05 Aralık 2020 Cumartesi / 19 RebiülAhir 1442
Gece modu

İlk MGK sonrası net mesaj: ABD’nin tehdit dili kabul edilemez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan yeni sistemin ilk Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı 5 buçuk saat sürdü.

30 Temmuz 2018 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 30 Temmuz 2018 Pazartesi 21:26

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ilgili bakanlar ile kuvvet komutanları katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, saat 15.35'te başladı. Toplantı 5 buçuk saat sürdü. 

MGK bildirisi açıklandı

"ABD tarafından kullanılan tehdit dili asla kabul edilemez. "

"Suriye'deki terör bölgelerinin güvenli hale getirilmesi için somut adımlara başlanacak."

MGK yeni sistemde ilk kez toplandı

Milli Güvenlik Kurulu yeni yapısıyla ilk kez toplanıyor. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile kuvvet komutanları katıldı.

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları da kurulun doğal üyeleri toplantıda olarak hazır bulundu.

Daha önce Başbakanlık Müsteşarı olarak toplantıya katılan Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Yardımcısı sıfatıyla MGK'da bulundu. Hulusi Akar da daha önce Genelkurmay Başkanı olarak katıldığı toplantıda Milli Savunma Bakanı olarak yer aldı.

MGK'da Orgeneral Yaşar Güler Genelkurmay Başkanı, Orgeneral Ümit Dündar ise Kara Kuvvetleri Komutanı olarak yer alıyor. Orgeneral Dündar ayrıca ilk kez MGK toplantısına katıldı.

MGK'nın yeni yapısı

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yapısı yeniden düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu yeni dönemde iki ayda bir toplanacak.

Gündemi Cumhurbaşkanı belirleyecek

MGK'nın üyeleri, gerektiğinde doğrudan Cumhurbaşkanı'nın çağrısıyla da bir araya gelebilecek. Kurulun gündemi Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Kurula Cumhurbaşkanı'nın katılmadığı zamanlarda Cumhurbaşkanı Yardımcısı başkanlık edecek.

Kurul toplantılarına üyeler dışında, gündemin özelliğine göre ilgili bakan ve kişiler de çağrılarak bilgi ve görüş alınabilecek.