17 Haziran 2024 Pazartesi / 11 ZilHicce 1445

Burada bir ilk gerçekleşecek! TUSAŞ teknolojisi HÜRJET ve GÖKBEY İngiltere yolcusu

Türk savunma sanayisinin neferlerinden TUSAŞ'ın geliştirdiği HÜRJET ve GÖKBEY, İngiltere'ye gidiyor. İngiltere'deki Farnborough Airshow'a katılacak TUSAŞ teknolojileri HÜRJET ve GÖKBEY, yurt dışındaki ilk uçuşlarını burada yapacak.

7 Haziran 2024 Cuma 15:48 - Güncelleme:
Burada bir ilk gerçekleşecek! TUSAŞ teknolojisi HÜRJET ve GÖKBEY İngiltere yolcusu

Türkiye'nin milli hava araçları HÜRJET ve GÖKBEY, İngiltere'deki Farnborough Airshow'da yurt dışındaki ilk uçuşlarını gerçekleştirecek. TUSAŞ teknolojisi HÜRJET ve GÖKBEY, uçuşlarıyla Türkiye'nin havacılık uluslararası rekabet gücünü gözler önüne serecek.

TUSAŞ TEKNOLOJİSİ HÜRJET VE GÖKBEY İNGİLTERE'YE GİDİYOR

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRJET ve GÖKBEY, havacılık, savunma ve uzay sanayisinin dünyadaki en prestijli etkinliklerinden Farnborough Airshow'da 22-26 Temmuz'da vitrine çıkacak. Türk savunma ve havacılık sanayisinin milli hava araçları, etkinlik kapsamında yurt dışındaki ilk uçuşlarını gerçekleştirecek. Milli hava araçları etkinlik boyunca 4'er uçuş yapacak.

TÜRKİYE'NİN GÜCÜNÜ GÖZLER ÖNÜNE SERECEKLER

HÜRJET ve GÖKBEY, etkinlikte sergileyecekleri performanslarla Türkiye'nin havacılık teknolojisindeki ilerlemesini ve uluslararası rekabet gücünü gözler önüne serecek.

Jet eğitim ve hafif taarruz görevlerini yerine getirebilen çok amaçlı bir uçak olarak ilk görevine hazırlanan HÜRJET'in, bu yıl ayrıca 3-5 Eylül'de gerçekleştirilecek Mısır Uluslararası Airshow kapsamında gösteri uçuşu yapması planlanıyor.

FARKLI İHTİYAÇLARA CEVAP VEREBİLİYOR

Arama-kurtarma, VIP taşımacılığı, sağlık hizmetleri ve askeri görevler gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilen GÖKBEY helikopteri ise çok yönlü bir genel maksat helikopteri olarak farklı ihtiyaçlara cevap verebiliyor.

HÜRJET, Farnborough Airshow'da gerçekleştireceği gösteri uçuşunda yüksek G kuvveti manevraları, hızlı tırmanış ve dalış ile uçuş dinamiklerinden örnekler verecek. GÖKBEY de manevra kabiliyetini ve stabil uçuş performansını ortaya koyacak.

ULUSLARARASI ARENADAKİ TANINIRLIK ARTIRACAK

Bu uçuşlar aynı zamanda Türkiye'nin havacılık ve savunma sanayisindeki mühendislik ve tasarım yeteneklerini de gözler önüne serecek. HÜRJET ve GÖKBEY'in bu prestijli etkinlikte yer alması, Türk havacılık sanayisinin uluslararası arenadaki tanınırlığını ve prestijini artıracak. Sergilenen performanslar, potansiyel uluslararası iş birlikleri ve ihracat fırsatları için de önemli zemin oluşturacak.

REKOR KATILIM BEKLENİYOR

Son dönemde havacılık sanayisinde görülen canlanmanın bir yansıması olarak Farnborough Airshow'a yoğun bir ilgi ve rekor katılım bekleniyor.

Etkinlik boyunca çeşitli hava araçlarıyla hava gösterileri yapılacak, yeni satın alma ve işbirliği anlaşmaları gerçekleştirilecek.