04 Mart 2021 Perşembe / 20 Recep 1442
Gece modu

Kanser tedavisinden önce diş tedavisi

ERZURUM Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Ertaş, kemoterapi görecek kanser hastaları ile kemik erimesi tedavisinde kullanılan bifosfonat içerikli ilaçları kullanacak hastaların, önce ağız sağlığı merkezlerine gidip diş tedavisi olmaları gerektiğini söyledi.

24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 24 Temmuz 2014 Perşembe 12:07
Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Ertaş, bu hastaların çene kemiklerinde meydana gelebilecek olan minik tramvaların bile çenelerde çok büyük kemik kangrenlerini ortaya çıkarabildiğini belirtti. Bu yönüyle mutlaka kanser tedavisi görecek ve bifosfonat kullancaka kişilerin, tam teşekküllü bir diş kliniğine giderek ağızlarındaki bütün çürükleri tedavi ettirmesini isteyen Prof. Dr. Ertaş, şunları söyleadi:
 
"Bazen bu ağız sağlığına dikkat edilmeden başlanan tedaviler sonucunda yapılan diş müdahaleleri insanların çenesinde belki yıllarca sürecek kemik kangrenleri oluşturmaktadır. Bu yönüyle hem kanser tedavisini veren hekimler, hem de hastalar bilinçli olacak. Gittiğimiz kongrelerde bifosfonat hakkında vaka serileri yayınlanıyor. Hasta aldığı bir ilaca dikkat etmeyerek gelip diş çektiriyor. Bu diş çekimi sonucunda çenesinin yarısını kaybedebiliyor. Bu yüzden çok dikkat etmek gerekir. Ayrıca radyoterapi ve komoterapi gördükten en az bir yıl sonra ağız tedavisi yapılabilir."