13 Nisan 2024 Cumartesi / 5 Sevval 1445

ABD'den Türkiye'ye F-16 satışı açıklaması: Biden Kongre'ye iletti

ABD yönetimi Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin resmi bildirimde bulunma niyetini Kongre'ye ilettiğini TRT Haber'e doğruladı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Biden'ın Kongre'ye satışı geciktirmeden ilerletmesi çağrısında bulunduğu vurgulandı.

IŞIL SEREN ŞENER27 Ocak 2024 Cumartesi 00:34 - Güncelleme:
ABD'den Türkiye'ye F-16 satışı açıklaması: Biden Kongre'ye iletti

ABD yönetimi Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin resmi bildirimde bulunma niyetini Kongre'ye iletti.

Beyaz Saray TRT Haber'in sorusu üzerine mektubu doğruladı. TRT Haber'e verilen cevapta, ismi açıklanmayan ABD yetkilisine atfedilerek şu ifadelere yer verildi:

"Başkan Biden, Senato ve Meclis Dış İlişkiler Komiteleri başkanları ve üyelerine, Türk Parlamentosu'nun İsveç'in NATO'ya katılım protokollerini onaylamasını memnuniyetle karşılayan bir mektup göndererek, süreç tamamlanır tamamlanmaz F-16 satışını Kongre'ye resmen bildirme niyetinde olduğunu belirtti. Başkan, Kongre'yi gecikmeden F-16 satışında ilerlemeye çağırdı."

ABD Dışişleri Bakanı Blinken da konuyla ilgili açıklamasında; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin onayı imzalamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Evrakı teslim almayı ve İsveç'i NATO'nun 32'inci Müttefiki olarak karşılamayı sabırsızlıkla bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Şimdi dikkatler Biden yönetiminin Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışı için Kongre'ye resmi bildirimde bulunması sürecine çevrildi.