23 Nisan 2021 Cuma / 11 Ramazan 1442
Gece modu

Seçim manipülasyonuna KHK ile ‘dur’ denildi

ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara’daki oda ve borsa seçimlerini manipüle etmek amacıyla çok sayıda sahte şirket kurulduğunu söyledi. Baran “Temmuz ayında şirket kuruluşlarında yüzde 112 artış var. Çıkarılan KHK’lar ile tedbir alındı” dedi.

29 Ağustos 2017 Salı 07:00 - Güncelleme: 29 Ağustos 2017 Salı 07:00

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, şirket kuruluşlarında yüzde 112’ye çıkan temmuz ayındaki artışın, oda ve borsa seçimlerini manipüle etmeye yönelik paravan şirket kuruluşlarından kaynaklandığını tespit ettiklerini belirterek, girişimleriyle çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile tedbir alındığını bildirdi. Gürsel Baran, 1 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan Oda ve Borsa seçimleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Baran, özellikle Ankara’da seçimlere hile karıştırmak amacıyla çeşitli yöntemlere başvurulduğunu iddia etti. Baran “Kurulan şirketler ile seçimleri manipüle edecekler. Hazirandan itibaren ATO’da kurulan şirket sayısında dikkat çekici artış oldu. Bu işin arkasında FETÖ bile olabilir. Girişimlerimiz üzerine devletimizin ilgili mercileri de konuyu mercek altına aldı ve bu Kanun Hükmünde Kararname ile tedbir alındı” diye konuştu.      

EV ADRESİNE ŞİRKET

Kurulan şirketlere ilişkin hazirandan itibaren titiz bir inceleme yapıldığına dikkati çeken Baran “Belli firmalar çalışanlarına ev adreslerinde şirket kurduruyor. Ev halkının bundan haberi yok. Asgari ücretle çalışan insanları büyük yükün altına sokuyorlar. Baskı ile kurdurulan paravan şirketler bunlar. Pek çoğu gelip bize dert yanıyor. Gelecekleri ile oynanıyor insanların. Savcılığa gidecekler var içlerinde. Bu şekilde şirket kuranların ilgili makamlara başvurup gerekli işlemleri başlatmaları çok önemli. Aksi takdirde gelecekte daha büyük sıkıntılar yaşayabilirler” değerlendirmesinde bulundu.     

BASKIYA MARUZ KALAN BİZE GELSİN

Seçim hazırlıkları konusunda üye sicil kayıtlarını internet sitesi üzerinden üçüncü kişilerin paylaşımına açtıklarına işaret eden Baran, şunları söyledi: “İsteyen herkes üye firmalarımızı unvanı, sicil numarası, yaptığı iş veya faaliyet kodu üzerinden sorgulama yapabilir. Üyelerimiz yapılacak seçimlerde kendilerini temsil edecek sektör temsilcilerini, faaliyet koduna ve meslek grubuna göre seçecek. Mevzuat gereği Maliye Bakanlığından üyelerimizin faaliyetlerine ilişkin en güncel verileri alarak güncelleştirme işlemlerini gerçekleştirdik ve değişiklikleri üyelerimize tebliğ ettik. Herkes şundan emin olsun. Seçmenin hür iradesi sandığa yansıyacak. Bu konuda kimsenin kimseye baskı yapmasına müsaade edilmeyecek. Bu tip baskılara maruz kalan olursa bize gelsin, gereğini yapalım.