25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Sur’da evler yılsonu hazır

PKK’nın Aralık 2015’te hendek kazıp barikat kurarak patlayıcılarla harabeye çevirdiği Sur’da yararlar hızla sarılıyor. Tarihi yapılar restore edilirken, ilk etabı yapılan konutlar yıl sonu sahiplerine teslim edilecek.

KEMAL GÜMÜŞ25 Eylül 2017 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 25 Eylül 2017 Pazartesi 07:00

Terör örgütü PKK’nın hendekler kazarak sokaklara yerleştirdiği bombalarla harabeye çevirdiği Diyarbakır’ın Sur ilçesinde evleri yıkılan vatandaşlar için inşa edilen konutların birinci etabı tamamlandı. Star şantiye alanına girerek tamamlanan konutları ilk kez görüntüledi. Diyarbakır’ın tarihi dokusuna uygun inşa edilen konutların tamamlanan birinci etabı yıl sonuna kadar mülk sahiplerine teslim edilecek. 33 ayrı medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır’ın Sur ilçesinde inşa edilen konutların yapımında dört mühendis bir mimar, 80 kişilik bir kadroyla hummalı bir çalışma yürütüyor.

4 AYDA HARABE

Terör örgütü PKK’nın 6 mahallesinde hendek kazıp, barikat kurdukları, el yapımı patlayıcı tuzaklaması üzerine 2 Aralık 2015 tarihinde polis ve jandarma özel harekat ekiplerinin ortak düzenlediği operasyonlar 9 Mart 2016’da sona erdiği Sur ilçesi bir enkaza dönüşmüştü. Şantiye alanını Star ekibine gezdiren inşaat mühendisi Olcay Aral 44 konuttan oluşan birinci etabın tamamlandığını ince işçiliğinin ise devam ettiğini söyledi. Yılbaşında tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmesi planlanan konutların 200 ile 700 metrekare arasında değiştiğini ifade eden Aral, konutların Diyarbakır’ın tarihi dokusuna uygun inşa edildiğini ve hepsin de avlu bulunduğunu belirtti.

UYUMLU KONUTLAR

Diyarbakır’a has bazalt taş kaplama kullanılan konutların avlusunda ise birer süs havuzu bulunuyor. Bodrum zemin ve artı bir şeklinde inşa edilen konutlarda kullanılan malzemeler de birinci sınıf kalitede ürünlerden oluşuyor. Diyarbakır Sur’da terör örgütünün tahrip ettiği altyapı sistemleri de proje kapsamında yenileniyor. Yeni konutların yapımına başlamadan önce altyapı çalışmalarıyla birlikte telefon, internet hatları da yenilenirken, Sur’a doğalgaz hattı da döşeniyor.

İKİ YILDA BİTECEK

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde PKK’lı teröristlerin saldırıları sonucunda ağır hasar gören ve kullanılamayacak hale gelen binalar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşa ediliyor. TOKİ’nin yapımını üstlendiği projede, konut yapımı KİPTAŞ tarafından yapılıyor. Sur’da yapılan dönüşüm projesinde konutlarda yaşayan insanlar için sosyal donatı alanları yer alıyor. Projede pazar yeri, sağlık, spor alanları ve otopark alanları düşünülmüş. Projenin tamamı ise iki yıl içinde bitmiş olacak.

11 TARİHİ YAPI ZARAR GÖRMÜŞTÜ

Terör örgütünün saldırıları sonucu 9’u camii, 2’si kilise olmak üzere 11 tarihi yapı ağır hasar görmüştü.Terör örgütü mensupları hendekler kazarak sokakları ateşe vermiş tarihi binaları tahrip ederek ağır hasara yol açmıştı: Fatih Paşa Camii, Diyarbakır Ulu Camii, Fatih Paşa Cami Şafiler Bölümü, Şeyh Muttahhar Camii, Dört Ayaklı Minare, Arap Şeyh Camii, Kadı Camii, Hasırlı Mescidi, Nasuh Paşa Camii, Ermeni Katolik Kilisesi, Protestan Kilisesi”

KURŞUNLU CAMİİ YARALARINI SARIYOR

Birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Sur’da restorasyon çalışmaları da devam ediyor. Kurşunlu Camii ve Ermeni Kilisesi ile birlikte toplam 11 tarihi eser kullanılmayacak hale gelmişti. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları özgün haline uygun olarak yeniden yapılıyor.  Osmanlı’nın Diyarbakır’daki ilk eseri olma özelliği olan ve çatışmalar sırasında ateşe verilen Kurşunlu Cami’inde yaşanan tahribatın izleri de büyük oranda silindi. Kullanılamaz hale getirilen ve içi tamamen yanan caminin restorasyonu uzman ekiplerce titizlikle yürütülüyor. Caminin mihrap ve minberinin restorasyonu tamamlandı. İç duvarlar ile dış restorasyonu çalışmaları ise devam ediyor. Caminin bahçesindeki şadırvan da eski haline getirilecek.