26 Mayıs 2024 Pazar / 19 Zilkade 1445

Türk Donanması'ndan gövde gösterisi! Marlin İDA ile Albatros İDA ilk defa katılacak

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Denizkurdu-2/2024 Tatbikatı ile Marmaris Aksaz deniz üssünde faaliyetlerini sürdürüyor. Denizkurdu-2/2024 Tatbikatı'na Türk Donanmasına yeni katılan “Marlin İDA” ile 6 kamikaze “Albatros İDA” da ilk defa katılacak.

IHA11 Mayıs 2024 Cumartesi 10:01 - Güncelleme:
Türk Donanması'ndan gövde gösterisi! Marlin İDA ile Albatros İDA ilk defa katılacak

Denizkurdu-2/2024 Tatbikatı; Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 2024 harekât eğitim faaliyetleri kapsamında 7-18 Mayıs 2024 tarihleri arasında Marmaris Aksaz deniz üssünde gerçekleşiyor.

TÜRK DONANMASI'NDAN MARLİN İDA İLE ALBATROS İDA İLE GÖVDE GÖSTERİSİ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve bağlısı Komutanlıkların harekâtı sevk ve idare etkinliğinin değerlendirilmesinin amaçlandığı Denizkurdu-II Tatbikatı Marmaris'te icra edilmeye başladı. Denizkurdu-II icraatları kapsamında, karargah personeli ve tatbikata katılan unsurların çok tehditli ortamda muhakeme, öngörü ve karar verme yeteneklerinin geliştirilmesi, diğer Kuvvet Komutanlıkları ile müşterek çalışabilirlik usullerinin denenmesi hedefleniyor.

AKSAZ'DA SEÇKİN FAALİYET İCRA EDİLECEK

6 Mayıs'ta Gölcük Donanma Komutanlığında basın toplantısı yapılan Tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan birlikler de katılım sağlıyor. Bu kapsamda, 7-16 Mayıs tarihleri arasında harekâta hazırlık eğitimleri, fiili silah eğitimleri ile çok tehditli ortamda harekât eğitimleri, 9-10 Mayıs ile 17-18 Mayıs tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı birlikleri tarafından liman ziyaretleri, 11 Mayıs'ta ise Aksaz'da seçkin gözlemci günü ve basın günü faaliyetleri icra edilecek.

"MARLİN İDA" İLE "ALBATROS İDA" DA İLK DEFA TATBİKAT FAALİYETLERİNE KATILACAK

Toplam 15 bin personelin görev alacağı tatbikata, 100 su üstü gemisi, 8 denizaltı, 39 uçak, 16 helikopter, 28 insansız hava aracı, 7 insansız deniz aracı, 8 kişiden oluşan 2 SAT timi ve 5 kişiden oluşan 3 SAS timi iştirak edecek. Ayrıca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yeni giren "Marlin İDA" ile 6 kamikaze "Albatros İDA" da ilk defa tatbikat faaliyetlerine katılacak. Tatbikata, Hava Kuvvetleri Komutanlığından taarruz uçakları, havadan ihbar ve kontrol uçakları, hedef çekme uçakları, A400M nakliye uçağı ile Sahil Güvenlik Komutanlığından 6 sahil güvenlik botu da katılım sağlayacak.

Denizkurdu Tatbikatı seçkin gözlemci günü başladı

  • Türk Donanması
  • marlin ida
  • albatros
  • savunma
  • deniz kurdu