25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Türkiye'nin Su-57 almasından korkan ABD, Yunanistan'a F-35 vermeyebilir

ABD'li analistler, Türkiye'nin Rus yapımı Su-57 savaş uçağı satın almasından korkan ABD'nin Yunanistan'a F-35 savaş uçağı tedarik etmeyeceğini ifade etti. Söz konusu makale Yunanistan'da deprem etkisi oluşturdu.

Star.com.tr23 Kasım 2020 Pazartesi 13:28 - Güncelleme: 23 Kasım 2020 Pazartesi 14:35

ABD'li analistler, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi'nde yaşanan gerilim ve bölgedeki silahlanma yarışına ilişkin dikkat çeken analiz yayınlandı.

"TÜRKİYE'NİN RUSYA'DAN SU-57 SATIN ALMA OLASILIĞI ABD'Yİ KORKUTTU"

Türkiye ile Yunanistan üzerine değerlendirmelerde bulunan makalede ABD'li analistler, Türkiye'nin Rus yapımı Su-57 savaş uçağı satın almasından korkan ABD'nin bu nedenle Yunanistan'a F-35 savaş uçağı tedarik etmeyeceğini ifade etti. Söz konusu makale Yunanistan'da deprem etkisi oluşturdu.

"TÜRKİYE, S-400'LERİ YENİ NESİL SAVAŞ UÇAKLARIYLA TAMAMLAYABİLİR"

Makaleyi değerlendiren Moskova'daki Rus analistler, "Türkiye'nin S-400 sistemini tamamlamak için modern bir savaş uçağına ihtiyacı var. Bu nedenle Amerikalılar, Yunanistan F-35 alırsa, Türkiye'nin Rusya'dan yeni nesil avcı uçağı satın almak için acele edeceğine ve onları hızla savunma planlamasına dahil edeceğine inanıyor" ifadelerini kullandı.

"YUNANİSTAN'A TAM DESTEK ABD ÇIKARINA DEĞİL"

Türkiye’nin geçmişte Rus Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarını incelediğini ve şu ana kadar herhangi bir satın alma sözleşmesinin olmadığını belirten Rus analistler, "Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerinde Yunanistan'a tam ve koşulsuz desteğin Amerikan çıkarına olmadığını" söyledi.

Star.com.tr