04 Mart 2021 Perşembe / 20 Recep 1442
Gece modu

Bir bardak portakal suyunun faydası büyük

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Neriman İnanç, ortalama bir bardak portakal suyunun yetişkin bir insanın günlük C vitamini ihtiyacını karşıladığını, bunun da gribi önlediğini söyledi.

26 Aralık 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 26 Aralık 2013 Perşembe 11:07
İnanç, yaptığı açıklamada, kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklarında belirgin bir artış görüldüğünü, hastalıktan korunmak için içeriğinde bol miktarda C vitamini bulunan portakal suyunun içilmesi gerektiğini ifade etti.

İnanç, havaların soğumasıyla birlikte bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde üst solunum yolu hastalıklarında önemli bir artış gözlendiğini belirterek, "Soğuk kış günlerinde vücudun direncini artırmak için içeriğinde bol miktarda vitamin olan meyve sularının tüketilmesi gerekiyor. Özellikle C vitamininin bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkisi var. Bir bardak portakal suyunun her gün tüketilmesi gribe iyi geliyor" dedi.

İnanç, vücutta yapımı mümkün olmayan ve dışarıdan alınan besinlerle vücuda giren C vitamininin azalmasıyla özellikle gribal hastalıklara davetiye çıkarıldığını belirtti. Potasyum, folat, B1, B2, B6 vitaminleri ve çeşitli mineralleri içeren portakal suyunun soğuklarla birlikte azalan enerjinin ve sürekli yorgunluk hissinin giderilmesi için tüketilmesi gerektiğini vurgulayan İnanç, her gün portakal suyunun tüketilmesi halinde kişinin hastalıktan korunacağını söyledi. Yetişkin bir insanın günlük ortalama 60 miligram civarında C vitaminine ihtiyacı olduğunu söyleyen İnanç, bir bardak portakal suyunun günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya yettiğini sözlerine ekledi.