08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Oy pusulaları hazır

Cumhurbaşkanı seçiminde kullanılacak oy pusulasının basımına başlandı.

24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 24 Temmuz 2014 Perşembe 11:53
3 adayın fotoğrafları ile birlikte yer aldığı oy pusulası ilk olarak 26 Temmuz'da gümrük kapılarında seçmenin önüne gelecek.
 
Türkiye'de cumhurbaşkanını ilk kez halk seçecek ve ilk tur oylaması 10 Ağustos'ta yapılacak. YSK da seçim için hazırlıklarını tamamladı. Oy pusulaları basıldı.14 Temmuzda YSK'da yapılan kura çekimiyle adayların hangi sırayla oy pusulasında yer alacağı belirlenmişti. CNN TÜRK'ün haberine göre O sıralamaya göre, soldan 1. sırada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2. sırada HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş ve 3. sırada da muhalefetin adayı Ekmelettin  İhsanoğlu bulunuyor. Oy pusulalarının altındaki boşluğa "evet" mührü basıldıktan sonra katlanarak zarf içine konulacak ve mühürlü sandıklara atılacak zarflar.
 
53 MİLYON SEÇMEN
 
Sandığa, 53 milyon 17 bin 214 seçmen sandığa gidecek. 26 Temmuz'da gümrük kapılarında oy verme işlemi başlayacak. 31 Temmuz'da da yurtdışı temsilciliklerde seçmen sandık başına gidecek. Türkiye'deki, 10 Ağustos'ta ki ilk oylamada adaylardan birinin yüzde 50'nin üzerinden oy alamaması durumunda 24 Ağustos'ta yapılacak ikinci tur oylama için yeni bir oy pusulası basılacak. O pusulada da birinci tur oylamada en çok oyu alan iki aday yer alacak. İkinci tur oylamaya tek aday ile gidilmesi halinde ise seçim referanduma dönüştürülecek. Ve seçmenin önüne "evet-hayır" yazılı oy pusulası gelecek.