20 Eylül 2020 Pazar / 2 Safer 1442
Gece modu

Zirve arası ikili temaslar

Türkiye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Brüksel’deki NATO Zirvesi’nin ikinci gününde de yoğun bir diplomasi trafiği yürüttü.

NUH ALBAYRAK13 Temmuz 2018 Cuma 01:08 - Güncelleme: 13 Temmuz 2018 Cuma 03:10

Erdoğan  zirve kapsamında düzenlenen ‘Afganistan Oturumu’na iştirak etti. Oturum öncesi  Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile bir süre sohbet etti. Erdoğan, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev,Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile bir araya geldi. Erdoğan günün en uzun görüşmesini ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptı. Bir saat 15 dakika süren görüşmede Fransa ile Hırvatistan’ın oynayacağı 2018 FIFA Dünya Kupası final maçıyla ilgili keyifli bir diyalog da yaşandı. Macron’un “Rusya’ya gelecek misiniz?” sorusuna Başkan Erdoğan, “Ankara’dayım. Hükümeti yeni kurduk, işimiz çok ama televizyondan izleyeceğim” yanıtını verdi.  

Hırvat Başbakanı tebrik etti 

Başkan Erdoğan, önceki gece oynanan Dünya Kupası’nda 2-1 sonuçlanan Hırvatistan-İngiltere maçının son dakikalarını İngiltere Başbakanı May, Almanya Başbakanı Merkel ve Arnavutluk Başbakanı Rama cep telefonu ekranından birlikte izledi. Arnavutluk Başbakanı Rama’nın paylaştığı videoda, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da yer aldı. Videoda, Çavuşoğlu’nun, May’e maçın hakemi Cüneyt Çakır’ın Türk olduğunu söylediği, bitiş düdüğü ile Rama’nın, May’i teselli ederek “Dünya Kupası, Batı Balkanlar’a geliyor” dediği görülüyor. Başkan Erdoğan dün de zirve sırasında Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic ile selamlaşarak futbol başarısından dolayı tebrik etti. Erdoğan, Fransa ile oynanacak final karşılaşmasında da Hırvatistan’a başarı dileklerini iletti.  

Erdoğan darbecilere karşı devletin onuruna sahip çıktı

AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, SETA’nın düzenlediği 15 Temmuz Sempozyumu›nda o gün darbecilerin Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’nı teslim alamadığını söyledi. Bozdağ, şunları kaydetti: “Lider korkmadı, darbecilere teslim olma yollarını aramadı, ölümden çekinmedi, ölmeyi ve darbecilere teslim olmak yerine milletinin ve devletinin onuruna sahip çıkmayı tercih etti. Bundan önce hiçbir lider, darbecilere meydan okuma cesaretini gösterememiştir. Parlamento direndi, kapatılmasına da izin verilmedi.”   

Hırvatistan-İngiltere Dünya Kupası yarı finalinin son anlarını liderler cep telefonundan izledi.

LİDER EŞLERİNE ARAKAN’I ANLATTI

 

BAŞKAN Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Brüksel’de bir araya geldiği NATO liderlerinin eşlerine Rohingya Müslümanlarının son durumu hakkında bilgi verdi. Zirvenin son gününde, first lady’ler Afrika Müzesi’ni ziyaret etti. Emine Erdoğan, söz konusu programında lider eşleriyle samimi sohbetler gerçekleştirdi. Emine Erdoğan’ın, göçmenler ve Arakan gibi mazlum coğrafyalara yaptığı ziyaretlerin bilgisine sahip devlet ve hükümet başkanları eşleri, kendisinden Rohingya Müslümanlarının son durumu hakkında bilgi aldı. Türkiye’nin devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla bu coğrafyalarla ilgilenmeye devam ettiğini ifade eden Emine Erdoğan, göçmen politikalarının insani bir bakışla oluşturulmasını istedi. 

MACRON İLE SOHBET

İkili sohbetlerin bir başka konusu ise tüm dünyayı tehdit eden “çevre” sorunları oldu. Emine Erdoğan, Türkiye’de etkin şekilde uygulanmaya başlayan “Sıfır Atık” projesi hakkında da bilgi verdi. Sohbette,  Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un eşi Brigitte Macron ile yakın diyaloğu dikkati çeken Emine Erdoğan, Macron ile eğitim-teknoloji ilişkisine dair özel bir sohbet gerçekleştirdi. Erdoğan ve  Macron, çocuklar için bilinçsiz teknoloji kullanımının büyük tehlikeleri beraberinde getirdiği ve bu konuda önlemler alınması gerektiği konusunda tecrübelerini paylaştılar.