20 Eylül 2021 Pazartesi / 13 Safer 1443

Hipersonik füzeli denizaltı tehdidi: Bu gerçekse Arnavutluk ve Bulgaristan büyük tehlikede

The National Interest, hipersonik füzelere sahip Rus denizaltılarının NATO'nun Karadeniz'deki müttefikleri için büyük tehdit oluşturduğunu yazdı.

5 Ağustos 2021 Perşembe 08:55 - Güncelleme: 5 Ağustos 2021 Perşembe 08:55

The National Interest, hipersonik füzelerle donatılan Rus denizaltıların, NATO'nun Karadeniz bölgesindeki müttefikleri için büyük tehdit arz ettiğini belirtti.

Sputnik'in haberine göre, Kris Osborn imzalı yazıda, hipersonik silahların, fırlatma yönteminden bağımsız olarak son derece tehlikeli olduğu kaydedilirken, "Ses hızının beş katı hızla ilerleyen roketleri durdurmak, her türlü kuvvet için zor bir iş, denizaltılardan fırlatılmaları ise ek zorluklar doğuruyor" ifadesine yer verildi.

Karadaki sabit füze fırlatma platformların önceden tespit edilebildiğini yazan Osborn, denizaltıların saldırmadan önce okyanusta gizlenmesinin, hipersonik silaha karşı korumayı zorlaştırdığını kaydetti.

Ayrıca ses düzeyini düşüren yeni teknolojilerle ilgili endişelerini dile getiren askeri uzman, bu teknolojilerin denizaltılara, savaş gemileri için ulaşılamaz olan kıyı bölgelerine girme fırsatı verdiğini belirterek, "Bu gerçekse Arnavutluk ve Bulgaristan büyük tehlikede olabilir" diye ekledi.