05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Kontakt lensle havuza girmeyin

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altan Özcan, kontakt lens kullanan kişilerin kesinlikle havuza girmemesini istedi.

DHA26 Temmuz 2014 Cumartesi 07:00 - Güncelleme: 26 Temmuz 2014 Cumartesi 10:44

Havuz kullanımında kontakt lensi olanların göz sağlığı ve lens temizliğine çok dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Altan Özcan, "Lens kullanıcılarında enfeksiyon riski kullanmayanlara göre çok daha fazladır. Akantomoeba denilen bir parazit nedeniyle daha çok kontakt lens kullanıcılarında ciddi görme kaybına yol açabilecek düzeyde göz iltihapları görülebilir. Enfeksiyona yol açan bu durum görmeyi tehdit eder. Bu nedenle havuza girmeden kontakt lenslerin çıkarılması, uygun lens temizliğini sağladıktan sonra lenslerini takmaları, gelişebilecek enfeksiyonları önlemek açısından önemlidir" dedi.

VİRÜS UYARISI

Gereğinden fazla klorlanmış veya hijyenik koşulların sağlanamadığı havuzların göz sağlığı açısından riskler taşıdığını anlatan Prof. Dr. Altan Özcan, şunları kaydetti: "Toplu kullanılan havuzların iyi temizlenememesi veya klor miktarının yetersiz olması durumunda bakteri, virus ve parazit rahatça çoğalabilir. Bu durum, görmede kalıcı azlığa yol açabilecek göz enfeksiyonlarına sebep olabilir. Gözün ağrılı, kırmızı ve çapaklanan bir hal aldığı bu durumda görme keskinliği de düşer. Göz sağlığı açısından tehlikeli olan bu durum, özel bir virüs olan Adenovirus ile oluştuğu zaman çok daha bulaşıcı olup, hızla yayılıp, salgınlar yapabilmektedir. Virüs, bulunduğu ortamda çok uzun süre canlı kalabilir. Tedavisi zordur, her ilaca cevap vermez ve gözde ağır zedelenmeye neden olabilir. Bu da toplum sağlığı açısından çok önemlidir. Havuz suyunu dezenfekte etmek amacıyla kullanılan kimyasalların bazı kişilerde gözlerde artmış hassasiyete sebep olduğu  da bilinmektedir. Bunun için havuza girerken koruyucu yüzücü gözlüğü kullanımı yararlı olur. Mevsimsel alerjiye yatkınlığı olan kişilerde ise havuz kullanımı sonrası alerjik durumlar oluşabilir. Bu kişilerdeki kızarıklık ve kaşıntı gibi semptomlar, ortamda bulunan kimyasalların ve güneş ışınlarının da etkisiyle artar. Bu nedenle denetimleri yapılan, temizliğinden emin olunan havuzlara girilmeli ve havuz kullanımı sonrası gelişen göz kızarıklığı ihmal edilmemeli, mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına danışılmalıdır."