28 Mayıs 2022 Cumartesi / 27 Sevval 1443

F-35 mi, Su-57 mi? İşte olası bir it dalaşının muhtemel sonuçları

National Interest'te yer alan bir makalede, Su-57 ve F-35'in havada girişeceği bir mücadelenin sonuçları değerlendirildi. Böyle bir ihtimalin çok düşük olduğu belirtilirken, bunun 'NATO ve Rusya arasında felakete yol açacak büyük bir savaş' anlamına geldiği ifade edildi.

22 Ocak 2021 Cuma 17:03 - Güncelleme:

The National Interest (NI), beşinci nesil savaş uçakları Su-57 ve F-35’in havadaki bir it dalaşında olası sonuçları değerlendirdi.

Mark Episkopos imzalı yazıda, F-35 ve Su-57 arasındaki olası ‘it dalaşının’ sadece füze savunma sistemleri, gelişmiş radarlar ve çok sayıda destek uçaklarının geniş ölçekli kullanımı koşullarında meydana gelebileceği ifade edildi.

Makalede, iki pilotlu hava düellosunun 21. yüzyılın savaş gerçekleriyle çok az ilgisi olduğu kaydedildi.

Diğer eşit koşulların yanı sıra, F-35 pilotunun Su-57 ile karşılaşmamak için elinden geleni yapacağını belirten Episkopos’a göre, Rus savaş uçağı havada üstünlük sağlamak için geliştirilen ve bunun için gereken tüm teknik özelliklere sahip bir araçken Amerikan muadili öncelikle, hayati önem taşıyan hedefleri veya altyapıyı vurmak için düşmanın hava sahasına giren bir saldırı uçağı.

Sputnik'te yer alan habere göre yazıda, "Büyük ihtimalle F-35, bu yapmacık, varsayımsal durumda, yaklaşmakta olan bir Su-57’den uzaklaşmaya çalışmak için bazı görünmezlik (stealth) özelliklerden doğan tüm üstünlüklerinden yararlanır" ifadelerine yer verildi.

Su-57 ve F-35 arasındaki ‘it dalaşı’ ihtimalinin çok zayıf olduğunu kaydeden Episkopos, böyle bir karşılaşmanın günümüz savaş gerçekliklerine uymamasının yanı sıra, aynı zamanda bu tür senaryonun 'NATO ve Rusya arasında felakete yol açacak büyük bir savaş' anlamına geldiğini yazdı.