06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

Kurtulmuş: Cemaatin büyük kısmı rahatsız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, cemaatin büyük bir kısmının son günlerdeki gelişmelerden rahatsız olduğunu belirterek, 'Müslüman Müslümana beddua etmez' dedi.

31 Aralık 2013 Salı 07:00 - Güncelleme: 31 Aralık 2013 Salı 16:58
Numan Kurtulmuş katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kurtulmuş, "Nihayetinde cemaat dini bir gruptur. İnsanların maneviyatını yükseltme, dünya ile ilişkilerin keserek Allah'a bağlılığı arttırmak üzere oluşur. AK Parti ve Gülen Cemaati aynı kulvardaki iki ayrı kuruluş değildir. Biri İslami anlamda insanları geliştirme anlamında bir cemaattir, bir diğeri ise siyasi harekettir. Burada bir cemaat bir dini örgütlenme ötesinde hükümete hükmete şeklide operasyona iş dönerse bu demokrasinin kuralları bakımında kabul edilemez. Görünen operasyonlara baktığınız zaman hükümeti kuşatmak, yönlendirme gibi bir takım hedeflerin olduğu ortaya çıktı. Sanki fraklı bir politik partiymiş gibi davranış için girilmiş" dedi.
 
CEMAAT DE RAHATSIZ
 
Türkiye'deki son yaşanan gelişmelerden cemaatin büyük bir kısmının da rahatsız olduğunu söyleyen Kurtulmuş, Fethullah Gülen'in bedduası ile ilgili olarak ise, "Müslüman Müslümana beddua etmez. Biz Hz. Peygamber'den bunu öğrendik. Hz. Peygamber hayatında kendisine en ağır hakaretleri yapanlara bile beddua etmedi" diye konuştu.
 
SİYASİ DENGE BOZULDU
 
70'li yıllardan Milli Selamet Partisi döneminde Risale-i Nur camiasından 20'ye yakın milletvekili bulunduğunu hatırlatan Kurtulmuş, "1977 seçimine gelindiğinde 20'ye akın abilerimiz birer gün arayla MSP'den istifa ettiler. Sonunda o gün Türkiye'de Milli Selamet Partisi ile kurulmuş olan denge bozuldu ve MSP daha sonraki seçimde 24 milletvekili çıkarabildi. Siyasi denge bozuldu. O denge bozulmasaydı belki 12 Eylül ihtilali olmayacaktı. Belki AK Parti 80'li yıllarda kurulup iktidara gelecekti" dedi.
 
AK Partiden istifaları da değerlendiren Kurtulmuş, "Olabilir. Ama sonuçta AK Parti'nin en büyük gücü halka yaslanıyor olmasıdır. Sayın Başbakanın Karadeniz'deki programına katıldım. Muhteşem mitingler yapıldı. AK Parti'nin gücü milletten aldığı güçtür. Hiçbir olumsuz tesiri olmayacaktır. Bunu objektif olarak söylüyorum. Siyasi tecrübe ile söylüyorum. Halk bu desteğini sürdürdüğü müddetçe bu istifaların etkilemeyeceğini düşünüyorum" diye konuştu.