23 Mayıs 2022 Pazartesi / 22 Sevval 1443

''Türkiye ile birlikte AB'de olmayan iki büyük Avrupa ülkesiyiz''

İlk yurtdışı görevi için Türkiye'ye geldiğini ve 1980'lerden 2021'e Türkiye'de yaşanan değişikliğin çok etkileyici olduğunu belirten Birleşik Krallık'ın Ankara Büyükelçisi Chilcott, Brexit sonrasında Türkiye ve Birleşik Krallık olarak, AB'de olmayan iki büyük Avrupa ülkesi olunduğunu aktardı.

IHA18 Ocak 2022 Salı 18:51 - Güncelleme:

Türkiye'de geçirdiği dört yılı değerlendiren Birleşik Krallık'ın Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott, Ankara'ya ilk kez 1980'lerde geldiğini ve 41 yılda Türkiye'nin yaşadığı gelişmenin boyutunun çok etkileyici olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE'DE YAŞANAN DEĞİŞİKLİK ÇOK ETKİLEYİCİ"

Büyükelçi Chilcott, "Genç bir diplomat olarak ilk yurtdışı görevim için gelmiştim. Sonrasında ise hep buraya geri dönmek istedim. Çünkü muhteşem insanları ve inanılmaz misafirperverliğiyle Türkiye gerçekten büyüleyici bir ülke. Geri dönmem otuz yılımı aldı ama başardım" diye konuştu. 1980'lerden 2021'e Türkiye'de nelerin değiştiğini değerlendiren Büyükelçi Chilcott, "Gelişmenin boyutu, yani yollar, havalimanları, köprüler hastaneler çok etkileyici. Modern Türkiye'de, 1980'lerin Türkiye'sine göre çok daha fazla renk ve enerji olduğu dikkatimi çekti. Tabii ki sosyal medya ve çok sayıdaki TV kanalı sayesinde hem pek çok ses hem de tartışma platformu var ve Türk toplumu, teknolojik çağımızın en ön saflarında yer alıyor" açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE VE BİRLEŞİK KRALLIK AB'DE OLMAYAN İKİ BÜYÜK AVRUPA ÜLKESİ

Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ilişkilerin 1980'lerde de çok iyi olduğunu ama bugün çok daha iyi ve çok daha güçlü olduğuna dikkati çeken Chilcott, Brexit sonrasında Türkiye ve Birleşik Krallık olarak, AB'de olmayan iki büyük Avrupa ülkesi olunduğunu aktardı. Son 4 yılın en önemli olaylarını söyleyen Büyükelçi Chilcott, "2019 'da Türkiye'ye gelen Britanyalı turist sayısının 2.6 milyon ile rekor bir sayıya ulaşması. İkili ticaretimizin 20 milyar doları aşması. Türkiye'nin Paris Anlaşması'nı onaylaması. Türkiye'nin Britanyalı sağlık çalışanları için kişisel koruyucu ekipman temin etmesi. Böyle daha pek çok şey sıralayabilirim. İyi şeylerin olduğu uzun bir liste var. Belki de en büyük başarımız 29 Aralık 2020'de imzaladığımız Serbest Ticaret Anlaşması oldu" dedi.

"ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA KUTLAYACAĞIMIZ DAHA PEK ÇOK İYİ ŞEY OLACAK"

Türkiye'de gezdiği yerleri de paylaşan Büyükelçi Chilcott, "Eşim ve ben Gaziantep'ten Gelibolu'ya Antalya'da Sinop'a, Alaçatı'dan Elazığ'a Türkiye'nin pek çok yerini gezmekten büyük bir keyif aldık. Birazcık neşelenmeye ihtiyacımız olduğunda, benzersiz heyecan verici ve muhteşem İstanbul'a da gidebiliyorduk. Görevim daha henüz bitmiyor. İnşallah önümüzdeki aylarda Türkiye ve Birleşik Krallık ilişkileri açısından kutlayacağımız daha pek çok iyi şey olacak" şeklinde konuştu.