29 Haziran 2022 Çarşamba / 30 Zilkade 1443

Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sıradan bir kınama cümbüşüne dönmemeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sıradan bir kınama cümbüşüne dönmemeli. Daha kararlı bir adımı NATO'nun atması gerekirdi. Bu konuyla ilgili olarak sayın genel sekreter Stoltenberg ile yaptığımız net görüşmelerimiz var” dedi. Ayrıca Ukrayna'da kalan Türk vatandaşları ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hava taşımacılığı noktasında durum pek güvenli değil. Onun için karadan, güvenli bölgelerden taşıma işlemlerini; gerek büyükelçiliklerimiz gerek başkonsolosluklar yardımcı olmak suretiyle yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

IHA25 Şubat 2022 Cuma 14:06 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Ali Camii'nde Cuma namazını kıldı. Erdoğan namazın ardından kendisini bekleyen gazetecilerin sorularını cevapladı.

Rusya - Ukrayna savaşı karşısında NATO'nun tavrı hakkında konuşan Erdoğan, "Saat 17'de toplantımızı yapacağız. Bu toplantıda liderlerin kanaatlerini göreceğiz. Sıradan bir kınama cümbüşüne dönmemeli. Daha kararlı bir adımı NATO'nun atması gerekirdi. Bu konuyla ilgili olarak sayın genel sekreter Stoltenberg ile yaptığımız net görüşmelerimiz var. Ve bu görüşmelerde de NATO'nun tavrı konusunda belirlediğimiz tavrımızı da onlara iletmiştik. Bugünkü toplantıda da tüm liderlerin duruşunu görerek biz de duruşumuzu açıklayacağız" dedi.

"GÜVENLİ BÖLGELERDEN TAŞIMA İŞLEMLERİNİ; GEREK BÜYÜKELÇİLİKLERİMİZ GEREK BAŞKONSOLOSLUKLAR YARDIMCI OLMAK SURETİYLE YAPIYORLAR"

Ukrayna'da kalan Türk vatandaşlar ile ilgili konuşan Erdoğan, "Bu konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığımız açıklamayı yaptı. Gerek büyükelçilik, gerek konsolosluklar her türlü adımı atmaya hazırlar. Hava taşımacılığı noktasında durum pek güvenli değil. Onun için karadan, güvenli bölgelerden taşıma işlemlerini; gerek büyükelçiliklerimiz gerek başkonsolosluklar yardımcı olmak suretiyle yapıyorlar" ifadelerini kullandı.

"AVRUPA BİRLİĞİ VE BATICI BÜTÜN ZİHNİYETLER MAALESEF CİDDİ, KARARLI BİR DURUŞ SERGİLEMEDİLER"

Erdoğan konuşmasının devamında, "Parti sözcümüzün yapmış olduğu açıklama çok açık net. Şu anda Avrupa Birliği ve bunun yanında Batıcı bütün zihniyetler maalesef ciddi, kararlı bir duruş sergilemediler. Hepsi Ukrayna'ya bol bol nasihat çekiyorlar. Bu nasihatle bir yere varmak mümkün değil. Atılan herhangi bir adım yok. Yoksa bol bol nasihat çekmek, bol bol kınamak, adeta Karagöz-Hacivat cümbüşüne bu işi döndürmemek gerekir. Bugüne kadar bol bol nasihat çeken Batı şu anda halen bu nasihatlerine devam ediyor. Zelensky'nin de ifadesiyle, 'Bize sadece nasihat veriyorlar. Herhangi bir destek vermiyorlar' dediği gibi bir duruş ortaya koyuyor ki bu ne dostluğa ne dayanışmaya sığmaz" diye konuştu.