20 Haziran 2021 Pazar / 10 Zilkade 1442
Gece modu

İYİ Parti'de Kocamaz krizinin sorumlusu olarak gösterilen Koray Aydın'ın istifası istendi

Mersin adayı Burhanettin Kocamaz'ın YSK’ya evrakların geç teslim edilmesi nedeniyle Mersin’de adaysız kalan İYİ Parti'de iç savaş çıktı. Meral Akşener'in, “İçerden vurulduk” açıklamasının ardından, hainlikle suçlanan Koray Aydın’a istifa çağrısı yapıldı.

22 Şubat 2019 Cuma 07:00 - Güncelleme: 22 Şubat 2019 Cuma 10:18

Mersin'de Kocamaz'ın belediye başkanlığı adaylığında evrakın geç teslim edilmesi nedeniyle adaylığının kabul edilmemesi, İYİ Parti'de iç savaşa dönüştü. Mersin İl Başkanlığı heyetinin aday listelerini zamanında teslim etmemesi üzerine, Yüksek Seçim Kurulu, Kocamaz’ın adaylığını kabul etmemiş, bu durum partide büyük kriz yaratmıştı. Mersin’de adaysız kalan ve öfkeden deliye dönen Genel Başkan Meral Akşener, il yönetimini görevden almıştı. Akşener'in "İçerden vurulduk" açıklamasının ardından oklar Koray Aydın'a çevrildi.

HAİNİ BULMA GÖREVİ VERDİ
 
Güneş'in haberine göre; Akşener, ‘hain’in kim olduğunu açıklama görevini kendisine en yakın isimlerden, İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik’e verdi. Emir üzerine harekete geçen Çelik, önce Koray Aydın’ın 24 Haziran seçimlerindeki afişini sosyal medya hesabından paylaştı. Çelik afişte, Akşener’in fotoğrafının Aydın’ın altında yer almasını eleştirdi. Paylaşımının altında Aydın için “Kibir mi? Kompleks mi? Algı oluşturmak mı? Saygısızlık mı veya başka bir şey mi? Adını siz koyun...” ifadelerini kullandı. Bu zehir zemberek mesajın ardından, sahibi olduğu Yeniçağ gazetesini devreye soktu.
 
 
‘DERHAL İSTİFA ETMELİ’
 
Çelik’in talimatı üzerine gazete yazarlarından Orhan Uğuroğlu, Akşener'in mesajını kaleme aldı. Uğuroğlu yazısında söz konusu ‘ihanet'ten Koray Aydın'ın sorumlu olduğunu yazdı: “İhanet' dediğiniz Mersin skandalının tek sorumlusu vardır o da Genel Başkan Yardımcınız ve İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın'dır.” Uğuroğlu yazısını,“Hemen istifa etmesi ya da görevden alınması gerekir ki açık ve net söyleyeyim, parti teşkilatlarındaki dağınıklık da ortadan kalkacaktır” diye sürdürdü.
 
TEŞKİLAT AK PARTİ’YE GEÇTİ
 
Öte yandan CHP’de olduğu gibi İP’te de 31 Mart seçimleri için açıklanan aday listelerine tepkiler büyüyor. Son olarak Şırnak'ta, İP İl Başkanı Hasan Tatar, Belediye Başkan Adayı Hacı Özer’le 7 ilçenin yöneticilerinin de aralarında bulunduğu toplam 874 kişi, partilerinden istifa ederek, AK Parti'ye geçti. 
 
 
"KİBİRLİ VE KOMPLEKSLİ"
 
Koray Aydın'ın 2018 seçimlerindeki pankartını gündeme getiren İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, Akşener'in fotoğrafının alt kısma konulmasından hareketle, “Kibir mi? Kompleks mi? Algı oluşturmak mı? Saygısızlık mı veya başka bir şey mi? Adını siz koyun” dedi.