7 Aralık 2023 Perşembe / 25 CemaziyelEvvel 1445

O kurşunun parasını verin

Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Çillioğlu’nun oğlu, babasının intihar ettiği gerekçesiyle devlete mermi parası ödediklerini söyledi. Aile, olayın cinayet olduğunun ortaya çıkmasının ardından ödedikleri merminin parasını geri istemeye hazırlanıyor.

Helin Şahin/İstanbul17 Ekim 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme:
O kurşunun parasını verin

ÇİLLİOĞLU’NUN AİLESİ DEVLETE ÖDEDİKLERİ KURŞUNUN PARASINI GERİ İSTİYOR

Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu, lojmanında ölü bulununca resmi kayıtlara ‘intihar etti’ diye geçirildi. Çillioğlu’nun intihar ettiği kurşunun parası ailesinden talep edildi. Yıllar sonra mezarı açılan Çillioğlu’nun intihar etmediği, öldürüldüğü belirlendi. Çillioğlu’nun oğlu Gökhan Çillioğlu, “Babam öldükten sonra, intihar ettiği gerekçesiyle ‘devlet malına zarar vermekten’ suçlu bulundu. Mermi parasını bizden istediler. O gün 11 lira 709 kuruş ödedik. Şimdi o kurşunun parasını geri talep edeceğiz” dedi.

3 Şubat 1994’te lojmanında ölü bulunan ve o dönem intihar ettiği resmi kayıtlara geçen ancak 18 yıl sonra öldürüldüğü ortaya çıkan Albay Kazım Çillioğlu cinayeti ile ilgili soruşturma sürüyor. Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada sona gelindi. Savcılık iddianameyi yazmaya başladı. Çillioğlu’nu öldürdükleri iddiasıyla Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve arkadaşı Bozo kod adlı Yusuf Geyik hakkında Kırmızı Bülten çıkarıldı. Bin’e yakın kişinin şüpheli ve tanık olarak ifadesi alındı.

‘Yeşil’in işi dediler

Albay Çillioğlu’nun ölümünün üzerindeki sır perdesi aralanırken yaşanan gelişmeleri Düzce’de yaşayan oğlu Gökhan Çillioğlu ile konuştuk. Gökhan Çillioğlu, babasının katillerinin adalet önünde hesap vereceklerine olan inancının tam olduğunu ifade ederek, “Devlet artık eskisi gibi değil, çok güçlü. Yeşil ve onun gibiler artık ortaya çıkartılıyor. Bence Yeşil yakalanacak. 1994’te babamı defnettiğimizde bize ‘bu Yeşil’in işi’ diyenler oldu” dedi.

11 lirayı isteyeceğiz

“Babam öldükten sonra, intihar ettiği gerekçesiyle ‘devlet malına zarar vermekten’ suçlu bulunmuştu” diyen Gökhan Çillioğlu, “Devlet bir mermi parasını bizden talep etmişti. (11.709 eski TL) Ödemesini yaptık. Tabi aile olarak bu duruma çok üzüldük. Annem çok ağladı. Ortada bir soruşturma var çok farklı şeyler bekliyorsunuz ama dosyadan çıkan kararı görünce düşüncelerimiz değişti. O kurşunun parasını geri talep edeceğiz. Bu kurşun meselesi ile ilgili tazminat davası açmayı düşünmüyoruz. Çünkü biz vatanımıza ve milletimize bağlı insanlarız. Babam bizi böyle yetiştirdi” dedi.

‘Öldürüldüğüne sevindik’

Babasının intihar etmediğinin belirlendiğini hatırlatan Çillioğlu “Babamın öldürüldüğü yıllar sonra kanıtlanınca biz buna çok sevindik. Düşünün ki babamın öldürüldüğüne sevindik. Bu çok değişik bir psikoloji. Alnına sürülen lekenin temizlenmesi bizi çok mutlu etti. Bugün ki süreçte suçluların cezasını bulacağına inanıyoruz” diye konuştu.

ASKERİ SAVCI GÜNLÜĞÜ VERMEDİ

Babasının öldürülmesinden dönemin Jandarma Bölge Komutanı İsmail Kuru’nun sorumlu olduğunu belirten Gökhan Çillioğlu “O dönem o bölgede görev yapanlar Yeşil’in istediği zaman Bölük komutanlığına geldiğini ve İsmail Kuru’dan daha yetkili olduğunu bize söylediler. Devletin helikopteri ve araçlarıyla istediği yere gittiğini bize çok kişi anlattı. Yeşil’in yaşadığını düşünüyorum. Babamın geldiğinde ise Yeşil’in kesinlikle oralarda görünmediğini söylüyorlardı. Babam yasa dışı kişilere çok karşıydı. Babamın günlüklerinde bazı olayları araştırdığı ve faillerine ulaştığı ancak birilerinin bu failleri ortaya çıkarmak istemediğine dair notları vardı. Bu notları babam vefatından 15 gün önce tutmuştu. Ama ssıl günlükleri askeri savcılıkta. Onları bize vermediler” diye konuştu.