17 Haziran 2024 Pazartesi / 11 ZilHicce 1445

ABD'nin F-16 satışı için duyurduğu ''önemli adım''a ait yeni bilgi! Türkiye kabul etti

Türkiye-ABD arasında yeni nesil F-16 Blok 70 savaş uçağı tedarikine ilişkin atılan 'önemli adım'ın detaylarına ait yeni bilgiler gelmeye başladı.

6 Haziran 2024 Perşembe 17:20 - Güncelleme:
ABD'nin F-16 satışı için duyurduğu ''önemli adım''a ait yeni bilgi! Türkiye kabul etti

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ABD ile Türkiye arasında yeni nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarının satın alınması ve mevcut filonun modernizasyonuna yönelik önemli bir adım atılmasını duyurmasının ardından F-16 satışına ilişkin yeni bilgilere ulaşıldı.

Konu hakkında CNN TÜRK ABD Temsilcisi Yunus Paksoy, "Bugün bazı duyumlarımıza göre 29 Şubat'ta ABD'nin teklif mektubunun Ankara'ya gönderilmesi ile başlayan sürecin sonuçlandırılması olarak görüyoruz. Bu önemli adım Türkiye tarafından da kabul edildi. Yani artık karşılıklı iki tarafın teklif üzerinde de anlaştığı, el sıkışıldığı, bu kabulün de Amerika Birleşik Devletleri'ne iletildiği yönünde" ifadelerini kullandı.

ABD-TÜRKİYE ARASINDA YENİ NESİL F-16 BLOK 70 SAVAŞ UÇAĞI TEDARİKİNDE YENİ ADIM

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi-Askeri İlişkiler Bürosu bugün yaptığı açıklamada "ABD, Türkiye'nin, sadece en yakın müttefiklere ve ortaklara temin edilen, şimdiye kadar üretilmiş en yeni nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın alması konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldığını açıklamaktan gurur duymaktadır. Bu, ABD'nin Türkiye ile tesis ettiği güvenlik ortaklığına olan sarsılmaz bağlılığının en son örneklerinden yalnızca biri" ifadelerine yer verdi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake ise Türkiye Cumhuriyeti Savunma ve Dışişleri Bakanlığı'na teşekkür ederek "Türkiye'nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı. Bu, ABD'nin ulusal güvenliği, Türkiye'nin ulusal güvenliği ve NATO'nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım. Yoğun çalışmalarından dolayı TC Savunma Bakanlığı ve TC Dışişleri Bakanlığı'na teşekkürler" açıklamasını yaptı.