17 Mayıs 2021 Pazartesi / 5 Sevval 1442
Gece modu

Mustafa Şentop TBMM'nin 29'uncu başkanı olarak seçildi

TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için görevinden istifa etmesinin, dilekçesinin de Genel Kurul'da okunmasının ardından Meclis'te başkanlık seçimi yapıldı. İlk iki turda yeterli oya ulaşılamamasının ardından üçüncü tura geçildi. Üçüncü turda 336 oy alan AK Parti'nin adayı Mustafa Şentop Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29'uncu başkanı olarak seçildi.

DHA24 Şubat 2019 Pazar 07:00 - Güncelleme: 24 Şubat 2019 Pazar 16:03
TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için görevinden istifa etmesinin, dilekçesinin de Genel Kurul'da okunmasının ardından Meclis'te başkanlık seçimi yapıldı. İlk iki turda yeterli oya ulaşılamamasının ardından üçüncü tura geçildi. Üçüncü turda 336 oy alan AK Parti'nin adayı Mustafa Şentop, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29'uncu başkanı olarak seçildi.
 
Meclis Başkanlığı için AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz aday oldu. AK Parti İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu da yedek aday olarak başvuruda bulunmuştu.
 
İLK TUR OYLAMADA 4 ADAY DA GEREKLİ OYA ULAŞAMADI
 
TBMM Başkanlığı için yapılan ilk tur oylamada 4 aday da gerekli olan 400 oya ulaşamadı. AK Parti'nin adayı Mustafa Şentop 322 oy, CHP'nin adayı Engin Altay 120, HDP'li Serpil Kemalbay 45 ve İYİ Partili Hüseyin Filiz 35 oy aldı. Mecliste 2. tur oylamaya geçildi.
 
İKİNCİ TURDA DA HİÇBİR ADAY GEREKLİ ÇOĞUNLUĞA ULAŞAMADI
 
İkinci tur oylamada da adayların hiçbiri TBMM Başkanı seçilmek için gerekli olan olan üye tam sayısının üçte iki (400) çoğunluğuna ulaşamadı. K Parti'nin adayı Mustafa Şentop 333 oy, CHP'nin adayı Engin Altay 126, HDP'li Serpil Kemalbay 46 ve İYİ Partili Hüseyin Filiz 35 oy aldı. Mecliste 3. tur oylamaya geçildi. 
 
 
MUSTAFA ŞENTOP TBMM'NİN 29'UNCU BAŞKANI OLARAK SEÇİLDİ
 
AK Parti'nin adayı, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 3. turda oyların 336'sını alarak TBMM'nin 29'uncu başkanı olarak seçildi.
 
 
 
AK PARTİ'DE MECLİS BAŞKAN VEKİLİ SÜREYYA SADİ BİLGİÇ OLDU
 
TBMM'de AK Parti grubu, Grup Başkanı Naci Bostancı başkanlığında basın kapalı toplandı. Toplantıda, Mustafa Şentop'tan boşalan Meclis Başkan Vekili koltuğuna, Isparta Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç getirildi. Mecliste CHP, MHP ve HDP'nin Başkan Vekili de bulunuyor.
 
 
 
MHP, ŞENTOP'U DESTEKLEDİ
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün akşam sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yayımladığı mesajında, 'TBMM'nin 29'uncu başkanının seçileceği yarınki özel oturuma Milliyetçi Hareket Partisi tam kadro halinde katılıp AK Parti'nin değerli adayı Tekirdağ Milletvekili Sayın Mustafa Şentop'u eksiksiz destekleyecektir. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum' demişti.