25 Şubat 2024 Pazar / 16 Saban 1445

Adalara 100'ü aşkın İHA konuşlandıracaklar! Planda Bayraktar TB2 de var

5. nesil savaş uçağı eksikliğini yaşayan Japonya, 100'lerce kamikaze İHA'sıyla ada savunmasını güçlendirmeyi planlıyor. İHA'lar arasında Milli gururumuz Bayraktar TB2'nin de değerlendirildiği öğrenildi.

Star Gazetesi21 Eylül 2022 Çarşamba 16:44 - Güncelleme:
Adalara 100'ü aşkın İHA konuşlandıracaklar! Planda Bayraktar TB2 de var

Japon hükümeti, ada savunması için 100'lerce kamikaze İHA'sını konuşlandırması planlıyor. Milli gururumuz Bayraktar TB2'nin de planda yer aldığı kaydedildi.

Japon Savunma Bakanlığı, İHA'larla ilgili planı 2023 bütçesine dahil etti. Maliyetin bu yılın sonuna kadar kesinleşeceği ifade edildi.

Çin ve Rusya'nın 5. nesil savaş uçağı kullanmasına karşın Japonya'nın envanterinde 5. nesil savaş uçağı bulunmuyor. Hava savunması konusunda sıkıntı yaşayan Japonya, ABD'den gelecek F-35'leri bekliyor.

Çin, Kuzey Kore ve Rusya tehdidi altında olan Japonya, Kyushu'dan Tayvan'a kadar uzanan Nansei Adaları'na yüzlerce yerli ve yabancı yapımı insansız hava aracı konuşlandırmak için fon arayışına girişti.

ADAYA 100'Ü AŞKIN İHA KONUŞLANDIRACAKLAR! PLANDA BAYRAKTAR TB2 DE VAR

Japonya Öz Savunma Kuvvetleri, geniş çaplı İHA hazırlığı öncesi mühimmat konularını değerlendirmeye aldı.

Konuşlandırılması planlanan kamikaze İHA'ların adalara yaklaşan işgalci gemilere ve birlikleri hedef alması amaçlanıyor. İHA'lar arasında Milli gururumuz Bayraktar TB2'nin de değerlendirildiği belirtildi.

Savaş uçakları konusunda ABD'nin baskıları nedeniyle gerekli adımları atamayan Japonya'nın politika değişikliğine gitmesinin en büyük nedenlerinden birinin Ukrayna savaşında kullanılan İHA'ların olduğu vurgulandı. Ukrayna kuvvetlerinin insansız hava araçlarını Rusya'ya karşı başarılı şekilde kullanmasının Japonya'yı İHA planına ikna ettiği belirtildi.

Star Gazetesi

  • Kamikaze İHA
  • Japonya
  • Bayraktar TB2
  • F-35
  • konuşlandırma
  • savaş uçağı