gösteriyor.'' diye konuştu.
 
 
EKONOMİ ÜZERİNDEN SALDIRI OLABİLİR
 
 
Türkiye'nin 3 temel sorunun olduğunu, bunlardan birinin terör, ikincisinin cari açık, üçüncüsünün ise enerjide dışa bağımlılık olduğunu aktaran Özkaya, bunlardan terör sorununu Türkiye'nin neredeyse çözmek üzere olduğunu öte taraftan enerjide dışa bağımlılıkla ilgili de Türkiye'nin Kuzey Irak'a yakınlaşıp,  İran ve Rusya'ya olan bağımlığından kurtulmak için hemen yanı başındaki bir enerji havzasına doğrudan bağlanacak bir boru hattını işleterek bu enerji ihtiyacını karşılayacak gibi gözüktüğünü söyleyerek, ''Terör sorununu çözmüş, enerjide ise dışa bağımlığı ortadan kaldıracak gibi görünen Türkiye için, bazı ülkelerin ellerinde Türkiye üzerinde oynayabilecekleri oyun için tek bir kart kalıyor o da ekonomi. Bu noktada önümüzdeki dönemde ekonomi üzerinden bir saldırı olma ihtimali çok yüksek. O yüzden bu alandaki gelişmeler dikkatle takip edilmeli.'' dedi.