19 Mayıs 2022 Perşembe / 18 Sevval 1443

Türkiye yerli ve milli olarak geliştirdi... Akşit: Şampiyonlar ligine çıktığımızı bütün dünya gösterdik

Türkiye'nin ilk yerli ve milli turboşaft helikopter motorunu üreten ekip ilk kez konuştu. Dünyada bunu yapabilen ülke sayısının 5-6'yı geçmediğini ifade eden TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Akşit, 'Biz de bunu yaparak ve çalıştırarak artı Türkiye olarak havacılıkta şampiyonlar ligine çıktığımızı bütün dünya göstermiş olduk.' dedi.

26 Ocak 2021 Salı 09:12 - Güncelleme:

Türkiye'nin ilk yerli ve milli turboşaft helikopter motoru TEI-TS1400, Eskişehir'de Türk mühendislerce tasarlanıp üretildi.

Bu görevi gerçekleştirmek hiç de kolay olmadı. Yaklaşık bin kişilik ekip, canla başla 3 yıl boyunca çalıştı.

TRT Haber, Türkiye'nin gururu ilk milli helikopter motorunun serüvenini araştırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlığı döneminde İstanbul Dolmabahçe Başbakanlık ofisinde birkaç kere görüştüklerini söyleyen TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Akşit, Erdoğan'ın, milli özgün motorları geliştirmek için bizzat talimat verdiğini aktardı.

"MOTOR, 200'DEN FAZLA TESTE TABİİ TUTULDU"

Birçok kez tasarımı yenilenen ve uygulanan testleri başarıyla tamamlayan motor için üretim aşamasına geçildi.

Dönem dönem takıldıkları yerler de olduğunu söyleyen Kıdemli Teknik Lider Aykut Eseroğlu, "Kendimizi sürekli iyileştirme açısından yeni teknolojiler uyguladık. Yeni sistemler geliştirdik." dedi.

Tüm ekibin gece gündüz çalışmasıyla motor, 200'den fazla teste tabii tutuldu. Test Teknik Lideri Ahmet Başdoğan, o sesi duymanın, o görüntüleri seyretmenin, yıllarca üzerinde çalıştıkları projenin başarısını görmenin kendilerini ziyadesiyle mutlu ettiğini söyledi.

"ŞAMPİYONLAR LİGİNE ÇIKTIĞIMIZI BÜTÜN DÜNYA GÖSTERMİŞ OLDUK"

Dünyada bunu yapabilen ülke sayısının 5-6'yı geçmediğini hatırlatan Mahmut Akşit, "Biz de bunu yaparak ve çalıştırarak artı Türkiye olarak havacılıkta şampiyonlar ligine çıktığımızı bütün dünya göstermiş olduk." dedi.

SINIFININ EN İYİLERİNDEN OLDU

1660 beygir motor gücüne sahip milli motor, pek çok başlıkta yabancı rakiplerini geride bıraktı. 20 bin feet yükselme kapasitesiyle sınıfının en iyilerinden oldu.

TS-1400'ün teslim töreni ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla yapıldı.

MİLYARLARCA LİRA TÜRKİYE'NİN KASASINDA KALACAK

Milli motor öncelikle milli helikopterimiz Gökbey'e entegre edilecek. Türevleri geliştirilerek Atak ve milli savaş uçağımıza da uygulanacak. Böylece milyarlarca lira Türkiye'nin kasasında kalacak.