03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Grip aşısı kimlere yapılır? Grip aşısı zamanı var mı? Grip aşısının yan etkileri nelerdir?

Soğuk havaların gelmesi ile birlikte hastalıklar yüzünü göstermeye başladı. Eylül ayının gelmesi ve sonbaharın yüzünü göstermesi ile birlikte grip aşısına yönelik araştırmalar da hız kazandı. Grip aşısı zamanı var mı? Grip aşısı kimlere yapılır? Grip aşısının yan etkileri nelerdir? gibi soruların yanıtları vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Grip aşısına dair merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. İşte tüm merak edilenler..

26 Eylül 2019 Perşembe 09:13 - Güncelleme: 26 Eylül 2019 Perşembe 09:13
Eylül ayının gelmesi ve sonbaharın yüzünü göstermesi ile birlikte grip aşısına yönelik araştırmalar yapılmaya başlandı. Grip aşısı zamanı var mı? Grip aşısı kimlere yapılır?  Grip aşısının yan etkileri nelerdir? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Grip aşısı hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. İşte grip aşısı hakkında tüm detaylar... 
 
GRİP AŞISI ZAMANI VAR MI?
Aşının koruyucu etkisi, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlayacağı için aşının en uygun zamanı, gribin sık görülmeye başladığı dönemden hemen öncesidir. Ekim ve Kasım ayları grip aşısının yapılma zamanı olarak tercih edilmelidir. Aşılanmayanlar kişiler ise mart ayının sonuna kadar aşılanabilir. Aşının koruyuculuğu yaklaşık 6-8 ay sürer. 
 

 
GRİP AŞISI KİMLERE YAPILIR?  
Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi ya da aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlara, daha önce herhangi bir mevsimsel influenza aşısı ile ciddi (hayatı tehdit eden) alerji öyküsü olanlara uygulanmamalıdır. 
 

 
GRİP AŞISININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?
Grip aşısı sonrası yüzde 15-20 oranında aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşabilir.
 
Tüm vücudu etkileyen yan etkiler ise son derece nadirdir (%1’in altında) ve ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi yan etkiler (eğer görülürse) aşıdan 6-12 saat sonra başlamakta ve 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmektedir.
 
Her biyolojik üründe olduğu gibi grip aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir.
 
Grip aşısı sonrası grip hastalığının görülmesi genellikle tesadüfen olabilir. Grip aşısı teknik olarak inaktive yani ölü bir virüs aşısı olduğundan vücuda canlı virüs verilmediğinden aşıya bağlı grip hastalığı oluşamaz. 
 
Aşıların her zaman tam teşekküllü sağlık merkezlerinde veya hekim kontrolünde uygulanması önerilir.