03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Sinüzite yakalanmamak için soğuktan korunun

Denizli Devlet Hastanesi KBB Uzmanı Opr. Dr. Şengül Yılmaz, kış aylarında sık görülen sinüzit hastalığının burun tıkanıklığı, baş ağrısı, öksürük, burun ve geniz akıntısı gibi rahatsızlıklara yol açabileceğini söyledi.

CİHAN30 Aralık 2013 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 30 Aralık 2013 Pazartesi 16:42
Sinüslerin yüz ve kafa kemiklerinin içerisinde yer alan hava dolu boşluklar olduğunu ifade eden Yılmaz, insan kafasında beş yerde bulunduğunu, bunların en önemli görevlerinin ise salgılarıyla bütün üst solunum yollarını temizlemek olduğunu belirtti.

Opr. Dr. Yılmaz, yaptığı açıklamada, “İnsan kafasında üst çene kemiğinde karşılıklı iki büyük yanak sinüsü, alın kemiği içerisinde bir büyük alın sinüsü, gözlerin arasına yerleşmiş etmoid sinüsler ve kafa tabanında yerleşmiş bir de derin sinüs bulunmaktadır. Bu sinüslerden herhangi birinin iltihaplanma haline sinüzit denir. 10 güne kadar geçmeyen nezle, grip gibi durumlar aslında bir akut sinüzit belirtisi olabilir. Uzun süren belirtilerse kronikleşmiş sinüziti akla getirmektedir.” dedi. Burun tıkanıklığı, sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı, göz çevresinde ve yanaklarda ağrı, kafada basınç hissi, öne eğilirken artan yüz ağrısı ve kötü ağız kokusunda sinüzit ihtimalinin yüksek olduğunu belirten Yılmaz, “Akut sinüzitlerde uygun tedavi yapılmazsa kronik sinüzite, enfeksiyonun beyin zarlarına ulaşmasıyla menenjite, iltihabi durum göze ulaştığında görme problemlerine, göz hareket bozukluklarına ve özellikle çocuklarda ortaya çıkan orta kulak iltihabına neden olur. Kronik sinüzitlerde ise sinüzite neden olan olayın ortaya çıkarılması gerekir.” şeklinde konuştu.

Sinüzite yakalanmamak için öncelikle soğuktan korunulması gerektiğini anlatan Şengül Yılmaz, şunları kaydetti: “Islak saçla dışarıya çıkmayın. Grip ve nezle 10 günden fazla sürdüyse mutlaka doktor kontrolüne gidin. Gribal enfeksiyon durumunda, burnunuzu açık tutmak için lavaj yapın. Burun temizliğine dikkat edin. Sigaradan uzak durun. Kış aylarında beslenmenize dikkat edin. Burun kemik eğriliği, burun eti büyümesi ve polip gibi yapısal sorunlar varsa KBB uzmanına muayene olun.”