Ali Koç: UEFA'dan ceza almakla karşı karşıyayız

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, kulübün, borçlarından kurtulup mali bağımsızlığını kazanması için büyük bir kampanya başlatacaklarını açıklayarak, 'Fenerbahçe'miz için kitlesel kaynak yaratma projemizi başlatıyoruz.' dedi.

17 Mart 2019 Pazar10:43 - Güncelleme: 17 Mart 2019 Pazar 10:43
Başkan Koç, Almanya'nın Köln kentinde, Köln Fenerbahçeliler Derneğinin  düzenlediği ve Fenerbahçe Yurtdışı Dernekleri temsilcilerinin katıldığı 22. Yıl  Balosu'nda konuştu.
 
Koç, "Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu mali sıkıntıları ve bunları  aşmak için yapılan fedakarlıkları tam kavranmadığı, ciddiyetinin tam  anlaşılmadığı hatta hafife alındığını üzülerek görüyorum. Demek ki ben bunları yeterince anlatamamışım." ifadelerini kullandı.
 
Başkan seçilmeden kısa süre önce yine Köln'de "Bugün Türk futbolu çok ciddi mali kriz içinde, pilimiz bitti" dediğini hatırlatan Koç, "Bunun içinden  hep beraber bir seferberlik ruhu içinde çıkabileceğimizi, ancak omuz omuza  verirsek, çorbada herkesin tuzu olursa bu sıkıntıdan kurtulabileceğimizi ama  öncesinde fedakarlıkların en büyüğünü de bizlerin yapacağını ifade etmiştim. Çok  şükür 3 Haziran'da seçildik, göreve geldik ve biz elimizden gelen desteği ben ve  yönetim kulübümüz olarak kulübümüze yaptık. Bu, sadece nefes almamızı  sağlayacaktır." dedi.
 
Göreve geldiklerinde kulübün 600 milyon avronun üstünde borcu  olduğunu, icralar geldiğini ve gelecek üç yılın gelirinin şimdiden tüketilmiş  olduğunu anlatan Koç, tüm bu sıkıntılara rağmen kulübün bütçesini düzeltmeye  çalıştıklarını ve bugünlere geldiklerini, diğer kulüplerin de benzer sorunları  yaşadığını söyledi.
 
"Cezayla karşı karşıyayız ama aşabiliriz"
 
UEFA'nın Financial Fair Play olarak bilinen kuralları çerçevesinde  bazı yükümlülükleri yerine getirme zorunlulukları olduğunu hatırlatan Koç,  "Financial Fair Play nedir? UEFA ile üç yıllık bir anlaşma yaptık, bu mayıs  ayında bitiyor. Üç yıllık gelir gider tablosunda 30 milyon avro eksi yapma  hakkımız var. bugün itibarıyla eksi 90 milyondayız. Mayıs ayına kadar 60 milyon  avro kar etmemiz lazım ki, böyle bir şey söz konusu değil. Yani ceza almakla  karşı karşıyayız fakat bunu hep beraber aşabiliriz." diye konuştu.
 
Başkan Koç, sorunun aşılması noktasında şu değerlendirmede bulundu.
 
"Bizim kulübe koyduğumuz sermaye ve 18 bin ayrı küçük hissedarın  katılımıyla koyduğumuz sermayenin bir kısmının UEFA tarafından gelir olarak  kaydedilme imkanı var. Tabii bu da yetmiyor ama diğer taraftan aldığımız ışıkta,  binlerce taraftarımızın katılacağı kampanya ile birlikte beklediğimiz hedeflere  ulaştığımız takdirde biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, Financial Fair Play  beklentilerini, sınırlarını yerine getirme şansımız var. Bu ne demek? Bu,  Fenerbahçe'nin önümüzdeki yıl çok daha kuvvetli bir takım kurmasını sağlamak,  transfer zamanında manevra alanını arttırabilmesi ve şampiyonluğa yürüyebilecek  daha kuvvetli bir kadro kurmasına imkan sağlayacak. Financial Fair Play konusunda  bunu aşamazsak, sadece ve sadece sattığımız kadar oyuncu alabiliyoruz hatta bir  adım daha ileri gideyim, transfer yasağına kadar iş gidebilir."
 
Koç, "Sonuç ne verecek bilmiyorum ama söylemek istediğim şu, biz  geçmişte kötü günleri nasıl omuz omuza vererek aştıysak bugün de içinde  bulunduğumuz mali tabloyu, sıkıntıları ve Financial Fair Play cezalarında  muhtemelen hep beraber kurtulabiliriz. Onun için ileride yapacağımız kampanyaya  destek olmanızı canı gönülden rica ediyorum." dedi.
 
Bu kampanyayla toplayacakları para miktarı kadar katılacak kişi  sayısının da önemli olduğunu vurgulayan Koç, şöyle devam etti:
 
"Yani kumbarasından 5 lira verecek çocuktan, büyük iş adamlarının  vereceği çok büyük hibeye kadar katılımcı sayısı çok çok önemli. Fenerbahçe'miz  için kitlesel kaynak yaratma projemizi başlatıyoruz. İnşallah sizlerin desteği ve  Türkiye'de de yapacağımız aktivitelerle bu engelleri aşma imkanını  sağlayabiliriz."
 
"Tekrar tarihe geçebiliriz"
 
Hep birlikte tekrar omuz omuza vererek tekrar tarihe geçebileceklerine  işaret eden Koç, "Dünyada bizim yapmak istediğimizi şimdiye kadar yapmış hiçbir  kulüp yok, inşallah bu şekilde bir kez daha tarihin altın sayfalarına gireriz.  Bizim yapacağımız kampanya, Fenerbahçe'nin mali bağımsızlığı için bir adım.  Bundan sonraki adımlar iki tanedir. Her 4 senede 3 kere Şampiyonlar Ligi'ne  kalması, oradan gelecek gelirler, aynı zamanda kendi öz kaynağından yetiştireceği  oyuncuları kulübe katarak, ileride onları satıp ekonomik değer yaratmak, üçüncüsü  de Türk olsun olmasın, keşfettiğimiz gençleri kadrolarımıza katıp onları da  parlatıp değer yaratmak." ifadelerini kullandı.
 
"Artık büyük maliyetli, son durak kontrat yapan, yaşlı oyuncuları  getirme dönemi Türkiye'de bitmiştir, her kulüp için bitmiştir." diyen Koç,  şunları kaydetti:
 
"Sizler bu doğrultuda kulübünüzü bilet alarak, forma alarak,  Fenerium'a giderek, sosyal sorumluluk projesi yaparak destekliyorsunuz. Bir  sorumluluğunuz daha var, o da Fenerbahçe'ye genç yetenekleri kazandırmak.  Türkiye'de 80 küsur milyon nüfus var, genç bir nüfus var ama oradan çıkan  kaliteli futbolcu sayısına baktığımız zaman, Avrupa'daki 4-5 milyon Türk'ten  çıkan futbolcu sayısına baktığımız zaman mukayese bile götürmez. Burada öğretilen  altyapı ne yazık ki üzülerek söylüyorum, ülkemizden katbekat daha önde. O yüzden  Avrupa'da daha fazla Türk çocuğumuz başarıya koşuyor. Bunlardan yararlanmamız  için sizlerin de camiamıza köprü olmanızı rica ediyorum, temenni ediyorum."
 
Fenerbahçe'nin, tarihinin en kötü sezonunu geçirdiğini ve bunun için  mahcup olduğunu vurgulayan Koç, "Fenerbahçe başarısı bir sezonluk maçların  sonuçlarıyla ölçülecek bir kulüp değil. Fenerbahçe hepimizin bildiği gibi  şampiyonluklardan, galibiyetlerden daha büyük bir kulüptür. Ben doğru yolda  olduğumuza inanıyorum ve hepimizin gurur duyacağı bir Fenerbahçe'yi hem sportif  anlamda, hem de sporun dışında hep beraber yaratacağız. Bunların da tohumları  ekiliyor. İnanın Fenerbahçe'niz emin ellerde, inanın futbolda da önümüzdeki sezon  çok güzel günler bizleri bekliyor." dedi.
 

Esed'in katliamcı komutanlarının Türkiye korkusu: Şimdi biz ne yapacağız

Hayalet avcı uçağı tanıtıldı
Hayalet avcı uçağı tanıtıldı

Hayalet avcı uçağı tanıtıldı

Bu kuş 49 bin yaşında
Bu kuş 49 bin yaşında

Bu kuş 49 bin yaşında

Türkiye'de bir ilk oldu, ihraç edilecek
Türkiye'de bir ilk oldu, ihraç edilecek

Türkiye'de bir ilk oldu, ihraç edilecek

Mehmet Aslan, 'Tweetleri şoförüm attı' dedi, savcılık harekete geçti
Mehmet Aslan, 'Tweetleri şoförüm attı' dedi, savcılık harekete geçti

Mehmet Aslan, 'Tweetleri şoförüm attı' dedi, savcılık harekete geçti