24 Mayıs 2022 Salı / 23 Sevval 1443

Emre Belözoğlu: ''Hedefimiz Türkiye Kupası'nı kazanmak ve ligi en üst noktada bitirmek''

Fenerbahçe kaptanı Emre Belözoğlu, koronavirüs nedeniyle alınan tedbirleri ve yapılan çalışmaları değerlendirdi. FB TV'ye açıklamalarda bulunan Emre Belözoğlu, çok zorlu bir süreçten geçildiğini ve hayatın devam etmesi gereken de bir dönemi olduğunu dile getirdi.

DHA29 Mayıs 2020 Cuma 18:08 - Güncelleme:

Evde yapılan çalışmaların ardından takım halinde antrenmanların başladığını kaydeden Emre Belözoğlu, futbolcular olarak en yakın temasın olduğu işi yaptıklarını söyledi. Pandemi sürecinde Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yapılabilecek ne varsa bütün adımları attığının altını çizen tecrübeli futbolcu, Sağlık Bakanlığı'nın da attığı adımlar ile halkı çok doğru yönlendirdiğini ifade etti.

"BU CİDDİ PSİKOLOJİK DE BİR SÜREÇ"

Emre Belözoğlu, sporcu için de sahaya dönmeni kolay organizasyon olmadığını, ciddi bir çalışma ve yapılanma gerektirdiğini belirterek, liglerin tekrar başlayacağı tarihe kadar takımların hazır olup olmayacağı ile ilgili olarak ise "Gerçekçi olmak lazım. Tabii ki bu bir sezon başı planlaması gibi olmayacaktır. Tüm sporcuların da benim gibi düşündüğünü hissediyorum. Bu ciddi psikolojik de bir süreç" dedi.

Fenerbahçe'nin her zaman kupalar kazanmaya oynadığını dile getiren tecrübeli futbolcu, hedeflerinin ise Türkiye Kupası'nı kazanmak ve ligi en üst noktada bitirmek olduğunu belirtti.

"ÇOK ZORLU BİR SÜREÇTİ"

Koronavirüs salgını ve bu süreçte sarı-lacivertli oyuncuların evde yaptığı çalışmalar ve ardından başlayan saha çalışmalarını değerlendiren Emre, "Tüm dünya için, ülkemiz için, hepimiz için çok alışık olmadığımız, çok da insana nasip olmayacak tarihte bazı örnekleri olsa da bizim de yaşayacağımız varmış diyebileceğimiz bir süreç. Kolay bir süreç değil. Hem dünyamız için hem ülkemiz için hem de tüm meslek sahibi insanlar için olduğu gibi sporcular adına da zorlu bir süreç. Pandemi, Türkiye'de hissedilmeye başladıktan sonra federasyonumuzun ligleri iptal kararıyla beraber büyük bir belirsizlik vardı.

Daha yeni yeni sezonun başlanıp başlanmayacağı konuşulurken hem toplumumuza örnek olmak adına hem de camiamızı doğru temsil etmek adına evde kalmamız yönünde telkinler verdiğimiz dönemde biz de oyuncu grubu olarak genelde bu süreci evimizde geçirdik. Evimizde geçirirken de kulübümüzün, hocalarımızın bize vermiş olduğu program dahilinde geçirmeye çalıştık.

Bu süreç içinde evdeki çalışmalarımızda bize ciddi bir destek sağlayan MACFit firmasına, Muzaffer ağabeye –kendisi de Başkanımızın dostudur, benim de yakın ağabeyimdir- bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Evdeki çalışmalarımızın çoğunu onun vermiş olduğu destekle yaptık. 27-28 oyuncudan bahsediyorsunuz. Hepsinin koşu bandının olması, bisikletinin olması kolay değil. Sağ olsun kendileri bu anlamda çok ciddi destek verdiler. 

Evimizde yaptığımız çalışmalar bitti ve biter bitmez de hemen bireysel çalışmalarımız sahada başladı. Yine Fatih hocamızın bize vermiş olduğu programlar dahilinde sosyal mesafemizi koruyarak antrenmanlarımız devam etti. Önce bireysel daha sonra 2'şerli, 3'erli gruplar daha sonra 6'şarlı, 7'şerli gruplar ve 2 gündür burada takım halinde çalışmalarımıza başladık. Çok zorlu bir süreçti. Herkesin işinin ikinci planda olması gerektiğini hepimize yaşatan, sağlığın ve ailemizin her şeyden daha önemli olduğunu yaşamamıza vesile olan bir süreçti.

Bu süreç inşallah bir an önce biter. Hayatın da devam etmesi gereken bir dönemi var önümüzde. Biz futbolcular bu anlamda baktığınızda en yakın temasın olduğu işi yapıyoruz" dedi.

"HERKES FUTBOLU ÖZLEMİŞ"

TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen kampla ilgili konuşan Emre Belözoğlu, "Sağlık Bakanlığımızın, devletimizin, federasyonumuzun bu anlamda önceliğinin sporcu, insan sağlığı olduğunu önemsediklerini düşünerek onların vermiş olduğu kurallar dairesinde idmanımızı, kamptaki hayatımızı sürdürmeye çalışıyoruz. 

Herkes futbolu özlemiş. Bir şeyler yapmaya, motive olmaya çalışıyor. Kamp süremiz 5-6 gündü. Hocalarımızla görüşeceğiz bunu 7-8 güne çekmeye çalışacağız. Bu anlamda federasyonumuza teşekkür etmemiz gerekiyor. Tesisimizdeki birkaç çalışmadan dolayı bir etabımızı burada devam ettirmeyi düşünüyorduk, belki o süre biraz uzayacak.

Federasyonumuz burada bize çok güzel misavirperverlik yaptı. Onlara da teşekkür ediyorum. Sağlık Kurulunun vermiş olduğu izolasyon kuralları sporculara ve takımlara uygulanan her türlü kural burada da uygulanıyor. Tesis çalışanlarına her hafta rutin testler yapılıyor. Sporculara, kulüp çalışanlarına zaten yapılıyordu ama kamp alanında bizle beraber kim varsa –çimcisi dahil- testler yapılıyor" diye konuştu.

"PANDEMİ SÜRECİNDE YAPILABİLECEK NE VARSA KULÜBÜMÜZ BU ANLAMDA BÜTÜN ADIMLARI ATTI"

Pandemi süreci ve alınan önlemleri değerlendiren Emre Belözoğlu, "Bizi dinleyen herkesin cümlelerimi anlayacağını düşünüyorum. Futbol bizim hayatımızın merkezi, Fenerbahçe gönlümüzdeki en büyük takım. Böylesine büyük bir pandemiyle karşılaştığımız bir süreç de olmadı, kimsenin tecrübesi de yok. Önceliğimiz sağlıktı. 

Futbol ikinci planda kaldı ama yine de olabildiğince, evdeki çalışmalarımıza başladığımız andan itibaren yine işimize, kulübümüze konsantre olmaya devam ettik. Gerçekçi olmak gerekiyor ki herkesin önceliği, her insanın olması gerektiği gibi kendi sağlığımız ve ailemizin sağlığı üzerinden gitti. Hem kulübümüzün almış olduğu önlemlerle beraber vaka sayısının da olmaması, tesis çalışanlarının birkaçında oldu daha sonra çok şükür onların testleri negatif geldi.

Sezonun ilk yapılan testinde bir oyuncumuzda pozitif bir vaka vardı sonra o da negatif oldu. Pandemi sürecinde yapılabilecek ne varsa kulübümüz bu anlamda bütün adımları attı. Burada Sağlık Bakanlığı'nın da hakkını vermemiz gerekiyor. Çok doğru adımlar attılar, bizi çok doğru yönlendirdiler. Hem bireysel olarak hem de kulübümüz adına teşekkür ediyorum. İl Sağlık Müdürlüğü bu anlamda bize çok ciddi bir destek verdi, onlara da teşekkür etmek lazım. Herkes elinden gelenin en iyisini yaptı" ifadelerini kullandı.

"SAHAYA DÖNMEK İÇİN CİDDİ BİR ÇALIŞMA GEREKİR"

Evde geçirilen süre ve yapılan çalışmalarla ilgili Emre, "Herkes için zor. Belki insanlar pandemi süreci biraz rahatladığında, gevşediğinde hemen bizim sahaya çıkıp rahat rahat maç yapabileceğimizi düşünüyor ama bizim tatillerimiz bile bir sezon sonunda 3-4 hafta tatil yapıyoruz. Bu ilk defa 6-7 haftalara çıktı. Sporcu için de sahaya dönme kolay organizasyon değildir. Ciddi bir çalışma gerekir, ciddi bir yapılanma gerektirir. Biraz önümüzde kısa saha çalışmaları olacak gibi gözüküyor. Bunun sıkıntılarını inşallah kimse yaşamaz. Sahaya dönmek, maçlara dönmek kolay olmayacak. Herkes bilsin ki elimizden geldiğince sahaya dönmek adına maksimumuzu yapmaya çalışıyoruz. Ciddi bir planlama vardı. Hocalarımız sabah 9'dan akşam 6'ya kadar tesiste kalıp grupları çalıştırdılar. Oyuncular bu anlamda özveri gösterdiler. Psikolojik ve fiziksel anlamda takımı hazır tutmak adına herkes kulübümüzde elinden geleni fazlasıyla yaptı." açıklamasını yaptı.

"SEZON BAŞI PLANLAMASI GİBİ OLMAYACAK"

Liglerin oynanmaya başlayacağı tarihte takımların hazır olup olmayacağıyla ilgiliyse Emre, "Gerçekçi olmak lazım. Tabii ki bu bir sezon başı planlaması gibi olmayacaktır. Tüm sporcuların da benim gibi düşündüğünü hissediyorum. Bu ciddi psikolojik de bir süreç. Herkes olayın fiziksel boyutuna bakıyor ama bu işin psikolojik gerçekleri de var. Sosyal yaşantı devam edecek, takımlar seyahat edecekler, deplasman süreci olacak, statlarda çalışanlar olacak. Yani ciddi bir izolasyon isteyen bu olayın bir de oyuncuları ilgilendiren psikolojik boyutu var" dedi.

"EVDE ÇOK İYİ ÇALIŞTIK AMA SAHADA OLMAK ÇOK BAŞKA"

Antrenman temposuyla ilgili de konuşan kaptan, "Herkes sosyal medyada evdeki çalışmalarını paylaşıyor, sporculardan bağımsız insanlar da kendi hareketlerini paylaşıyorlar, eşim de takip ettiği için biliyorum. Evde çok iyi çalıştık ama onun karşılığı sahada olmuyormuş bunu hep beraber gördük. Sahada olmak çok başka. Profesyonel bir sporcunun mesleğini icra ettiği yerde çalışması çok başka. Sahaya çıkalı 2 haftayı buldu, gerçekten zorlanıyoruz. Takımla çalışmaya başlayınca biraz daha farklı zorlanıyoruz. Sağlık Kurulu bu işin evrelerini belirlediği için üçüncü evreye geçildiği andan itibaren şu an oyuncular fiziksel anlamda sezon başı kampında en zorlandığı süreci yaşıyor gibi. Herkesin her yerinde ağrılar var. Ciddi bir zorlanma süreci. Fatih hocamız da sağ olsun ciddi ağır idmanlar yaptırıyor. Herkes keyifli, herkes mutlu. Herkes işine konsantre" ifadelerini kullandı.

"SAĞLIK KURULU'NUN VERMİŞ OLDUĞU KURALLAR DAİRESİNDE ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ."

Sezonun bundan sonraki bölümüyle ilgiliyse Emre, "Sosyal yaşamdan farklı olacağını düşünmüyorum. Kontrollü bir yaşama, tedbirli bir yaşama gitmemiz gerekiyor. Saha içinde olabildiğince federasyonumuzun, Sağlık Kurulu'nun vermiş olduğu kurallar dairesinde elimizden geleni yapacağız. Zor bir süreç, alışık olmadığımız bir süreç. Geçen gün Almanya'da futbolcuya tükürdü diye hakem uyarıyor. Yazın sıcağında koşarken ister istemez bu hadiseler olacak, temaslar olacak. Sporun saha içinde kontrol edilebilir gerçeği yok ama olabildiğince kontrol edilebilir gerçeği var. İzleyenlerin de oynayanların da bunu kabul etmesi gerekiyor. Kendi adımıza söyleyebileceğimiz saha içinde ya da antrenmanda pandemi sıkıntısını yaşamayacağız sadece sosyal yaşamda herkes kadar biz de sıkıntısını yaşayabiliriz. Kontrollü, tedbirli olmak zorundayız" diye konuştu.

"KULÜBÜMÜZÜN MARCO AURELIO KARARI ÇOK İSABETLİ"

Teknik ekipte göreve başlayan Mehmet Aurelio ile ilgili de konuşan Emre, "Marco, sayısız kupa kazanmış bir futbolcu formamız altında. Benim de bireysel olarak tanıdığım ve çok sevdiğim bir karakter. Marco, Türkiye futbol tarihinde başka ülkede doğmuş, anne-babası başka pasaporta sahip olan ilk defa A Milli Takım seviyesinde oynamış bir futbolcu diye biliyorum. Bu anlamda da kendini Türk hisseden, bu değerlere sahip, hala Türkiye'de yaşamaya devam eden önemli bir spor adamı. Kulübümüzün kararını çok isabetli buluyorum. İnşallah bu sene ve önümüzdeki senenin yapılanması için mutlaka bir görevi olacaktır. Doğru bir hamle. Yabancı dili var. Takımımızın için Brezilyalı ve İspanyol oyuncu çok fazla olduğu için bu anlamda da kulübümüze vereceklerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"HEDEFİMİZ TÜRKİYE KUPASI'NI KAZANMAK VE LİGİ EN ÜST NOKTADA BİTİRMEK"

Fenerbahçe her zaman kupaları kazanmaya oynar. Bu, Fenerbahçe'nin gerçeğidir. Fenerbahçe'nin genlerinde mevcut. Şu an gerçekçi olmak gerekirse hedefimiz Türkiye Kupası'nı kazanmak. Ligi de en üst noktada bitirmek adına mücadele etmek. Bu da bizim olmazsa olmazımız. Herkese sağlıklı, huzurlu günler diliyorum. Kolay bir süreç değil. Lütfen olabildiğince Sağlık Bakanlığımızın ve devletimizin uyarılarını dikkate alalım. Çalışmak zorunda olan çok insanımız var. Onlara da Allah kolaylıklar versin. Kendilerine sağlıklı, huzurlu günler diliyorum" dedi.