20 Ağustos 2022 Cumartesi / 23 Muharrem 1444

Bakan Osman Bak ''Sporda Kal Güvende Kal'' projesinin tanıtım programına katıldı

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, 'Biz hem terörü hem uyuşturucuyu yeneceğiz. Bunu yaparken de sporun birleştirici gücünü kullanacağız.' dedi.

18 Ocak 2018 Perşembe 07:00 - Güncelleme:

Bakan Bak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Radyo ve Televizyon  Gazetecileri Derneği (RTGD) tarafından, madde bağımlılığı ile mücadeleye destek  vermek amacıyla  Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez binasında düzenlenen "Sporda  Kal Güvende Kal" projesinin tanıtım programına katıldı.

Burada konuşan Bak, "Sayın İçişleri Bakanı Soylu ve ekibine,  mücadelede emeği geçen güvenlik güçlerimize teşekkür ediyorum. Biz bakanlık  olarak önleyici konumdayız. Bize düşen bunun başlamasını engellemek. Bunu nasıl  yapacağız; önce çocuklarımıza sevgimizi vereceğiz. Anneler çocuklarına sarılacak,  onları dinleyecek." ifadelerini kullandı.

Sevginin sermayesinin, maliyetinin olmadığını dile getiren Bak,  şunları kaydetti:

"Eve geldikleri zaman ya da dışarıda çocuklarınızla konuşun, onları  dinleyin, hayallerini dinleyin, hedeflerini dinleyin. Bir ev var; spor yapan bir  çocuk var, maçına gidiyorsunuz, odasına madalyalarını asıyorsunuz,  antrenmanlarını takip ediyorsunuz, bu evde herkes mutlu. Diğer tarafta bir ev  var; evde dert var, uyuşturucu için anne babasına baskı yapan bir çocuk var,  çevresine zarar veriyor. Ne yapacağız; bunu engellememiz lazım. Onları sevin,  onlarla odadan odaya mesajlaşmayın. Beraber yatın, sarılıp başını okşayın.  Arkadaşları kimler, onları görün, kollarına bakın. Sevginizi verin."

"Dönüşü çok zor"

Spora giden çocukların, vücut ve sağlığının kıymetini anladığını  vurgulayan Osman Aşkın Bak, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, sporun içinden gelen, gençleri çok seven  biri. Tesisler yaptık, yüzlerce, binlerce. Alın çocuklarınızı, ellerinden tutun,  bu tesislere götürün. Uyuşturucuya bir kere bulaştınız mı, mücadele kolay değil.  Dönüşü çok zor. Hep beraber yapmamız lazım. İçişleri Bakanlığımız, Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanlığımız çalışıyor. Sekiz bakanlığımızdan oluşan mücadele kurulu  var ama iş aileden başlıyor. Biz de sokakları uyuşturucu çetelerine  bırakmayacağız. Hep beraber yapacağız. Uyuşturucuyla mücadele terörle mücadeleye  eş değerdir. Terör örgütleri, çocuklarımızı uyuşturucuya alıştırıp onlara  istediğini yaptırmaya çalışıyor. O yüzden beraber olacağız. Bakanlıklar,  kulüpler, aileler, gazeteciler... Biz her türlü desteği vermeye hazırız."

Çocukların uyuşturucuya yalnız kaldıkları zaman alıştıklarını dile  getiren Bakan Bak, "Arkadaşlarınıza sevginizi verin. Bir kişi uyuşturucuya ne  zaman alışır; yalnız kaldığı zaman alışır. Biz onları yalnız bırakmayacağız,  ellerinden tutacağız. Gençlik merkezlerimizde çalışıyoruz. Biz hem terörü hem  uyuşturucuyu yeneceğiz. Bunu yaparken de sporun birleştirici gücünü kullanacağız.  Sporla beraber uyuşturucuyu yeneceğiz." diyerek sözlerini tamamladı.

RTGD Başkanı Şebnem Soylu da madde bağımlılığının terör kadar  tehlikeli olduğunu belirterek, bu programı, ilerleyen dönemde Türkiye'nin her  bölgesine düzenlemek istediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından, moderatörlüğünü Prof. Dr. Hamit Hancı'nın  yaptığı panelde, milli güreşçi Taha Akgül, milli dalış sporcusu Şahika Ercümen,  engelli vücut geliştirme sporcusu Muhammet Ali Bulgay'ın yanı sıra 24 TV Ankara  Temsilcisi Melik Yiğitel ve Vatan gazetesinden Lütfü Özel, madde bağımlılığına  ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaşarak, gençlerin sorularını yanıtladı.

Programda ayrıca, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Daire Başkanlığı  Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü ekipleri, eğitimli köpekleriyle kısa bir  gösteri sundu.