• $ 5,692
 • € 6,3116
 • 269.62
 • 106805
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

PKK’ya öldürücü darbe para kaynağı kurutularak vurulur

ABD’li terör uzmanı Louise Shalley, “PKK, Avrupa’ya gelenlerden zorla para topluyor, kaçakçılıktan ciddi komisyon alıyor. Terörle en önemli mücadele para kaynaklarının kurutulmasıyla olacaktır” dedi.

 • Bünyamin Demirkan
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

UTSAM tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Sempozyumuna katılmak için Türkiye’ye gelen ABD’li terör uzmanı Louise Shalley STAR’a konuştu. Terörizm, Sınıraşan Su ve Yolsuzluk Merkezinin Kurucusu olan ve Terörizmin finansmanı ve terör örgütlerinin para kaynakları konusunda uzman olan George Mason üniversitesi öğretim görevlisi Louise Shelley Türkiye’nin PKK’nın gelir kaynaklarını engellemesi gerektiğini söylüyor. ABD’nin El Kaide’yle mücadelesinde işe bankalardan ve hesap hareketlerinden başladığını anlatan Shelley Türkiye’nin ciddi eksiklerinin olduğunu belirtiyor. Shelly şunları söyledi:

ÖRGÜTLER ARTIK ÇOKULUSLU ŞİRKET

“Terör örgütlerinin yapısı tamamen değişti. Terör örgütlerinin liderleri çok uluslu bir şirketi yönetir gibi örgütlerini yönetiyor. Bir iş adamının yapacağı stratejik yöntemleri kullanıyor. Örgütün gelirlerini arttıracak hamleler yapıyor. Büyük profesyonel ağları var. Muhasebecileri, avukatları hatta lojistik uzmanları var. Terörizmle mücadele ederken terör örgütlerinin finansmanını sağlayan kişileri de bulmalısınız. Artık asıl aktörler bunlar. Terör örgütleri parasını farklı ülkelere yayıyor. PKK diğer terör örgütleri gibi çok farklı dallardan finans elde ediyor. Türkiye’den Avrupa’ya giden bir çok kişiden zorla para alıyor. Kaçakçılık ciddi bir suç faaliyeti. Terör grupları kaçakçılıktan ciddi bir para kaynağı bulabiliyorlar. Sınırlarda yapılan kaçakçılıktan komisyon alıyor. PKK’nın önemli gelir kaynaklarından bir tanesi de sigara kaçakçılığı. Kuzey Irak’ta üretilen sahte sigaraları PKK taşıyor. Zaten sahte sigara üreten yerler de PKK kontrolündeki bölgeler.”

KARA PARA KANUNU DEVREYE SOKULMALI

PKK diğer örgütlerde olduğu gibi gelir kaynaklarını çeşitlendirmek ve parasını aklamak istiyor. Çok fazla paran varsa değişik ülkelerde farklı yatırımlar yapmak zorundasın. Terör örgütleri ile mücadele de en önemli alan finans kaynakları. PKK ile mücadelede de en önemlisi parasının kesilmesi. Örgütün finans kaynaklarının kesilmesi gerekiyor. Terör örgütleri kaçakçılık alanlarına kayıyor. PKK ile mücadelede suç örgütleri mücadele ederken uygulanan politikalar uygulanmalı.Bazı ülkelerde Devletin hizmet sunduğu alanlardaki eksikliği terör örgütleri doldurmaya çalışıyor. Örgütler kendilerine saklanacak alan seçiyor ve bu bölgelerde insanlar ile iyi ilişki kurarak saklanacak alanlar oluşturuyorlar. Buralarda kendilerini kimsenin ihbar etmeyeceğini biliyorlar. Kendilerini gizleyebiliyorlar. Türkiye terör örgütü ile mücadelede kara para kanunu devreye sokmalı. Bu kanunu daha etkili hale getirmeli. Kısa vadede Kara paranın Türkiye’ye geliri çok cazip görülebilir. Hatta faydalı da görülebilir. Ancak uzun vadede yıkıcı sonuçları olacaktır. Bunlardan bir tanesi de Terör örgütlerinin güçlenmesidir.”

UYUŞTURUCU İLK SIRADA YER ALIYOR

“Gelirlerini arttırmak için arayış içinde olan terör örgütleri suç dallarını özellikle kaçakçılığı fark etti. Zamanla terör örgütleri değişik suç dallarına girdi. İlk olarak terör ve narkotik bir araya geldi. Zamanla örgütler uyuşturucunun yanı sıra karlı suç dallarına da el atmaya başladı. Ancak uyuşturucu Terör örgütlerinin gelirleri arasında bir numaradaki yerini koruyor. Terör örgütleri kaçakçılığın tüm dallarında var. Mesela İRA gelirlerini arttırmak için banka soymanın mantıklı bir yöntem olmadığını gördü. Soygunlar sırasında örgüt üyelerinin yakalanma riski vardı ve yakalanan kişilere, ailelerine bakmak örgüt için masraflı bir işti. İRA riski olmayan ve para kazanabileceği iş kollarını araştırırken eğlence sektörüne girmeye başladı.”

ABD, İŞE BANKA HESAPLARIYLA BAŞLADI

“Önsezi önemli PKK’nın atacağı adımları önceden tahmin etmek zorundasınız. Amerika suç örgütleri ile yaptığı mücadelede, örgütlerin bir süre sonra tekrar ortaya çıktığını gördü. Bir süre sonra finansmanla mücadelenin önemini anladı ve EL Kaide ile mücadele de işe para kaynaklarından başladı. Daha sonra yasal alanlardaki El Kaidelilerin bankalardaki hesaplarını dondurdu. Daha sonra belirlediği El Kaide militanlarını para akışını dondurdu. Terörizm ile mücadelede banka sektörü çok önemli. Para akışını takip etmelisiniz. Amerika’nın El Kaide ve Türkiye’nin PKK ile mücadelesini kıyaslarsak, Türkiye, PKK ile mücadelede örgütün para kaynaklarını kurutmaya yönelik çalışmalara ağırlık vermesi gerektiğini görüyoruz. Şüpheli banka hareketlerine karşı takibi çok iyi değil. ABD ise bu konunun önemini çok iyi kavradı.”

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Türk Telekom binasını işgal etmişlerdi! Yargıtay kararını verdi

Türk Telekom binasını işgal etmişlerdi! Yargıtay kararını verdi

Defacto

Defacto

Balıkesir peş peşe sallandı

Balıkesir peş peşe sallandı

Metrobüs durağında vatandaşa bozuk asansör eziyeti

Metrobüs durağında vatandaşa bozuk asansör eziyeti

Şehit Kaymakam Safitürk davasında yeni gelişme

Şehit Kaymakam Safitürk davasında yeni gelişme

Sular çekildi, 6 ay önceki görüntüden eser kalmadı

Sular çekildi, 6 ay önceki görüntüden eser kalmadı

Adliye önünde ortalık karıştı! Ölü ve yaralılar var

Adliye önünde ortalık karıştı! Ölü ve yaralılar var

Olası Marmara depreminde tsunami tehlikesi var mı? İşte araştırmanın ilk sonuçları

Olası Marmara depreminde tsunami tehlikesi var mı? İşte araştırmanın ilk sonuçları
 
Bakanlık bu görüntülerle duyurdu: Suriyelilerin gönüllü geri dönüşü başladı

Bakanlık bu görüntülerle duyurdu: Suriyelilerin gönüllü geri dönüşü başladı

Sadece boş bir varildi... Bakın ne hale geldi

Sadece boş bir varildi... Bakın ne hale geldi

Nadir bulunuyorlar! İşte dünyanın en garip canlıları

Nadir bulunuyorlar! İşte dünyanın en garip canlıları

Türkiye'de tek! Bu tatlı için sıraya giriyorlar

Türkiye'de tek! Bu tatlı için sıraya giriyorlar