02 Mart 2021 Salı / 18 Recep 1442
Gece modu

KDP temsilcisine ‘gelme’ denildi

Bakan Çavuşoğlu, “Kürdistan Demokrat Partisi’nin temsilcisi burada olsaydı ‘Ülkeyi terk et’ diyecektik. Şu anda zaten Erbil’de olduğu için ‘Gelme kardeşim’ denildi. O da ‘Mesajınızı anladım’ karşılığını verdi” dedi.

27 Eylül 2017 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 27 Eylül 2017 Çarşamba 07:00

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 24 TV’de katıldığı bir programda Barzani’nin referandum inadına tepki gösterdi. “Biz sadece ‘yapmayın etmeyin’ deyip kestirip atmadık. Neden yapmamaları gerektiğini ve referandumu iptal ederlerse kendilerine nasıl yardımcı olabileceğimizi de söyledik. Referandumu yaparlarsa da ne ile karşı karşıya kalabileceklerini net bir şekilde izah ettik” diyen Çavuşoğlu şunları kaydetti: “Onların bize bir sözü vardı. Özellikle Barzani’nin. ‘Diğer ülkelerin ne dediği önemli değil, burada Türkiye’nin ne dediği önemli, Türkiye’nin tavsiyelerini dinleriz’ demişti. Ama gördük ki dinlemedi.”

BARZANİ GÜCÜNÜ KAYBETTİ

Tüm dünya karşıyken Barzani’nin referandumda ısrarcı olduğunu belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Barzani’nin tüm derdi, kendi başkanlığını sürdürmek. Çünkü bölgesel yönetimde Barzani gücünü kaybetti.Uzun zamandır bölgesel yönetimin başkanlığını yürütüyor ve seçim olsa kaybedeceğini biliyor. Koltuğunu korumak için esasen Kürtlerin geleceğini tehlikeye attı.”

Bundan sonra muhatabın Bağdat olacağını vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin IKBY’yi muhatap alıp almayacağı yönündeki soruya şu yanıtı verdi: “Şu anda zaten Kürdistan Demokrat Partisi’nin  (KDP) temsilcisi burada olsaydı ‘Ülkeyi terk et’ diyecektik. Şu anda zaten Erbil’de olduğu için ‘Gelme kardeşim’ denildi. Burada olsaydı ‘Ülkeden ayrıl’ diyecektik. Daha önce KYB’nin temsilcisini, PKK’ya alan açtığı için biliyorsunuz gönderdik. Bundan sonra böyleyiz. KDP temsilcisi burada olsaydı gönderecektik. Ama orada olduğu için telefonla arkadaşlar aradılar, ‘Türkiye’ye gelme kardeşim’ dediler. O da ‘Ben anladım mesajınızı’ dedi.” 

BAĞDAT DAVET ETMELİ

Türkmenlere yönelik bir tehdit olması durumunda gereğinin yapılacağını kaydeden Bakan, “Irak’ın sınır bütünlüğünü destekliyoruz demek, sadece kuru kuruya söz değildir. Irak’ın bu konuda bizden bir talebi olursa Irak’a sınır bütünlüğünü koruması için destek vereceğiz demektir” diye konuştu.     Çavuşoğlu, Türkiye›nin bölgeye tek başına operasyon yapma hakkı olup olmadığının sorulması üzerine, “Bir ülkenin içine askeri olarak gidebilmek için o ülkeden davetin gelmesi gerekir. Burada da bizim muhatabımız Bağdat’tır” karşılığını verdi.  

İsrail’in desteği yetmez

İsrail’in IKBY’ye desteğinin tek başına yetmeyeceğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Hiç kimsenin desteği yetmez. Kimse yarın sahip çıkmaz. Saddam kimyasal silah kullandığı zaman kim sahip çıktı? Kimse sahip çıkmadı? Yine peşmergeler geldi biz misafir ettik.” diye konuştu.