05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Şahin'den Fethullah Gülen'e çağrı

Gülen'e şaşırtan davet: Sevgili hocam lütfen dönün AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Fethullah Gülen Hocaefendiye çağrıda bulunarak 'Bir beddua sözünden dolayı ciddi eleştiri aldı. İnanıyorum ki o da üzüntü duymuştur. Hocam artık Türkiye'ye dönün lütfen' dedi

iha29 Aralık 2013 Pazar 07:00 - Güncelleme: 29 Aralık 2013 Pazar 17:48

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Fethullah Gülen Hocaefendiye çağrıda bulundu.

Toplantıda ülke gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Şahin, Fethullah Gülen'e de seslenerek, 'Mehmet Akif gibi siz de dönün hocam. Bizim hakkımızda ne söylerseniz söyleyin sizi seviyoruz' dedi.

Yerel seçimlere 3 ay kaldığını anlatan Şahin, 'Büyük bir hızla seçimlere gidiyoruz. Ancak gergin bir hava var. Piyasalarda ciddi bir sıkıntı yaşanıyor. Bu sorunun cevabını bulmak teşhis etmek ve değerlendirerek buradan sonuçlar çıkarmak durumundayız. Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve başyazarı Ekrem Dumanlı 5 yıl önce köşe yazısında 'Seçim stratejisi belli olmuştur gelin deşifre edelim' isimli köşe yazı yazmıştı. Bu yazıyı 5 yıl önce bugün 29 Aralık 2008'de yazdı ve çok da doğru seçimler yaptı. O zamanda 2009 yerel seçimlerine gidiyorduk. Şimdi yeni bir seçime gidiyoruz 5 yıl önce bunu yazdınız da şimdi tam buna aksi yayınlar yapıyor. Gazete ve televizyonlarınız niye bunun aksine yayın yapıyor. Yoksa siz de mi siyasal mühendislik projeler içinde yer aldınız. Bunu söylediğim için üzgünüm. Aynı istikamete bakan, aynı havzanın suları ve aynı sevdaya yangın olmuş insanların birbirlerinin önünü kesme gayreti içinde olmamalı. 17 Aralık'ta bir yargı süreci başladı. Kamuoyuna bu yolsuzluk ve rüşvet soruşturması olarak yansıdı. Bu uluslararası bir projedir ve amaçlarına büyük ölçüde ulaştılar. Amaç Irak petrolleri Türkiye üzerinden dünyaya pazarlanacaktı ve pazarlanıyor. Ancak bu petrol gelirleri hangi bankanın yönlendirmesi ile gerekleştirilecekti. Bu gelirlerin toplanmasında dağıtılmasında hangi banka görev alacaktı. Uzun süredir hükümetimiz Kürt Bölgesel Yönetimi ile bir takım temas halinde idi. Kürt Bölgesine bizim teklifimiz Halk Bankası olması yönünde oldu. Yani petrol gelirleri ile ilgili patron banka Halk Bankası olsun dedik ve Kürt Bölgesi Yönetimi bunu kabul etti. Ambargo uygulanan İran'dan aldığımız doğalgazın ödemeleri de Halk Bankası üzerinden yapılıyordu. Bu zaten batıda ve özellikle Amerika'da tepki çekiyordu. Ambargoyu nasıl delerler diyorlardı. Halk Bankası noktasında Bağdat yönetimi ile de görüşülerek anlaşma yapılması gerekiyordu. Birkaç kez bir araya gelindi anlaşılamadı. Bölgesel Kürt Yönetimi de bu konuda kararlı ve Türkiye'ye verilmiş sözleri var. Tam bu aşamada 17 Aralık yargı operasyonu başladı. Halk Bankası Genel Müdürü gözaltına altına alındı tutuklandı. Halk Bankasının dünyada saygınlığı zedelendi, borsadaki değerleri önemli ölçüde düşürdüler. İki gün önce Bağdat'ta yapılana anlaşmada Halk Bankası olmadı maalesef. ABD'li Federal Bank oldu. 17 Aralık operasyonun amacında Halk Bankası devreden çıkararak bir Amerikan bankasının bu işi yapması üstlenmesiydi. Bu yolsuzlukla ilgili iddialar da bunun garnitürüydü. Dikkatleri Halk bankası üzerinden çekmek ve yolsuzluk iddiası ile gözaltına alınan kişilerle ilgilide hiç ilgisi olmadan 3 dosya birleştirildi. Amaç Halk bankasını devre dışı bırakmaktı. Bu proje Uluslararası bir projeydi ama yerli işbirlikçiler Türkiye'ye müthiş darbe vurdular' dedi.