08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Ersun Yanal'dan çok özel açıklamalar

Sezonun ilk yarısını değerlendiren Fenerbahçe Teknik Direktörü Yanal, takımın şu an bulunduğu konumun kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

aa31 Aralık 2013 Salı 07:00 - Güncelleme: 31 Aralık 2013 Salı 09:48
Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısını lider kapatan Fenerbahçe'nin teknik direktörü Ersun Yanal, sezon başından beri saha içiyle ilgilendiklerini ve bunda da başarılı olduklarını söyledi.
 
 
FBTV'de katıldığı programda sezonun ilk yarısını değerlendiren Yanal, Fenerbahçe'nin şu an bulunduğu konumun kendilerini mutlu ettiğini belirterek, şunları kaydetti:
 
 
"Sezon başında yaptığımız tüm röportajlarda hep sahanın içinde kalacağımızı söyledik ve sahayla ilgileneceğimizi, hiçbir zaman hiçbir oyuncumuzun, bizlerin hiçbir şekilde sahanın dışında kalmayacağımızdan söz etmiştik ve bence bunda başarılı olduk. Biz sahayla ilgilendik, saha içiyle ilgilendik, oyuncularla ilgilendik, performansla ilgilendik. Fakat Fenerbahçe'yi ve bizi daha iyi analiz etmek için biraz sahanın dışından bir bakış atmak lazım." 
 
 
Ersun Yanal, 3 Temmuz sürecini yorumlamak istemediğini, bu konuda kulüp başkanı Aziz Yıldırım başta olmak üzere yönetim kurulunun bir duruşunun olduğunu kaydetti.
 
 
"Sow'u kazandık"
 
 
Ersun Yanal, her ailede sorunların olabileceğini, kendilerinin de bazı sorunlar yaşadığını anlatarak, şöyle konuştu:
 
 
"Sorun bir büyümenin, bir gelişmenin, bir sürecin başlangıcıdır, belki sürecin içerisinde gelişimdir. Bizde de sorunlar oldu. Hala da olmaya devam ediyor ama biz bu sorunları bir krize dönüştürmedik. Kriz yaratmadık ve biz bunları pozitif dönüşlerle gerçekleştirdik. Sezon başındaki Moussa Sow krizini biz performansla çözdük. Moussa Sow'un geldiği dönemdeki ilk performans çizgisine bakacak olursak, yaklaşık bedensel kitle endeksi 9'un üzerindeydi ki futbolda olması gereken rakam bizim ölçülerimize göre 7,5 civarıdır. Dayanıklılığı oldukça düşüktü, sakatlık sorunları da vardı. Bu bir kriz olarak algılandı ama tam tersi Sow'un performansının başlangıcıydı ve bize göre onu kazandık."
 
 
"Her şey koşmak değil"
 
 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, Süper Lig'de en çok koşan takım olduklarını dile getirerek, "Biz her gün belli değerler koyuyoruz, bu koyduğumuz değerler atletik değerler ve bunların karşılığında oyuncu hangi performansı yaptı, o performansın sonucunda ne çıktı, hem antrenman hem de müsabaka performanslarını görüyoruz. Bunların verisi tesislerde duvara asılıyor. Oyuncular arasında küçük tatlı bir rekabet de oluşuyor. Atletik performansın birçok parametresi var. Her şey koşmak değil" diye konuştu.
 
 
"Fenerbahçe'de ekonomik sorunlar yok"
 
 
Ersun Yanal, Fenerbahçe'de ekonomik sorunların olmadığını, futbolcuların da bu konuda bir kaygı taşımadıklarını kaydetti.
 
 
Yabancı oyuncu sınırlaması
 
 
Yanal, yabancı oyuncu sınırlaması ile ilgili olarak da "Oyun oynanırken birileri istiyor diye 6+1 mi, 6+4 mü yapacağız? Ya da serbest mi bırakacağız? Artık bu şekilde komik duruma düşüyoruz" ifadelerini kullandı.
 
 
Fenerbahçe’yi sahaya koyarsak kimse bize dayanamaz
 
 
"Kafamızdaki Fenerbahçe’yi sahaya koyarsak kazanırız, kimse bize dayanamaz" diyen Yanal, "Sezon sonunda biz şampiyon olacağız. Biz ipi önde göğüsleyeceğiz. Taraftarlarımıza en başında bu sözü verdik" şeklinde konuştu.