02 Mart 2021 Salı / 18 Recep 1442
Gece modu

Diz hastalıklarına ''Makoplasty'' yöntemi

Diz rahatsızlığı çeken hastalar için uygulanan Makoplasty robotik sistemi sayesinde, hastalar kısa sürede sağlığına kavuşuyor.

AA30 Aralık 2013 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 30 Aralık 2013 Pazartesi 14:17
Klasik yöntemlerle yapılan diz protezlerine göre hastaların daha erken ayağa kalkabilmesini sağlayan cerrahi yöntem sayesinde dizlerde esneklik ve tam bükülebilirlik sağlanarak kişiye en uygun diz protezi uygulanıyor. 
 
 
Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Diz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Uğur Haklar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dizlerin vücudun tüm yükünü taşıyan eklemler olduğunu belirterek, bu nedenle diz kıkırdaklarında fazla aşınma meydana geldiğini söyledi. 
 
 
Kıkırdak sorunlarının ortaya çıkmasıyla kişinin hareket etmekte ve dizlerini kullanmakta zorluk çektiğine dikkati çeken Haklar, "kireçlenme" olarak bilinen kıkırdak bozukluklarının gençlerde de çok sık görülebildiğine işaret etti. 
 
 
Haklar, "Makoplasty" adı verilen robotik yöntem sayesinde, protez ameliyatları sonrasında hastaların dizlerini bükebildiklerini dile getirerek, "Çok daha küçük bir kesi ile giriyoruz dize ve bu kesiden çok daha az kemik çıkartarak bu ameliyatı yapıyoruz . Dizin orjinalliğini bozmuyoruz. Çapraz bağlara neredeyse dokunmuyoruz. Çapraz bağların varlığı dizin harmonisini bozmuyor. Diz, eskisi gibi doğal hareket edebiliyor. Hastalar daha çabuk iyileşebiliyor ve dizlerini daha fazla bükebiliyorlar. Hatta eskisi gibi tam olarak da bükmeleri söz konusu. Bu da hastalarımız için çok büyük bir avantaj" diye konuştu.
 
 
Robotla diz protez ameliyatlarının önceden en ince ayrıntısına kadar planlandığını ifade eden Haklar, "Robotik cerrahi ameliyatında hem küçük protez koyuyoruz hem de ameliyatı önceden öngörüyoruz. Yani ameliyatın sonucunu görerek ameliyata başlıyoruz. Bu bizim için çok büyük bir avantaj. Büyük protezlerde de ameliyatın sonucunu öngörmeye çalışıyoruz ama ameliyat bittiğinde sonucunu görüyoruz" ifadesini kullandı.